Šā brīža ekonomiskā situācija valstī ir ietekmējusi arī Latvijas studentu naudas tērēšanas paradumus. Izmaiņas līdzšinējā dzīves ritmā un līmenī izjūt 79% Latvijas studentu, liecina Naudas plānošanas centra un GE Money Bank veiktās aptaujas rezultāti.
Visvairāk izmaiņas skārušas tieši eksakto zinātņu studentus (86%) un studentus, kuri dzīvo ārpus Rīgas (82%), kā arī tos, kuri uzsākuši patstāvīgu dzīvi (nedzīvo pie vecākiem) – 82%. Savukārt dižķibeles negatīvo ietekmi vismazāk izjūt tehnisko zinātņu studenti, no tiem 27% respondentu atbildējuši, ka viņu tērēšanas paradumi nav mainījušies. Caurmērā mazāk savus paradumus ir mainījuši Rīgā vai pie vecākiem dzīvojošie studenti (attiecīgi 25% un 29%). Tikai nedaudz vairāk kā piektdaļai jeb 21% aptaujāto studentu ekonomiskā situācija valsī viņu tērēšanas paradumus nav ietekmējusi.
Studentu paradumu maiņa pa jomām:
Apģērbs – 40% pērk lētākas preces, seko atlaižu un akciju piedāvājumiem, 24% vairs nepērk jaunu, bet gan uzlabo esošo apģērbu, savukārt 21% iegādājas lietotus apģērbus.
Izklaide - 30% pārstājuši apmeklēt publiskās izklaides vietas, savukārt vēl 30% seko līdzi speciālajiem piedāvājumiem, kā arī izvēlas pasākumus, kur nav jāmaksā ieejas maksa.
Pārtika – 70% studentu izvēlas akcijas preces, preces ar atlaidi, 55% samazinājuši saldumu un našķu patēriņu, bet 33% sākuši biežāk gatavot tā saucamos „ekonomiskos ēdienus” (cepti kartupeļi, pelmeņi, makaroni, ātri pagatavojamās zupas). Izteiktākā pārtikas iegādes paradumu maiņa vērojama to studentu vidū, kuri dzīvo ārpus Rīgas.
Transports – 28% studentu vairāk pārvietojas kājām, neizmanto sabiedrisko transportu, ja nepieciešams braukt tikai pāris pieturas. Rīgā studējošie retāk brauc uz mājām reģionos.
Mācību process – 20% studentu mazāk izmanto kopēšanas un drukas pakalpojumus, 19% žurnālus un laikrakstus lasa bibliotēkā, nevis pērk, savukārt 10% pierakstiem izmanto mācību iestādē pieejamo bezmaksas papīru.
Pētījums veikts 2009. gada maijā/jūnijā, tā ietvaros aptaujāti aptuveni 300 studentu visā Latvijā.