Swedbank bažas par vērtīgāko daudznozaru kompānijas DK Daugava (Daugava) aktīvu nobēdzināšanu bijušas patiesas, norādīja bankas komunikāciju vadītājs Ivars Svilāns, komentējot uzņēmuma vadītāja Aigara Vaivara paustos apgalvojumus saistībā ar tiesvedību pret Daugavu.
Vaivars šodien apgalvoja, ka banka nevēlas atzīt savas kļūdas, tāpēc novilcinot laiku, lai atrastu juridiskas iespējas pasliktināt Daugavas pozīciju tiesvedības procesā. «Veicām preču zīmju novērtēšanu, lai saprastu paši un pierādītu bankai, cik patiesībā ir vērta kompānija Daugava. Ja preču zīmju vērtība vien pārsniedz vienu miljonu latu, tad jāsecina, ka viss bizness kopumā nevar maksāt vien pāris simtus tūkstošu latu, kā to iepriekš novērtējusi banka,» akcentēja Vaivars.
«Tas tikai vēlreiz apliecina, ka bankas bažas par vērtīgāko aktīvu nobēdzināšanu bija patiesas. Vērtību iznešanu ārpus kompānijas un tad ierosinājumu tās atlikt atpakaļ nodēvēt par risinājumu ir demagoģiski. Mēs, protams, esam priecīgi, ka otra puse beidzot ir izrādījusi kādu aktivitāti, un ceram, ka tā beidzot būs konstruktīva un atbildīga. Diemžēl mēs to nesekmīgi gaidām jau vairāk nekā gadu. Tā vietā ir bijusi tikai aktivitāte plašsaziņas līdzekļos,» situāciju novērtēja Svilāns.
Bankas pārstāvis norādīja, ka banka ir piedāvājusi dažādus izlīguma variantus.
«Bankas piedāvājums ir, pirmkārt, atlikt atpakaļ nobēdzinātos aktīvus, tostarp gan uz saistītajām personām atsavinātos īpašumus, gan biznesa virzienus, otrkārt, sakārtot uzņēmuma bilanci, lai tajā netiktu uzrādītas fiktīvas saistības un saistības pret personām, kas tādi vai citādi saistītas ar Vaivaru, un, visbeidzot, lai tiktu veikti maksājumi atbilstoši noslēgtajiem līgumiem un grafikiem. No savas puses banka piedāvā pilnībā dzēst soda procentus, kā arī pat pagarināt kredīta termiņu un samazināt procentu likmi,» rezumēja Svilāns.
Kā šodien akcentēja Daugavas pārstāvis zvērināts advokāts Armands Jaunzars, Daugava patlaban risina sarunas ar AS Swedbank un ir gatava vienoties par izlīguma noteikumiem saistībā ar bankas prasībām dzēst visas uzņēmuma kredītsaistības.
«Daugava vairākkārt izrādījusi pretimnākošu attieksmi sarunās ar Swedbank, taču kompromiss joprojām nav panākts. Banka rakstveidā un mutiski izteikusi vairākus piedāvājumus, kas, iespējams, daļēji būtu pieņemami, izņemot absurdo nosacījumu atmaksāt aizdevumu 600 000 latu. Tāpat nav pieņemams piedāvājums ieķīlāt par labu bankai vēl arī trešajām personām piederošos nekustamos īpašumus. Šādu prasību izvirzīšanas pamatā, kā apgalvo banka, esot Daugavas it kā nepietiekamais finanšu stāvoklis, lai gan 2010.gadu uzņēmums beidza ar peļņu un kompānijas finanšu rādītāji ir būtiski auguši,» sacīja Jaunzars.
Daugavas pārstāvis sacīja, ka apšaubot bankas darbinieku lojalitāti. «Apbrīnas vērta bija bankas darbinieka mutiska atbilde uz Daugavas piedāvājumu, ka kompānijas pamatkapitāls varētu tikt palielināts par vienu miljonu latu un tajā tiktu ieguldītas preču zīmes. Darbinieks norādīja, ka bankā nevienu neinteresē, ka preču zīmes tiek ieguldītas pamatkapitālā un tām ir vērtība. Minētā atbilde liecina, ka bankas pārstāvjiem ir vienaldzīgas pašas bankas intereses,» norādīja advokāts.
Viņaprāt, banka nevēlas atzīt savas kļūdas, tāpēc novilcinot laiku, lai atrastu juridiskas iespējas pasliktināt Daugavas pozīciju tiesvedības procesā.
«Par to liecina fakts, ka Daugava jau martā bija gatava sākt maksāt pamatsummu un procentus par aizdevumu - apmēram 32 000 latu mēnesī -, ja tiktu atjaunota līguma darbība. Tomēr banka apzināti izvirzījusi nepieņemamus noteikumus. Protams, nav zināms, vai atbildīgais bankas darbinieks ziņo vadībai par iespēju saņemt naudu no Daugavas, vai tikai formāli atskaitās, ka ir nosūtījis piedāvājumus,» rezumēja Jaunzars.
Kā ziņots, šī gada 14.janvārī AS Swedbank pieprasīja Daugavai atmaksāt aizdevuma līdzekļus 1,17 miljonu latu apjomā, uzlika vairākus apgrūtinājumus Daugavas un SIA Piena un maizes nams Daugava aktīviem, kā arī apķīlāja saistīto personu naudas līdzekļus un mantu. Savukārt kompānijas pārstāvji norādījuši, ka Swedbank demonstrē finanšu terorismu un neierobežotu varu, pieprasot atmaksāt aizdevuma līdzekļus, neraugoties uz pildītajām saistībām.
Daugava 19.janvārī saņēma Swedbank izsūtīto paziņojumu par komercķīlas tiesību izlietošanu, kurā teikts, ka bankai ir tiesības pārdot ieķīlāto mantu par brīvu cenu bez tiesas starpniecības un izsoles rīkošanas, ja 30 dienu laikā pēc paziņojuma iesniegšanas Komercķīlu reģistra turētājam nav izpildītas ar komercķīlu nodrošinātās saistības jeb atmaksāta visa kredīta summa. Uzņēmuma vēlme bijusi panākt, lai šis lēmums tiktu pārskatīts un tiktu saglabāts apmēram 20 miljonus eiro (14 miljonus latu) vērtais bizness.
Kā ziņots, Daugava 2009.gadu noslēdza ar 542 748 latu zaudējumiem, lai gan vēl 2008.gadā uzņēmums strādāja ar 242 466 latu peļņu, liecina Lursoft informācija.
Daugavas apgrozījums 2009.gadā bija samazinājies par 14,1% - no 1,9 miljoniem latu 2008.gadā līdz 1,64 miljoniem latu. Iepriekš uzņēmuma īpašnieks Vaivars 2009.gadu raksturoja kā ļoti smagu daudzo pārmaiņu dēļ.
No 28.janvāra, pēc Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas Lursoft datiem, Daugavas īpašniece ir Sindija Vaivare, kura ieguvusi īpašumā visas Daugavas daļas 1,6 miljonu latu vērtībā.
SIA Piena un maizes nams Daugava īpašniece ir Baiba Batraga.