Konkurences padome (KP) atļauj AS Swedbank pārņemt daļu VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka (Hipotēku banka) aktīvu - dažāda veida kredītus un noguldījumus, tāpat dota atļauja SIA Swedbank līzings iegādāties 100% SIA Hipolīzings kapitāla daļu. Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ceturtdien nolēmusi atļaut Swedbank un SEB bankai iegādāties Hipotēku bankas daļas, informēja FKTK.
Nolemts izsniegt atļauju Hipotēku bankas komercdaļas uzņēmuma pārejai Swedbank un SIA Swedbank Līzings īpašumā, jo likumā noteiktās prasības izpildītas un Hipotēku bankas klientu kopējās intereses ievērotas.
FKTK kā sektora uzraudzības iestāde darījumā izvērtē divus virzienus, - pirmkārt, lai komercdaļas uzņēmuma pārejas procesā būtu ievērotas Hipotēku bankas klientu intereses; otrkārt, lai tas būtiski neietekmētu Hipotēku bankas un Swedbank stabilitāti un tiktu izpildītas visas normatīvās prasības. FKTK padome sniedz atļauju uzņēmuma pārejai, jo neredz šķēršļus darījuma tālākai virzībai, skaidro FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.
Hipotēku bankas komercdaļas pārdošana tiks īstenota līdz šā gada beigām, līdz ar to arī klientu apkalpošanas pāreja notiks pakāpeniski, ilgākā laika periodā. Tas nozīmē, ka ikvienam klientam būs iespēja izvērtēt, vai viņš vēlas būt konkrētās bankas klients. Hipotēku bankas klienti saņems personīgi adresētu vēstuli par tālāk veicamajiem soļiem, to plānots izsūtīt jūlija beigās.
FKTK neiebilst arī pret AS Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības Hipo Fondi pieņemto lēmumu nodot tās pārvaldītos pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānus Jūrmala, Rivjera un Safari ieguldījumu pārvaldes sabiedrībai SEB Wealth Management, kā arī pret ieguldījumu plānu turētājbankas maiņu no Hipotēku bankas uz SEB banku.
Tikmēr KP norāda, ka atļauja AS Swedbank pārņemt daļu VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka aktīvu dota, jo darījumiem nav būtiskas ietekmes uz konkurences situāciju un tie nerada kaitējumu tirgum un patērētājiem.
Ievērojot saistības, ko Latvija uzņēmās pēc Eiropas Komisijas 2009.gada novembra lēmuma, ar kuru tika apstiprināta valstij piederošās Hipotēku bankas pamatkapitāla palielināšana, Latvijas Ministru kabinets 2009. gada decembrī atbalstīja bankas pārveides modeli, paredzot bankas pakāpenisku pārveidi par attīstības banku līdz 2013. gada 31. decembrim, samazinot komercbankas darījumus un koncentrējot bankas darbību uz virzieniem, kas ir izšķiroši tautsaimniecībai. Savukārt 2011. gada novembrī Ministru kabinets apstiprināja Hipotēku bankas komercdaļas aktīvu un noguldījumu pārdošanas stratēģiju.
Pēdējo gadu laikā ar Hipotēku bankas starpniecību tiek īstenotas valsts atbalstīto aizdevumu programmas, piemēram, uzņēmējdarbības sākšanai, lauksaimniecībai un lauku apvidiem un sociāli vismazāk aizsargāto iedzīvotāju grupu uzņēmējdarbībai. Lai nepieļautu, ka valsts pasākumi bankas atbalstam nepamatoti kropļo konkurenci, Hipotēku banka pārdod aktīvus un saistības investoriem, tostarp Swedbank.
Swedbank nododamie kredīti un noguldījumi veido tikai daļu no kopējā Hipotēku bankas kredītu un noguldījumu portfeļa, un pārējie valsts bankas aktīvi un saistības tiks pārdoti citiem investoriem vai paliks Hipotēku bankas attīstības segmenta sastāvā.
Lēmumā KP norāda, ka kreditēšanas un noguldījumu tirgū pastāv spēcīga konkurence. Pēc aktīvu pārņemšanas Swedbank saglabās savu līdera pozīciju kreditēšanas tirgū, tomēr pārņemamais kredītu apjoms ir neliels un, ja tirgū būs vērojama citu tirgus dalībnieku pozitīva kreditēšanas dinamika, Swedbank tirgus daļa kredītu tirgū varētu nepieaugt. Noguldījumu tirgū pēc darījuma īstenošanas bankas tirgus pozīcija attiecībā pret konkurentiem procentuāli būtiski nemainīsies.
Spēcīga konkurence pastāv arī finanšu un operatīvā līzinga, kā arī faktoringa tirgū, un Hipolīzinga pārdošana Swedbank līzingam pastāvošo konkurenci būtiski nesamazinās.
Kā ziņots, Swedbank iegādāsies trīs Hipotēku bankas komercdaļas, kurās ietilpst privātpersonu un juridisko personu komercaizdevumi, norēķinu un noguldījumu pakalpojumi, kā arī līzinga kompānija Hipolīzings.
Savukārt SEB bankas meitasuzņēmums SEB Wealth Management pārņems Hipo fondu pensiju 2.līmeņa plānu pārvaldīšanas paketi.
Kā ziņots, valdība pērn 1.novembrī panāca vienošanos par Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanas stratēģiju, sadalot to sešās paketēs. Sarunas ar investoriem vēl turpināsies par HipoNIA un nekustamā īpašuma paketes pārdošanu.
Komercdaļu pārdošana ļaus Hipotēku bankai koncentrēties tikai uz attīstības funkcijām.
Hipotēku banka dibināta 1993. gadā. Bankas prioritāte ir atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmējiem un ekonomiskās aktivitātes veicināšana visos Latvijas reģionos.
2011.gadā Hipotēku banka strādāja ar 1,73 miljonu latu peļņu. Bankas bruto aktīvu apjoms 2011.gadā samazinājās par 52,7 miljoniem latu jeb par 7%, sasniedzot 755,5 miljonus latus. Pērn Hipotēku bankas bruto kredītportfelis samazinājās par 13%, sasniedzot 519,2 miljonus latu, ko veido attīstības aizdevumu portfelis - 217,2 miljoni latu (42% no portfeļa) - un komercaizdevumu portfelis - 302 miljoni latu (58% no portfeļa).
Hipotēku banka šā gada pirmajā ceturksnī strādāja ar 0,34 miljonu latu peļņu. Hipotēku bankas peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļu nomaksas, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, ir palielinājusies par 25% un bija 2,2 miljoni latu. Bankas ieņēmumi pirmajā ceturksnī bija 5,7 miljoni latu, kas ir par 8% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā periodā. Bruto aktīvu apjoms šā gada pirmā ceturkšņa beigās bija 701,7 miljoni latu.