Šodien Zaķusalā notikušajā pasākumā par pareizu pirotehnikas lietošanu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Valsts policijas (VP), kā arī pirotehnikas firmas Aldi pārstāvji aicināja iedzīvotājus būt īpaši apdomīgiem un uzmanīgiem, Vecgada vakarā rīkojot uguņošanu.
Pasākumā tika demonstrēti dažādas bīstamības pakāpes pirotehnikas izstrādājumi - gan raķetes uz kociņa, gan tā sauktās «romiešu sveces», gan «debesu laternas», gan arī lielākas un mazākas jaudas pirotehnikas baterijas.
Pirmkārt, pirotehniskie izstrādājumi ir jāiegādājas tikai uzņēmumos, kuriem izsniegta atbilstoša licence, bet nekādā gadījumā tos nedrīkst pirkt no privātpersonām, kas tirgo nezināmas izcelsmes nesertificētus izstrādājumus. Tāpat vajag pārliecināties, vai, pērkot pirotehniku, līdzi tiek dota tās lietošanas instrukcija.
«No rokas» vai nelegālajās tirdzniecības vietās iegādāta pirotehnika var būt nekvalitatīva un izraisīt nelaimi. Turpretim labā pirotehnikas veikalā pārdevējs spēs pastāstīt par konkrēto izstrādājumu un tā drošu lietošanu vairāk, nekā būs rakstīts lietošanas pamācībā.
Pirotehnikas izstrādājumi ir jālieto atbilstoši to ražotāju noteiktajam mērķim un lietošanas vietai. Pirms sākt pirotehnikas lietošanu, rūpīgi jāizlasa konkrētā izstrādājuma lietošanas instrukcija, vēlams - vēl dienas gaismā. Turklāt salūta rīkotājs jāizvēlas jau iepriekš, nevis svētku laikā jāsameklē kāds brīvprātīgais, kurš nebūs iepazinies ar pirotehnikas lietošanas instrukciju. Salūta rīkotājs nedrīkst būt alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, atgādina ugunsdzēsēji.
SIA Aldi valdes priekšsēdētājs Aldis Zārbergs šodien Zaķusalā rīkotajā pasākumā, rādot paraugdemonstrējumus, uzsvēra, ka nekad nedrīkst pārliekties pāri aizdedzināmajam pirotehnikas izstrādājuma deglim, bet aizdedzināšana jāveic ar izstieptu roku. Ja gadījumā izstrādājums nav aizdedzies un eksplodējis, kā cerēts, tam nevajadzētu tuvoties vismaz 15 minūtes.
Aizdedzināšanu būtu vēlams veikt ar speciāli šādiem mērķiem paredzētu gāzes degli, kas vizuāli līdzīgs lodlampai, vai arī izmantot vienreizēju aizdedzināmo kociņu, kas vairākas minūtes nenodziest pat visskarbākajos laika apstākļos. Šādi aizdedzināmie kociņi ir nopērkami pirotehnikas tirdzniecības vietās par apmēram 20 santīmiem gabalā, aģentūrai LETA pastāstīja Zārbergs. Ja tomēr ne gāzes deglis, ne aizdedzināmie kociņi nav pieejami, var izmantot šķiltavas ar garāku kātu, kādas ikdienā bieži tiek lietotas, lai piešķiltu liesmu gāzes plītīm.
Iedzīvotājiem ir radies maldīgs priekšstats, ka tā sauktās raķetes uz kociņa pēc degļa aizdedzināšanas atdalīsies no skala. Tā tas nenotiek, sacīja Zārbergs. Viņš norādīja, ka šādas raķetes to palaišanas brīdī nedrīkst turēt rokā vai iespraust zemē, bet tās vajag ievietot iepriekš šim mērķim noskatītā vai speciāli uzstādītā, labi nostiprinātā vertikālā caurulē, no kuras raķete ar visu kociņu varēs brīvi pacelties gaisā.
Arī «romiešu sveces» pirms dedzināšanas ir jāievieto vertikālā, labi nostiprinātā caurulē. Šāda veida pirotehnikas izstrādājumus pēc degļa aizdedzināšanas nedrīkst turēt rokās. Aldi pārstāvis piebilda, ka saskaņā ar Eiropas standartiem pirotehnikas izstrādājuma deglim ir jābūt nosegtam ar oranžu uzmavu, kas pirms dedzināšanas jānoņem.
Savukārt pirotehnikas bloks jeb baterija pirms dedzināšanas jānovieto uz gludas virsmas tā, lai izstrādājums būtu stabils un šaujot neapgāztos. Skatītājiem no notikumu epicentra vajadzētu atkāpties vismaz 30 metru attālumā, pirmkārt, drošības apsvērumu dēļ, otrkārt, lai gaisā izšautie pirotehnikas brīnumi būtu labāk pārskatāmi.
Bīstamas var izrādīties arī pavisam vienkāršās «debesu laternas», kas paceļas augšā pēc gaisa balona principa. Šādas laternas drīkst izmantot tikai atklātās vietās, kur apkārt nav daudzstāvu māju, jo degošie priekšmeti var nejauši ielidot kādā balkonā vai logā un izraisīt ugunsnelaimi, stāstīja Zārbergs. Ugunsdzēsēji aģentūrai LETA piebilda, ka no šādas gaisā palaistas «debesu laternas» vasarā nodedzis kāds viesu nams.
Lietojot pirotehniku, īpaša uzmanība jāpievērš arī vēja virzienam un stiprumam. Aizliegts lietot pirotehnikas izstrādājumus, ja attiecīgajā vietā vēja stiprums pārsniedz deviņus metrus sekundē.
Jau iepriekš ir jāizvēlas piemērota vieta pirotehnikas palaišanai. Pirotehniku nedrīkst lietot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu un degvielas uzpildes staciju tuvumā, kā arī zem elektrolīnijām.
Lietojot pirotehniku, ir jāievēro izstrādājumu lietošanas instrukcijās noteiktais attālums no ēkām. Nonākot degošam pirotehnikas izstrādājumam vai tā karstajām daļām uz mājokļa jumta, var notikt jumta seguma un tam sekojoša jumta konstrukciju aizdegšanās. Jāuzmanās arī no kokiem, jo vējš var mainīt pirotehnikas lidojuma virzienu, un tas var kļūt neprognozējams.
Iekārtojot uguņošanas vietu un uzstādot pirotehnikas izstrādājumus, jāņem vērā ne tikai vēja stiprums, bet arī virziens - skatītājiem vējš jājūt no mugurpuses. Uguņošanas lietas nedrīkst atstāt bez uzraudzības pat labi zināmās vietās, jo tās var atrast bērni, bet pirotehnikas izstrādājumi nekad nedrīkst nonākt bērnu rokās.
Pirotehniskos izstrādājumus drīkst izņemt no iepakojuma un attīrīt degauklas tikai īsi pirms lietošanas. Gatavos pirotehnikas izstrādājumus nedrīkst izjaukt. Ja paredzēta lielāka uguņošana, laikus jāsagatavo un tuvumā jānovieto ugunsdzēšamais aparāts vai spainis ar ūdeni. Ātra uguns nodzēšana var izglābt dzīvību un pasargāt materiālās vērtības. Arī pirmās palīdzības aptieciņai jābūt tuvumā, atgādina ugunsdzēsēji.
Tāpat pirms svētku uguņošanas jāparūpējas par saviem mājdzīvniekiem. Salūta radītais troksnis biedē mājdzīvniekus, tāpēc, uguņošanas laikā neatrodoties telpās, tie var aizbēgt tālu no mājām. Salūta laikā mājdzīvniekus būtu labāk turēt mājā vai kādā slēgtā vietā.
Lai nodrošinātu pirotehnisko izstrādājumu tirdzniecību atbilstoši normatīvo aktu prasībām un novērstu nelikumīgu šo izstrādājumu tirdzniecību, VP šonedēļ pastiprināti kontrolē pirotehnisko izstrādājumu tirdzniecības vietas. Īpaša uzmanība tiek pievērsta Pirotehnisko izstrādājumu aprites likumā noteiktajiem vecuma ierobežojumiem pirotehnikas iegādei un izmantošanai.
Kā šodien Zaķusalā notikušajā pasākumā atgādināja VP Prevencijas pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas nodaļas priekšnieks Andris Sudārs, 1.klases pirotehniskos izstrādājumus ir aizliegts iegādāties un izmantot bērniem, kuri nav sasnieguši 14 gadu vecumu, bet 2. un 3.klases uguņošanas ierīces un T1 klases skatuves pirotehniskos izstrādājumus - personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Pirotehniskā izstrādājuma klase ir norādīta uz katra konkrētā izstrādājuma.
Arī VUGD pārstāvji šajās dienās apmeklē pirotehnisko izstrādājumu sezonas tirdzniecības vietas nolūkā pārliecināties, vai tur netiek pārkāptas ugunsdrošības prasības, aģentūrai LETA pastāstīja dienesta preses pārstāve Viktorija Šembele.
Pirms gada šajā laikā VP par pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas kārtības un izmantošanas ierobežojumu pārkāpšanu pie administratīvās atbildības sauca trīs personas un konstatēja trīs nelaimes gadījumus. Savukārt 2009.gada nogalē par šādiem pārkāpumiem pie administratīvās atbildības tika sauktas septiņas personas un konstatēti astoņi ar pirotehniku saistīti nelaimes gadījumi.
VUGD statistika liecina, ka pagājušajā gadu mijā tika reģistrēti četri ugunsgrēki, kuru iemesls bija neuzmanīga pirotehnikas lietošana.
2010.gada 31.decembrī plkst.23.46 Rīgā, Lubānas ielā, pirmā stāva dzīvoklī caur logu tika iešauta petarde, kas izraisīja ugunsgrēku. Dzīvokļa iemītnieki to likvidēja pirms ugunsdzēsēju ierašanās. Īsi pēc 2011.gada iestāšanās Rīgā, Slokas ielā, uz automašīnas bija uzkritusi degoša raķete.
2011.gada 1.janvārī plkst.0.19 Rēzeknē uz kādas mājas 9.stāva balkona bija nokritusi degoša raķete, savukārt plkst.0.32 līdzīgs gadījums bija noticis Rīgā, kur no raķetes aizdegās uz devītā stāva balkona esošās sadzīves mantas.
Pirms jaunā gada iedzīvotāji tiek aicināti atbrīvot savus balkonus un lodžijas no priekšmetiem, kas varētu viegli aizdegties, jo gadījumos, ja notiek neparedzētas kļūmes un, piemēram, izšautā raķete maina trajektoriju, ielidojot balkonā, mazāka ugunsgrēka izcelšanās iespēja būs tad, ja vieta, kur degošais priekšmets nokritīs, būs laikus atbrīvota no ugunsnedrošiem priekšmetiem.
Šodien Zaķusalā notikušā drošas pirotehnikas lietošanas pasākuma dalībnieki novēlēja iedzīvotājiem izbaudīt gaišo svētku laiku tā, lai pašiem pēc tam nav jānožēlo savas neuzmanīgās, neapdomīgās rīcības sekas.