Latvijai būtu nekorekti paziņot, ka eirozona nav mums gana laba, jo mūsu valsts saņēma būtisku palīdzību no Eiropas Komisijas no 2008.gada beigām līdz 2011.gadam, uzskata Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
«Brīdī, kad esam iznākuši no slimnīcas un nostājušies uz savām kājām, pēkšņi teikt, ka ārsts nav gana labs un viņam ir pašam savas problēmas, ir politiski nekorekti un riskanti,» teica Strazds un atzīmēja, ka tas ir vēl viens faktors, kas piedod politisku dimensiju virzībai uz eirozonu.
«Mēs tāpat gribam parādīt, ka esam kopā ar «pirmā ātruma» Eiropu, ka gribam sēdēt pie viena galda ar Vāciju, Somiju, Austriju, Nīderlandi un citām valstīm, kas veido stabilo un budžeta politikas ziņā atbildīgo valstu kodolu. Tas vairāk ir politisks aspekts, kur nevaram ekonomiski izrēķināt konkrētu labumu,» skaidroja Strazds.
Viņaprāt, jāpieņem, ka diemžēl attīstīsies divu ātrumu Eiropa - būs valstis, kas būs kodols, un valstis, kas būs mazāk integrētas, lai arī tās joprojām būs Eiropas Savienības valstis. Latvijas kā ļoti mazas vienības interesēs ir būt pirmo valstu grupā. Mūsu daļa pasaules eksportā ir ļoti maza - viena 1500.daļa jeb 0,067%. Latvijai kā mazai valstij ir svarīgi integrēties arvien vairāk ar saviem tirdzniecības un politiskajiem partneriem.
Lūgts komentēt Polijas un Bulgārijas lēmumu pagaidām atlikt plānus ieviest eiro, Strazds sacīja, ka Poliju gluži nevar salīdzināt ar Latviju. Polija ir ļoti liela ekonomika ar aptuveni 40 miljoniem iedzīvotāju. Polija ir daudz lielākā mērā pašpietiekama, tai ir mazāks eksporta un importa īpatsvars tautsaimniecībā, Polija ir mazāk atvērta ekonomika sava izmēra un vietējā tirgus dēļ.
«Ja salīdzinām Latviju ar valstīm, ar kurām varam salīdzināties, - Lietuvu un Bulgāriju, tad šķiet, ka tās ir uzņēmušas diezgan riskantu kursu. Lietuva diezgan atklāti pateikusi, ka eirozona nav gana laba Lietuvai. Tas politiski ir riskants apgalvojums,» savu viedokli pauda ekonomists.
Strazds atzīmēja, ka Latvijai no eiro ieviešanas ir salīdzinoši mazi, bet ilglaicīgi ieguvumi: atkrīt valūtas maiņas izmaksas iedzīvotājiem, kas ceļo, un uzņēmumiem, kas eksportē un importē. Ir nedaudz zemākas finansējuma piesaistīšanas izmaksas, piemēram, ja AS Latvenergo izlaiž eiroobligācijas. Esot eirozonas dalībvalsts, Latvija varētu nedaudz lētāk piesaistīt finansējumu, nekā neesot eirozonā, pat ja runa ir par eiroobligācijām eiro valūtā.
Eiro ieviešana varētu papildus veicināt investīciju plūsmu un ļaut mums ar vienādiem nosacījumiem konkurēt ar Igauniju.
«Eiro nav panaceja, kas mūsu valstī atrisinās neefektīvas tiesu sistēmas problēmu, inženieru trūkumu un neattīstīto finanšu tirgu jautājumu. Bet redzami arī konkrēti ieguvumi pēc pievienošanās eirozonai - savstarpējie tirdzniecības apjomi eirozonā pieaug pēc valstu pievienošanās eiro, jo pazūd transakcijas izmaksas,» sacīja ekonomists.