Pieredze Skandināvijas valstīs un Igaunijā liecina, ka jau piekto gadu sarūkošajā Latvijas banku kredītportfelī pozitīvs lūzuma punkts varētu tikt sagaidīts nākamgad.
Lai arī banku no jauna izsniegto kredītu apjomi šogad pieauguši, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, tomēr kopējais kredītu portfelis joprojām uzrāda samazināšanos. Salīdzinot ar kopējā kredītu portfeļa atlikumu 2008.gada vidū, piecu gadu laikā tas uzrādījis samazinājumu par 4,7 miljardiem latu jeb 29,6%. Tajā skaitā Latvijas uzņēmumiem izsniegto kredītu portfelis piecu gadu laikā sarucis par 15,2%, no kuriem pēdējā gada laikā samazinājums bija 6,97%, līdz 5,58 miljardiem latu šogad jūnija beigās.
«Parādsaistību samazināšana jeb deleveraging Latvijā turpinās jau kopš 2008.gada beigām – tātad jau vairāk nekā četrus gadus. Ja pagātnes pieredzei vispār ir kāda jēga nākotnes prognozēšanā, tad, piemēram, Skandināvijas 90.gadu pieredze saka, ka drīzumā vajadzētu pienākt lūzuma punktam, pēc kura kredītu apjoms stabilizējas un pēc tam atsāk nedaudz pieaugt,» DB atklāja Nordea bankas galvenais ekonomists Latvijā Andris Strazds. Igaunijā šāda stabilizācija jau ir notikusi pagājušogad. Šā gada maija beigās Igaunijā nefinanšu uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums bija par 3% lielāks nekā gadu iepriekš. «Sagaidām, ka līdzīgas tendences ar nobīdi laikā būs vērojamas arī Latvijā, t.i., mājsaimniecībām izsniegto kredītu atlikums turpinās nedaudz samazināties arī 2014.gadā, bet korporatīvajā segmentā - atsāksies neliels pieaugums,» tā A. Strazds.
Arī Citadeles bankas korporatīvo klientu nodaļas vadītājs Māris Macijevskis pieļāva, ka uzņēmumu kreditēšanā lūzuma punkts varētu būt tuvāko gadu laikā.
Pēc finanšu kompānijas Capitalia vadītāja Jura Grišina domām, kopējā banku kredītu portfeļa izaugsme ir atkarīga no divām galvenajām lietām: uzņēmumu optimisma par nākotnes perspektīvām un banku kredīta/riska politikas (cik agresīvi vai piesardzīgi uzņēmēju projekti tiek vērtēti). «Visu neveicina arī neskaidrā ekonomiskā situācija Eiropā, kas gan bankas, gan eksportējošos uzņēmumus padara tramīgus par nākotni. Attiecīgi, uzņēmumu kreditēšanas piesardzībā nevar vainot tikai bankas. Lai «kurinātu» ekonomiku tādā nedaudz kreditēšanas stagnācijas laikā, aktīvu lomu var spēlēt valsts, ko tā patreiz arī aktīvi dara, piemēram, caur Latvijas Garantiju aģentūru.
Swedbank valdes loceklis Daniils Ruļovs atzina, ka potenciāli banka jau šobrīd labprāt izsniegtu divas, trīs reizes vairāk kredītu, nekā to dara tagad, ierobežojumu nav. Bet no otras puses banka nevēlas pārkarsēt, pārforsēt, tā viņš.
DB jau rakstīja, ka bankas šobrīd atsaka kredītu katram trešajam gribētajam, kam iemesli bieži ir nepietiekams pašu kapitāls, nepietiekams nodrošinājums, kā arī vairāki citi iemesli. Klāt nākuši lieli potenciālie kredītu zaudējumi vairāku desmitu milj. Ls apjomā krāpniecisku darbību dēļ, kā arī banku atteikšanās no augstāka riska kredītiem – to izsniegšanu, kas arī mērāma vairākos desmitos milj. Ls, – pārņēmuši nebanku kreditētāji. Lielāka šobrīd ir arī banku akcionāru kontrole.