Pasaulē sarosījušies veikt IPO – sevišķi Āzijā
Šogad pasaulē visai labs gads bijis sākotnējiem publiskajiem akciju piedāvājumiem (IPO). Kopš gada sākuma uz biržu devušās vairāk nekā 1450 kompānijas, kas ir par 50% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Dealogic apkopotie dati. Tas nozīmē, ka IPO ziņā šis varētu būt darbīgākais gads kopš 2007. gada. Kopumā šādi uzņēmumi kopš janvāra sākuma ar biržas starpniecību globālā mērogā piesaistījuši līdzekļus 170 miljardu ASV dolāru apmērā, kas ir par 40% vairāk nekā attiecīgajā periodā iepriekšējā gadā.
IPO aktivitātes ziņā uz pārējā fona visai pārliecinoši izceļas Āzija. Aptuveni divas trešdaļas no visiem šā gada IPO notikušas šajā un Klusā okeāna valstu reģionā. Rezultātā jāsecina, ka šīs reģions visai spēji šajā ziņā apsteidzis Rietumvalstis, kļūstot par dominējošo pasaules daļu jaunajiem IPO. Sevišķi tas ir raksturīgs Ķīnai, kas pēdējo gadu laikā kļuvusi arvien bagātāka. Tiek ziņots, ka Āzijas bagātie indivīdi meklē veidus, kā diversificēt savu kapitālu. Jau pagājušogad Āzijas miljardieru skaits pirmo reizi vēsturē pārsniedza ASV šādu indivīdu skaitu (pieaugums galvenokārt ir uz Ķīnas rēķina). Pieejamie dati liecina, ka šogad sākotnējo publisko akciju piedāvājumu realizējuši gandrīz 380 Ķīnas uzņēmumi. Tādējādi šīs valsts IPO šogad veido ceturto daļu no visiem šādiem gadījumiem (piemēram, 2014. gadā tie bija 10%). Vēl liela interese par sākotnējiem publiskajiem akciju piedāvājumiem bijusi Indijā un Dienvidkorejā.
Daži gan notiekošajā saskata riskus. Tiek vērsta uzmanība uz to, ka krasa IPO aktivitātes palielināšanās ASV bija vērojama pirms 2000. gada interneta akciju burbuļa plīšanas.
Visu rakstu Strauji augusi IPO aktivitāte lasiet 15. novembra laikrakstā Dienas Bizness.