Rekordi paliek rekordi - decembra pirmajā daļā pasaule sagaidīja lielāko sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (Initial public offering jeb IPO) vēsturē.
Par vietējās Rijādas biržas iespēju izmantošanu izšķīrās Saūda Arābijas naftas milzis Saudi Aramco. Tam ar šī procesa palīdzību izdevās piesaistīt līdzekļus gandrīz 26 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas ir vairāk nekā līdzšinējais 2014. gada Alibaba rekords. Pēc šī IPO Saudi Aramco vērtība ir noteikta 1,7 triljonu ASV dolāru apmērā. Tādējādi tā ir kļuvusi par pašu vērtīgāko publisko kotēto biržas kompāniju pasaulē. Vēl ir tikai divas citas publiskas akciju kompānijas, kuru vērtība pārsniedz viena triljona ASV dolāru barjeru - Apple (1,18 triljoni ASV dolāri) un Microsoft (1,14 triljoni ASV dolāri). Katrā ziņā nu vērtīgākais pasaules uzņēmums tiks tirgots Rijādā nevis Ņujorkā.
Šis ir vēsturisks mirklis, jo pavērsies viena no pašām ietekmīgākajām un slepenākajām kompānijām pasaulē, kas desmitiem gadu finansējusi Saūda Arābijas karaļnama ambīcijas. Saudi Aramco tika nacionalizēta 1970. gadā, un tai kopš tā laika nav bijis citu akcionāru. Katrā ziņā pasekot līdzi tam, ko spēj izdarīt (nopelnīt) šis naftas nozares milzis, šķiet, būs visai interesanti.
Pieejamie dati par 2018. gadu liecina, ka Saudi Aramco tīrā peļņa tad bija 111 miljardus ASV dolāru apmērā. Tas ir vairāk nekā togad kopā nopelnīja Apple, Google un Exxon Mobil. Šāds process liek arī domāt, ka Saūda Arābijas politiski ļoti aktīvais troņprincis Muhameds bin Salmans turpinās domāt par valsts ekonomikas uzsvaru mainīšanu. Tiek sludināta doma mazināt Saūda Arābijas atkarību no naftas un īstenot daudzas citas pārmaiņas.
Kopumā uzņemtais kurss nebūt nav viegls, un M. bin Salmana darbības bieži tiek uztvertas visai strīdīgi - viņš pamatīgi «patīrījis» valsts eliti, un tāpat īsti aizmirsusies Rietumiem nav žurnālista Džamala Hašogi slepkavība Saūda Arābijas vēstniecībā Stambulā.
Ar 26 miljardiem vēl par maz?
Kopumā, neskatoties uz šādiem astronomiskiem skaitļiem, šāds IPO, šķiet, ir vien uzskatāms par daļēji daļēji veiksmīgu.
Vēl 2016. gada tika sludināts, ka ar tā palīdzību Saūda Arābijai izdosies piesaistīt līdzekļus pat 100 miljardu ASV dolāru vērtībā. Arī piesaistītie 26 miljardi, protams, ir milzu summa, lai gan tas var būt pārāk maz, lai diversificētu 780 miljardu vērto Saūda Arābijas tautsaimniecību. Bloomberg raksta, ka Saūda Arābijas valsts labklājības fonds šobrīd strādā pie vairākiem megaprojetiem tūrisma jomā. Tāpat valsts ziņojusi, piemēram, par 500 miljardu vēru nepieredzēti futūristiskas pilsētas celtniecības plānu tuksnesī (piemēram, kur līst mākslīgs lietus).
Tādējādi ir zināmas bažas, ka Saūda Arābijas politikas noteicēji naudu galu galā izgrūž kādās ārkārtīgi dārgās-sava ego barojošās lietās, kas var nesniegt vajadzīgo atdevi un pienesumu ekonomikai ilgākā termiņā.Minētās valsts oficiālās amatpersonas pirms šī IPO bieži minēja, ka vēlamais Saudi Aramco novērtējums pēc IPO būtu vismaz divu triljonu ASV dolāru apmērā.
Jāteic, ka pēdējā laikā uz starptautiskās skatuves bijušas aktuālas spekulācijas par Saudi Aramco patieso vērtību (tas, piemēram, saistīts ar to, ka šo uzņēmumu apņem liela slepenība). Pārliecību nav radījis vēl tas, ka šis IPO vairākkārt atlikts. Citiem vārdiem sakot - galu galā daudzi starptautiskie investori visai skaidri demonstrēja, ka Saudi Aramco akcijas nepirks tik dārgi kā to pirms tam bija iecerējušas Saūda Arābijas amatpersonas.Interesanti, ka Bernstein Research apkopotie 32 pasaules lielu investoru, kuri kopā pārvalda līdzekļus 3,8 triljonu ASV dolāru apmērā, aptaujas rezultāti liecināja, ka vidēji Saudi Aramco tiek novērtēts ar 1,26 triljoniem ASV dolāriem.
Tātad - tuvu tam, kur šobrīd atrodas Apple vērtība, un 26% zem šī naftas uzņēmuma pēc-IPO novērtējuma. Tiek izcelta uzņēmuma spēcīgā finanšu bilde. Šajā pašā laikā - tiek spriests, ka tā korporatīvā pārvaldība nebūt nav izcila un ierobežotas ir arī tālākas peļņas izaugsmes iespējas.
Vietējiem investoriem
Tādēļ Saūda Arābija arī droši vien nosliecās par labu tam, lai sava troņa dārguma - naftas giganta - akcijas piedāvātu lielākoties lokālā mērogā. Pieejamā informācija liecina, ka Saudi Aramco lielā mērā piesaistījusi vien vietējo investoru, fondu un apkārt esošo citu monarhu un bagāto ģimeņu naudu (arī to, kuras bija «patīrījis» Muhameds bin Salmans).
Proti, Saūda Arābija acīmredzot nosacīti daudz neriskēja un sava naftas uzņēmuma vērtspapīrus lielākā mērā piedāvāja reģionālajiem investoriem (jo bija risks, ka starptautisko investoru uzticība ir pagaisusi).Kopumā Saūda Arābijas naftas milzis Saudi Aramco šajā IPO investoriem pārdeva vien 1,5% no savām akcijām (tādējādi to lielā mērā kā grib turpinās stūrēt Saūda Arābijas valdība, kam gan nevajadzētu būt lielam pārsteigumam).
Tiek lēsts, ka pakāpeniski šis īpatsvars varētu tikt palielināts līdz 5% (droši vien tad, ja akcijas cena biržā uzvedīsies kā nākas). Iespējams, kādā brīdī Saudi Aramco meklēs veidus kā akcijas piedāvāt ar Londonas vai Ņujorkas biržas starpniecību (tas jau būtu tuvāk sākotnējam plānam).Bloomberg vēl izceļ interesantu faktu - Saūda Arābija būtiski ierobežojuši Volstrītas banku pieeju šim IPO. Tiek norādīts, ka karaļnama pārstāvji bijuši ļoti, ļoti neapmierināti ar šo iestāžu darbu. Proti, tās, viņuprāt, neesot izpildījušas savus solījumus par to, ka tām izdosies panākt situāciju, kad arī starptautiskie investori Aramco novērtē ar vismaz diviem triljoniem ASV dolāriem.
Tiek baumots arī tas, ka Volstrīta mēģinājusi panākt, lai Aramco akcijas sākotnēji tiek pārdotas par mazāku summu (nevis kā tagad - par 32 riāliem ~ 7,69 EUR), lai kliedētu kādas bažas, ka tās pirmajās tirdzniecības dienās varētu sarukt.
Saūda Arābija, lai uzlabotu investoru omu, veselas trīs reizes cirpusi Aramco maksājamo nodokļu likmi. Tāpat tika apsolītas pašas dāsnākas dividendes pasaulē, proti, tajās kā minimums katru gadu tiekot plānots izmaksāt kopumā 75 miljardus ASV dolārus. Vēl interesants ir fakts - lai Saūda Arābijas vietējie investori varētu iegādāties Saudi Aramco akcijas, tiem tika piedāvāti aizdevumi (zināmu risku gan rada tas, ja Saudi Aramco akcijas cena saruks, un aizdevums būs jāatmaksā).
Refinitiv Deals Intelligence apkopotie dati liecina, ka ar šī Saudi Aramco IPO piesaistīto līdzekļu apmērs ir lielāks nekā visos 117 IPO kopā, kas šogad notikuši ASV Nasdaq biržā. Rezultāta šogad līdz šim ar IPO palīdzību piesaistīto līdzekļu apmērs globālā mērogā palielinājies gandrīz līdz 160 miljardiem (tas gan joprojām ir par 7% mazāk nekā pagājušajā gadā). Saudi Aramco IPO veido 16% no šīs naudas summas.