Labklājības ministrija ir veikusi vairākus pētījumus par situāciju darba tirgū Latvijā, un tās rezultāti liecina, ka darbaspēka ievešana no citām valstīm valstīm jau drīz vien mums būs teju akūta nepieciešamība.
Pēdējā pusgada tendences diemžēl ir tādas, ka Latvijas tirgū trūkst dažādu speciālistu, piemēram, daudzkārt pieminēto celtnieku. Nereti nav jautājums par to, cik lielā mērā uzņēmēji ir vai nav gatavi maksāt pašu speciālistiem, bet gan par to, ka atsevišķās jomās mums ir tik liels strādājošo deficīts, ka vairs nav kam maksāt. Šā gada otrajā ceturksnī mēs jau esam apstiprinājuši darba izsaukumus 597 būvniekiem. Jāpiebilst, ka runa ir par darbaspēku no trešajām valstīm, jo Eiropas Savienības (ES) valstu strādnieki var brīvi pārvietoties šīs valstu savienības ietvaros. Turklāt no ārvalstīm tiek ievests nevis mazkvalificētais darbaspēks, bet gan speciālisti. Zinot, cik daudz objektu tuvākajos gados ir paredzēts uzbūvēt Latvijā, no kuriem daļa būs arī nacionāla mēroga, kļūst skaidrs, ka ar vietējo darbaspēku celtniecībā šeit būs krietni par maz.
Jā, daudzi Latvijas amatnieki ir devušies strādāt uz Īriju, jo viņus šeit neapmierina darbs par 700 līdz 800 vai pat 1 000 latiem mēnesī. Tās varbūt izklausās lielas naudas summas, taču daudzi mūsu uzņēmēji mēdz noklusēt, ka par šādu samaksu ir jāstrādā nevis 8, bet gan bieži vien 15 stundas dienā. Ja par šādu samaksu būtu tepat uz vietas jāstrādā 8 stundas dienā, iespējams, daudzi šodienas Īrijas strādnieki atgrieztos Latvijā.
Kā vēl viena joma, kur jau gadiem ilgi trūkst darbaspēka, ir jāmin kuģubūves nozare - pēdējā ceturkšņa laikā ir apstiprināti 64 izsaukumi no ārvalstīm, un šeit jau runa ir par augstākās raudzes kuģu speciālistiem.
Protams, lai ievestu viesstrādniekus no ārvalstīm, minimālā summa, ar kuru uzņēmējam ir jārēķinās, šobrīd ir 302 lati mēnesī (jeb brutto vidējā alga valstī 2006. gadā) plus ikmēneša valsts nodeva 35 latu apmērā, uzturēšanās atļaujas un apdrošināšanas izmaksas, kā arī jānodrošina viņiem dzīvesvieta.
Lielai daļai Latvijas uzņēmēju būtu nopietni jāpiedomā pie tā, kādas algas viņi maksā saviem darbiniekiem un kādas sociālās garantijas ir gatavi piedāvāt. Piemēram, mani pārsteidz kāda vietējā tirgū strādājoša lielveikala emocionālās reklāmas, aicinot strādāt "kopīgajā ģimenē" un solot nākotni, bet reāli pārdevējam par garām darba stundām nemaksājot vairāk par 200 līdz 300 latiem mēnesī. Šodien Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē ir reģistrēti 5000 bezdarbnieki, kuri ir strādājuši par pārdevējiem, no tiem nedaudz vairāk kā 1000 Rīgā, taču neadekvāta atalgojuma dēļ atgriezties veikalā nevēlas.
Par kādu motivāciju strādāt vietējā darba tirgū gan mēs varam runāt?
Ar darbaspēka ievešanu mums ir jābūt ļoti piesardzīgiem, jo, rīkojoties tuvredzīgi, var rasties arī zināmas ilglaicīgas sociālās problēmas - jau tagad ir redzēti televīzijas sižeti par viesstrādniekiem, kuri šeit ir atbraukuši no trešajām valstīm, gatavojas apprecēties ar vietējām sievetēm un prom vairs braukt negrasās. Ir jārēķinās ar to, ka, ja darba devēji nedomās par darba ražīguma celšanu, par atbilstošu darba samaksu sociālajām garantijām darbiniekiem, Latvija visdrīzākajā laikā saskarsies ar akūtu nepieciešamību pēc ārvalstu darbaspēka piesaistes.