Db.lv publicē Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas, DnB NORD bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciālistes Ievas Vējas un Hansabankas Makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas vecākā ekonomista Daiņa Stikuta komentārus par tekošā konta deficītu.
Olga Ertuganova, Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe:
"Latvijas tekošā konta deficīts samazinās jau otro ceturksni pēc kārtas, kas ir pozitīva tendence. Augsts deficīts palielina ekonomikas nesabalansētību un pievērš ārvalstu analītiķu uzmanību, vēl vairāk veicinot daudzkārt pārspīlētās prognozes par Latvijas ekonomikas nākotni.
Apskatot 2. ceturkšņa maksājuma bilances datus, jāatzīmē straujo ārvalstu tiešo investīciju pieplūdumu Latvijas ekonomikā, tādējādi krietni uzlabojas arī tekošā konta deficīta segums ar ārvalstu investīcijām, kas ir ļoti svarīgi. Ārvalstu tiešās investīcijas pēc būtības ir ilgtermiņa investīcijas, kuras pat iespējama satricinājuma gadījumā paliek valstī un netiek ''izņemtas'' īsā laikā.
Tomēr jāatzīst, ka pat neskatoties uz pakāpenisko samazinājumu, tekošā konta deficīts tik un tā paliek nepieņemami augsts. Galvenais deficīta veicinošais faktors ir strauji importa pieauguma tempi, kuri pārsniedz eksporta pieaugumu. Ņemot vērā esošās tendences Latvijas ekonomikā – intensīvu patēriņu, kas veicina importu, un ļoti vājus Latvijas galvenās eksporta nozares - rūpniecības rādītājus, gaidīt situācijas uzlabošanos pašu no sevis būtu pārāk neloģiski. Tādējādi ir ļoti apsveicama valdības iecere realizēt stabilizācijas plānu, kurā lielāka uzmanība būs pievērsta tieši eksporta un uzņēmējdarbības veicināšanai. Latvijas ekonomikai, kā nekad ir nepieciešama eksporta veicināšanas programma: pagaidām ekonomikas attīstība galvenokārt balstās uz iekšējā pieprasījuma, un strauja tā samazināšanās varētu izteikti nobremzēt ekonomikas attīstību. Drošības spilvens šādā situācija būtu ārējais pieprasījums, kas stiprinātu eksportētāju konkurētspēju."
Dainis Stikuts, Hansabankas Makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas vecākais ekonomists:
"Tekošā konta deficīta dinamika ir iepriecinoša. To iespaidoja importa pieauguma samazināšanās, jo privātā patēriņa pieaugums nebija tik straujš kā pirmajā ceturksnī. Tajā pašā laikā eksporta pieaugums saglabājās nemainīgs. Tas liecina, ka sāk izpausties pretinflācijas plāna ietekme. Arī lielāks tiešo investīciju ieplūdes pieaugums liecina, ka, neskatoties uz ekonomisko nesabalansētību, ārvalstu investori tic mērenās attīstības scenārijam.
Mēs sagaidām, ka tekošais konts pamazām uzlabosies, jo arī turpmāk importa pieauguma tempi pamazām mazināsies. To iespaidos mazāks pieprasījums pēc patēriņa un hipotekārajiem kredītiem, kuri pēdējā laikā ir sadārdzinājušies. Savukārt eksporta pieauguma tempu noturīgums būs atkarīgs no Latvijas eksportētāju konkurētspējas, ko būtiski iespaido visu izmaksu, īpaši algu pieaugums, un ārējais pieprasījums. Pēdējais ir atkarīgs no mūsu tirdzniecības partneru jūtības pret ekonomiskajiem satricinājumiem ASV."
Ieva Vēja, DnB NORD bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste:
"Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, maksājumu bilances tekošā konta deficīts ir uzrādījis pozitīvu samazināšanās tendenci – no 26,4% pirmajā ceturksnī līdz 23,5% no iekšzemes kopprodukta otrajā ceturksnī. Tāpat kā iepriekš augstos tekošā konta deficīta rādītājus noteicis ārējās tirdzniecības deficīts un importa ievērojamais pārsvars pār eksportu, tomēr jāatzīmē, ka šogad, atšķirībā no pagājušā gada, eksporta pieauguma tempi ir straujāki un stabili pārsniedz 20%. Lai gan šo pieaugumu lielā mērā ir noteicis Latvijas eksportējamo preču cenu kāpums, šāds pieaugums jebkurā gadījumā vērtējams pozitīvi, jo eksporta kontekstā tomēr svarīgāka ir eksportēto preču vērtība naudas izteiksmē, nevis fiziskais apjoms, un no šāda viedokļa varam tikai priecāties, ka, piemēram, kokmateriālu cenas kāpj. Maijā pat bija vērojama sen neredzēta situācija, kad eksporta pieaugums apsteidza importa pieaugumu, tomēr tendence nesaglabājās un nākamajos mēnešos importa pieauguma tempi atkal kļuva straujāki.
Līdzās deficīta procentuālajam samazinājumam jāpiemin arī tas, ka palielinājies tekošā konta segums ar ārvalstu tiešajām investīcijām - ārvalstu tiešās investīcijas veidoja jau 50,3% no tekošā konta, kamēr pirmajā ceturksnī šis rādītājs bija 32,3% un pagājušā gada otrajā ceturksnī – 45,8%.
Tomēr jāatzīmē, ka neskatoties uz nelielo samazinājumu, tekošā konta deficīts joprojām ir satraucoši augsts. Importa straujais pieaugums jūlijā – par 39,3%, kamēr eksports palielinājies gandrīz divas reizes mazāk – par 23,7%, rada zināmas bažas par trešā ceturkšņa rādītājiem. Jūlija importa rādītāji vēl nepavisam neliecināja par iekšzemes pieprasījuma bremzēšanos, bet eksporta pieaugums zemo apstrādes rūpniecības rādītāju ietekmē nākamajos mēnešos var kļūt lēnāks."