Līdz ar pirmo augļu un dārzeņu ražu nogatavošanos, ēdienu un ēdiena piedevu ražotājuzņēmums Spilva uzsāk vietējo Latvijas izejvielu aktīvo iepirkšanas ciklu, kas ilgs visu sezonu.
Šogad Spilva plāno iepirkt 205 tonnas Latvijā audzēto gurķu, palielinot gurķu iepirkuma un pārstrādes apjomus par 55% salīdzinājumā ar pagājušo sezonu.
Plānotie gurķu iepirkuma un pārstrādes apjomi ir ievērojami lielāki nekā visus iepriekšējos Spilvas darbības gadus. Lai saražotu visu iepriekš minēto gurķu apjomu, Spilvai ir nepieciešami piegādātāji, kas varētu nodrošināt 0.8 tonnas tīrītu ķiploku, 4.5 tonnas diļļu, 1.6 tonnas mārrutku sakņu un 500 kg pētersīļu lapu piegādi. Viss šis apjoms tiek iepirkts 8 nedēļu laikā, periodā līdz augusta vidum. Kopumā sezonā plānots iepirkt un pārstrādāt arī aptuveni 100 tonnu skābeņu, 5 tonnas kabaču, 41 tonnu mārrutku sakņu. Savukārt, Latvijā audzētās ogas – zemenes un avenes – kopumā sezonas garumā paredzēts iegādāties un pārstrādāt aptuveni 20 tonnu apmērā.
«Ļoti priecājamies par svaigu ogu un dārzeņu piegādēm, jo Spilvas ražotnes sekmīgai darbībai īpaši svarīgs ir vietējo ogu, augļu un dārzeņu audzētāju atbalsts. Taču ne vienmēr Latvijas piegādātāji var nodrošināt Spilvas ražošanai nepieciešamās izejvielas vajadzīgajā apjomā un kvalitātē. Piemēram, pērn no Latvijas zemniekiem iepirkām 31 tonnu mārrutku sakņu, bet diemžēl tās Latvijā vairs netiek audzētas tik lielā apjomā, cik Spilva pārstrādā, tādēļ mārrutkus nācās ievest arī no ārvalstīm. Patiesībā, ļoti žēl, jo mēs daudz labprātāk mārrutkus iepirktu Latvijā,» skaidro SIA Spilva valdes locekle Lolita Bemhena.
Ēdienu un ēdiena piedevu ražotājuzņēmums Spilva ir viens no vadošajiem augļu un dārzeņu pārstrādes uzņēmumiem Baltijā, kas savu produkciju realizē arī eksporta tirgos gan rietumos, gan austrumos – tā Latvijas tirgū 2008. gadā ir apēsti 86% Spilvas saražotās produkcijas, bet 14% produkcijas eksportēts. Lielākais eksporta apjoms sasniedza kaimiņvalstis: Krieviju (6% no kopējā produkcijas apjoma); Igauniju (3%), Lietuvu (3%). Uzņēmuma sortimentā ietilpst astoņas ēdienu un ēdiena piedevu kategorijas.