Vēl pavasarī Vācijas bulvārprese cēla trauksmi par iebraucēju pūļiem no Austrumeiropas, kas pēc darba tirgus atvēršanas 1. maijā it kā pārplūdināšot Vāciju, nosizdami algas vietējiem. Tomēr aktīvāk nekā no Polijas, Bulgārijas un Rumānijas emigrācija uz Vāciju notikusi no krīzes un bezdarba nomocītajām Dienvid eiropas zemēm, galvenokārt Grieķijas un Spānijas, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.
«Bet ko lai es daru Spānijā? Tur man cerību nav nekādu,» tā, vaicāts, vai nebīstas no neveiksmes, mezdamies uz galvas aukstā ūdenī, atmetis ar roku divdesmit četrus gadus vecais Karloss, kurš pirms pāris nedēļām pametis savu dzimto Barselonu un ieradies Berlīnē.
«Mēģināšu sameklēt darbu šeit. Vācija ir bagāta valsts, šeit ekonomika aug, bet pie mums viss izskatās ļoti drūmi,» viņš stāstījis. Pagaidām viņš īrējot gultasvietu hostelī, darba meklējumiem vēl īsti nav pievērsies, laiku lielākoties vadīdams izklaidēs, bet «tūliņ ķeršoties klāt arī tam». Nekādas īstas profesijas gan viņam neesot, vācu valodā viņš nezina gandrīz ne vārda, arī angliski runā ar grūtībām.
«Tikko pēc ierašanās Vācijā tikpat kā nepratu arī angļu valodu, bet tagad jau iet daudz labāk. Ja vajadzēs, iemācīšos arī vāciski,» optimistiski noskaņots ir Karloss. Taču vismaz sākumā, pētot darba piedāvājumus, vajadzēšot lūkoties Berlīnē bāzētu spāņu uzņēmumu virzienā – tur varētu iztikt ar dzimtās valodas zināšanām.
Uz darbavietu, kurā pietiktu ar itāliešu, spāņu vai angļu valodu, cerot arī vienā hostelī ar Karlosu mītošais darba meklētājs itālietis Ermanno. Viņš studējis politikas zinātni Itālijā, bet pirms trim gadiem pārcēlies uz Barselonu, kur strādājis par datortīkla administratoru: «Mana darbavieta tika likvidēta, bet citu darbu atrast Barselonā patlaban ir diezgan nereāli. Arī Itālijā neiet labāk. Ceru, ka Vācijā man kas izdosies.»
2011. gada pirmajā pusgadā emigrācija no Spānijas uz Vāciju augusi par 49 procentiem jeb par 2389 personām, salīdzinot ar to pašu laika posmu pērn.
Tiesa gan, ne visi Vācijā iebraukušie ceļā devušies «uz labu laimi» kā Karloss vai Ermanno. Iebraucēju vidū esot arī daudz augsti kvalificētu speciālistu, piemēram, programmētāji un inženieri. «Es labprāt paliktu Vācijā tik ilgi, cik vien iespējams. Esmu ļoti apmierināts, cilvēki šeit ir ļoti draudzīgi – pavisam citādi nekā patlaban pie mums Spānijā,» televīzijas kanālam ARD sacījis Alvaro Leons, kurš jau divus mēnešus strādā par programmētāju divriteņu interneta veikalā Eslingenā. Savu nākotni viņš redz Vācijā un priecājas, ka beidzot ticis pie labi apmaksāta darba. Dzimtenē A. Leons ar visu augstāko izglītību datorzinātnēs programmētāja darbā pelnījis tikai 1000 eiro mēnesī.
Vēl krasāk nekā no Spānijas uz Vāciju pieaugusi emigrācija no krīzes vissmagāk mocītās Eiropas Savienības valsts Grieķijas. Šā gada pirmajā pusgadā uz Vāciju pārcēlušies par 84 procentiem vairāk grieķu nekā 2010. gada pirmajos sešos mēnešos.