Spānija uzvarējusi vairākus gadus ilgušajā tiesas prāvā ar Floridā bāzēto jūras dārgumu meklēšanas kompāniju, atgūstot savā īpašumā zelta un sudarba monētas, kuru vērtība lēsta aptuveni 500 miljonu ASV dolāru apjomā, vēsta CNN.
Dārgumus 2007. gadā pie Spānijas krastiem nogrimušā 19. gadsimta kuģa vrakā atrada amerikāņu kompānija Odyssey Marine Exploration. Spānijas Kultūras ministrija apgalvoja, ka «monētas no nogrimušā kuģa ir paņemtas nelikumīgi».
Spānijas valsts jau 2009. gadā tiesājās ar Odyssey Spānijas tiesā Tampā, kura lēma par labu Spānijas valstij, bet Odyssey šo lēmumu pārsūdzēja arī Atlantas tiesā. Šīs nedēļas sākumā arī tiesa Atlantā lēma, ka monētas tomēr pieder Spānijai. Patlaban Spānija gaida dārgmetālu monētas, kopā teju 600 tūkstošus, «atlidojam» no Atlantijas okeāna otra krasta. Odyssey vēl joprojām var lēmumu pārsūdzēt ASV Augstākajā tiesā.
Spānijas kultūras ministrs norādīja, ka šajā tiesas prāvā nauda nav bijis galvenais. Viņš stāstīja, ka nauda tiks izmantota vienīgi mākslas izstādēm, tāpat monētas tiks izstādītas Spānijas muzejos. Patlaban oficiāls lēmums vēl nav pieņemts, bet pastāv iespēja, ka daļa monētu varētu tikt nodota arī Latīņamerikas muzejiem.
Spānijas valdība tiesā norādīja, ka monētas atradās tai piederošā karakuģī Neustra Senora de las Mercedes, kas 1804. gadā pameta tagadējās Peru krastus un šķērsoja Atlantijas okeānu, lai atgrieztos Spānijā. Tad, kad kuģis atradās vienas dienas brauciena attālumā no Spānijas, tam uzbruka Britu flote, to nogremdējot kopā ar vērtīgajām monētām.