Patlaban pasaules okeānu dzīlēs ir aptuveni trīs miljoni kuģu vraku, liecina UNESCO aplēses.
Kā raksta MarketWatch, nav zināms, vai tie visi var sniegt vērtīgu vēsturisku informāciju, turklāt daļa no tiem ir grūti atrodami.
Okeāna dibenā Floridas krastos patlaban guļ aptuveni 250 miljonu dolāru vērti sudraba stieņi un monētas, kuri gaida, lai dārgumu mednieks Kims Fišers ar savu ģimeni tos atrastu. Dārgumu mednieks uzskata, ka ir tuvu vienam no savas karjeras lielākajiem lomiem.
1985.gadā ģimene okeāna dzīlēs atrada Spānijas galeona Nuestra Senjora de Atocha dārgumus – zelta un sudraba monētas, kā arī juvelierizstrādājumus 450 miljonu ASV dolāru vērtībā. Šis atradums padarīja Kima Fišera tēvu Melu bagātu un kopš tā brīža viņš kļuva arī par šīs nozares leģendu. Patlaban ģimene meklē kuģa atlikušo daļu.
Dārgumu medības parasti saistās ar šarmu, satraukumu un bagātības iegūšanu, taču realitāte nereti ir savādāka – realitātē šie bagātību mednieki dzīvo ar sapni, kuram nereti seko vilšanās.
Mels Fišers pavadīja 17 gadus, okeāna dibenā meklējot Atocha. Viņš, kuģim nogrimstot, zaudēja dēlu un vedeklu, un viņa ģimenei pat ir nācies izvēlēties starp pārtiku un degvielu kuģim.
«Daži gadi ir pilnīgi bezjēdzīgi,» saka Kims Fišers, kurš kopš 1998.gada ir kompānijas Mel Fisher’s Treasuries vadītājs.
Dārgumu meklēšana var izmaksāt miljoniem dolāru. K. Fišers gadā iegulda aptuveni 3 miljonus dolāru gadā, kurā ietilpst divu 90 pēdu kuģu, mazāka izpētes kuģa, monitorēšanas ierīču remonts un atjaunošana, kā arī darba samaksa 25 darbiniekiem. Šos līdzekļus K. Fišers iegūst no investīcijām un dārgumu pārdošanas.
Viens no dārgākajiem produktiem kompānijas interneta veikalā ir sudraba monēta no Atocha, kuras cena ir 32,4 tūkstoši dolāru.
Minimālā investīcija kompānijā ir 6,5 tūkstoši dolāru un var sasniegt 150 tūkstošus dolāru. Investori var doties ekskursijā uz kuģa vraka atrašanās vietu un iegūst citus labumus.
Kopumā pasaulē valdības kļūs aizvien agresīvākas, dzenoties pēc savas guvumu daļas, komentē GrayRobinson eksperts Teds Šinkls. Pat par starptautiskajos ūdeņos iegūto bagātību ir jāziņo, un vienmēr pastāv iespēja, ka tās izcelsmes valsts pieprasīs to atdot. 2012.gadā Portugāles krastos ASV kompānija Odyssey Marine Exploration atklāja 500 miljonu dolāru vērtu bagātību, kurā ietilpta zelta un sudraba monētas. Pēc vairāku gadu tiesāšanās bagātību nācās atdot Spānijai.