Šā gada pirmajā pusgadā darba devēji slimības lapu apmaksai darbiniekiem tērējuši 24.06 miljoni latu, kas ir gandrīz tikpat, cik visā 2006. gadā kopā.
To rāda Centrālās statistikas pārvaldes dati par darbnespējas lapu apmaksai tērēto naudu. Jāatgādina, ka pērn visā gadā šī summa sasniedza 39.92 miljonus latu, kamēr 2006. gadā bija 26.92 miljoni latu, bet 2005. gadā 20.33 miljoni latu. Šā gada pirmajā pusgadā slimības lapu apmaksai tērēts par 16 % vairāk nekā analogā periodā pērn. Jo dārgāks Latvijā kļūst darbaspēks, jo arvien iespaidīgākas summas slimības lapu apmaksai spiesti tērēt uzņēmēji un arvien sarūk to konkurētspēja.
Tēriņi pieaug
"To, cik strauji pieaug slimības lapu apmaksai iztērētā nauda, redzu gan manis vadītajā uzņēmumā, gan kopumā šo tendenci ar nedaudz mazāku pieaugumu atspoguļo statistikas dati," skaidro izdevniecības SIA Lietišķās informācijas dienests izpilddirektore Aiva Vīksna. Viņa atzīst, ka šajos miljonos ir paslēpta nelietderīgi izmantota nauda. "Šie skaitļi tikai vēlreiz liecina par to, ka darba devēja apmaksāto darbinieka slimības dienu skaits bija jāsaīsina, un valstij jāsper reāli soļi simulantu apkarošanai, ko it īpaši daudzi izjūt noteiktos gada laikos vai tad, kad kāds ir apvainojies uz darba devēju," skaidro A. Vīksna. Turklāt uzņēmumam, lai izpildītu pasūtījumu laikā, ir jāmeklē darbinieki, kas slimotājus aizstāj, un par to attiecīgi jāmaksā, tādējādi paaugstinot ražošanas izmaksas. Vairāki aptaujātie uzņēmēji pat bija pārsteigti, jo šos skaitļus nevarot izskaidrot ar darba algas pieaugumu, un pat pieļāva, ka tie liecinot par kādām epidēmijām Latvijā un to, ka darbinieki kļuvuši slimīgāki, jo darba algas pieaugums neesot tik liels.
Nokavēts pasākums
Valdība nolēmusi ar 2009. gadu saīsināt darba devēja apmaksāto darbinieka slimības laiku no 14 līdz 10 dienām. Tādējādi darba devējs izmaksātu slimības naudu tikai par pirmajām 10 kalendārajām darba nespējas dienām, bet, sākot ar 11. darba nespējas dienu, slimības pabalstu izmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Gan darba devējs, gan valsts slimības naudu izmaksātu ne mazāk kā 80% apmērā no vidējās darbinieka mēneša izpeļņas. "Tas tāds pussolis vien ir, turklāt tas ir nokavēts vismaz par 2 gadiem," secina A. Vīksna. Viņa norāda, ka pašreizējais slimības lapu apmaksas termiņš Latvijas uzņēmējiem palielina to ražošanas pašizmaksu un līdz ar to gremdē konkurētspēju salīdzinājumā ar analogiem uzņēmumiem Igaunijā un Lietuvā, turklāt tiek maksāts gan slimotājam, gan tam, kurš reāli veic slimotāja pienākumus.
Zaudējam kaimiņiem
Minēto iemeslu dēļ A. Vīksna uzskata, ka vajag saīsināt uzņēmēju apmaksāto slimības dienu skaitu līdz 2. "Ja Igaunijā un Lietuvā valsts darbiniekam maksā no 2. slimības dienas, tad kāpēc Latvijā tikai no 15., bet ar nākamo gadu tikai no 11.?" jautā A. Vīksna. Latvija no Igaunijas un Lietuvas būtiski neatšķiras ne pēc klimatiskajiem apstākļiem, ne iedzīvotāju veselības stāvokļa, tāpēc uzņēmējiem nav skaidrs, kāpēc kaimiņiem ir šādas priekšrocības.