Valsts atvēlētais budžets veselības nozarei ir bijis kritiski nepietiekams ilgu laiku, jo īpaši kompensējamo medikamentu jautājumā. Tomēr, tagadējo situāciju var raksturot kā dramatisku. Ņemot vērā esošo situāciju valstī un valdības nepārtraukto spiedienu «savilkt jostu», visi industrijas pārstāvji ir vienojušies par speciāliem pasākumiem, kas ļautu veikt ietaupījumu 5,3 milj latu apmērā. Lielāko ieguldījumu sniegs zāļu ražotāji. Arī vēl dažas izmaiņas kompensācijas sistēmā veicinās patentbrīvo medikamentu ienākšanu un cenas samazinājumu, tādējādi radot ietaupījumu budžetā.
Vienlaikus, tika apspriesti citi iespējamie budžeta konsolidācijas varianti, aprobējot kaimiņvalsts Igaunijas un citu Eiropas valstu pieredzi, kad pacienti veic maksājumu par 100% kompensējamiem medikamentiem. Šis jaunievedums ļaus nodrošināt pašlaik esošo sistēmu, bez milzīgiem budžeta satricinājumiem un, pozitīvi – atbalstīs lauku aptieku pastāvēšanu. Vienīgais, būtiski piebilst, ka 0,50 sant., ko pacienti maksās aptiekās par kompensējamo medikamentu receptēm nepaliks aptieku kasēs, bet gan aizies valsts budžeta lāpīšanai, toties pacientu neapmierinātību izjutīs tieši aptiekāri.
Tomēr, aktuāls jautājums nav kur mēs atrodam līdzekļus, bet gan – kā. Kā mēs atrodam līdzekļus, kā mēs veicam konsolidāciju? Steigā un pēc principa «Jāsavelk jostas vēl ciešāk».
Valdību laikam vairs neinteresē nedz esošā situācija, nedz kādas sekas izraisīs pieņemtie lēmumi. Iepriekš runātais par papildus līdzekļiem kompensācijas sistēmai ir pagaisis kā nebijis.
Vēl 2010.gada jūnijā, Dienas Biznesa organizētajā konferencē visi industrijas pārstāvji vienojās, ka kompensējamiem medikamentiem atvēlētais budžets ir kritiski mazs. Pacients no savas kabatas maksā arvien vairāk un ir skaidri redzama korelācija starp kompensējamiem medikamentiem atvēlēto budžetu un saslimstību biežumu, slimību akūtumu, hospitalizāciju daudzumu un visbeidzot iedzīvotāju mirstību. Faktiski patreizējo situāciju var definēt sekojoši: «Savelkam jostas, kad elpas vairs nav»!
Nozares eksperti pieļauj Veselības ministrijā apspriesto pasākumu lietderību, lai gūtu ietaupījumu, bet tikai kopējo kompensējamo medikamentu budžetu ir jāpalielina par 30 miljoniem! Tomēr tagad sanāk, ka spēle ir tikai vienos vārtos. Ir ļoti žēl, ka jaunā valdība budžeta pieņemšanas steigā ignorē faktus, industrijas viedokli un tikai prasa no ražotājiem, tirgotājiem un iedzīvotājiem, bet no savas puses nepalielina budžetu nemaz. Un arī negarantē, ka to noteikti kādreiz darīs, kaut deklarācijā tas ir ierakstīts.
Kā nopelnīt, lai valsts varētu izpildīt savu pienākumu pret iedzīvotājiem – nodrošināt veselības aprūpi? Tas vairs nav veselības jautājums, tas ir valstisks jautājums. Veselības nozare nevar ienest peļņu tikai pati no sevis. Ir jāstrādā ar ekonomiku kopumā. Bet kur paliek visu sociālo partneru, - LDDK, LTRK ieteikumi – kā veidot budžetu sildot ekonomiku, ieviešot radikālas sistēmiskas efektivizācijas izmaiņas? Atbilde ir nekurienē.
Pat vairāk! Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā pieņemts lēmums neļaut sabiedriskajām organizācijām iesniegt priekšlikumus par valsts budžeta konsolidācijas pasākumiem Saeimai. Turpmāk to varēs darīt tikai deputāti. Tādējādi tiek pārkāpti Eiropas Savienības noteikumi, kuri ir saistoši arī Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij. Lisabonas līguma ietvaros Latvija apņēmās nodrošināt konsultācijas sociālā dialoga ietvaros visos lēmuma pieņemšanas līmeņos. Tomēr pat tādas organizācijas kā LDDK un LTRK, kuras ir aktīvi strādājušas, lai iedziļinātos valsts budžeta tapšanas procesā ir atstātas autsaideru lomā.
Tiek nebūtībā aizmests priekšvēlēšanu periodā solītais, valstiski prioritāri sociālie partneri, par sabiedrību viedokli nemaz nerunājot. Vai tiešām valdība dara kā grib un griež tā, ka elpot nav ko, cerībā, ka tauta bezierunu padevībā pakļausies? Bet tauta vēl cer, ka budžeta steigā citādi nevarēja, bet tiklīdz kā sāksies jaunais gads, tā notiks arī kādas konstruktīvas pārmaiņas un sastrādātais tiks izlabots. Vai tā būs? Varbūt tomēr mēs nebūsim tie muļķi, kuriem cerība ir vienīgais mierinājums?