Sākam biznesu apņemšanās un gribēšana kompensē specifisku zināšanu un pieredzes trūkums uzņēmējdarbībā.
Par to ir pārliecināta Cēsu uzņēmuma ar bezgalgardu nosaukumu Vinetas un Allas kārumlāde līdzīpašniece Vineta Žamoidika. Kārumlāde ir vieta, kur viņa kopā ar kompanjoni Allu Oldermani gatavo un tirgo marcipānu un citas gardas lietas, viņas ir arī ierīkojušas nelielu «kūkotavu».
Sirdslieta
Vineta ar Allu iepazinusies pirms gadiem trīspadsmit, kad kopā sākušas strādāt Hotel Cēsis. Vineta bijusi pavāre, Alla - konditore, abas labi sastrādājušās, bet savs bizness galīgi neesot bijis padomā. «Mums ne vienai, ne otrai nav profesionālas konditora izglītības, visas zināšanas un prasmes esam ieguvušas darbā. Taču marcipāna lietiņas mūs vienmēr ir aizrāvušas, tā ir sirds lieta - meklējām par to informāciju dažādās grāmatās, internetā. Acis mielojām, kur vien iespējams. Mēģinājām kaut ko pagatavot pašas,» stāsta Vineta.
Pirms gadiem trim dzima ideja hobiju pārvērst biznesā. Tobrīd viņas gan atrunāja, jo parādījās pirmās krīzes pazīmes, cilvēku maksātspēja strauji kritas. «Turpinājām darboties katra atsevišķi hobija līmenī mājās, piedāvājām izstrādājumus draugiem un draugu draugiem. Redzējām, ka cilvēkus interesē kaut kas cits, ne tikai tas, ko var nopirkt veikalā,» uzsver Vineta, tāpēc vēl pēc kāda laika abas cēlušas gaismā ideju par savu konditoreju. Biznesa konsultanti šoreiz abas iedrošināja sākt uzņēmējdarbību. Tā šogad, 25. februārī, viņas dibināja savu uzņēmumu, bet maijā atvēra konditoreju.
Nišas produkts
«Īpašais, ar ko mēs atšķiramies no citiem konditorejas izstrādājumu ražotājiem, ir marcipāns. Diez vai Cēsīs būtu vajadzīga vēl viena liela kanēļmaizīšu vai rozīņbulciņu ceptuve. Mums arī ir smalkmaizītes, svētku kliņģeri, bet akcentu mēs liekam uz īpaši dekorētajām tortēm un marcipāna kārumiņiem,» skaidro Vineta. Pēc pirmajiem darbības mēnešiem secinājušas, ka pilsētas iedzīvotājiem viņu piedāvātos gardumus un kārumus vajag. Pirmā darbības pusgada apgrozījums ir lielāks nekā plānots. Kā beigsies gads, grūti spriest - priekšā vēl svētku laiks, kam Vinetas un Allas kārumlāde gatavojot īpašu piedāvājumu - dāvaniņas.
Uzņēmumam ir plāni, kā turpmāk attīstīties, viens no darbības virzieniem varētu būt maizes un konditorejas izstrādājumu cepšana bez glutēna.
«No paša sākuma mums bija skaidrs, ka gribam radīt mazu, omulīgu, mīlīgu vietu, tāpēc mums nav plānu par lielu tirdzniecības zāli vai kafejnīcu. Ja mēs paplašināsimies, tad droši vien veidosim citas mazas, mājīgas kafejnīcas, veikaliņus,» viņa saka.
Vaicā pēc padoma
«Ja nekad neko tādu neesi darījis, var trūkt zināšanu, informācijas - kas ir nepieciešams, kas būtu jādara. Iesākt un kaut ko darīt pirmo reizi vienmēr šķiet sarežģīti, taču ar laiku viss top skaidrs un «aiziet»,» ir pārliecināta Vineta, atbildot uz jautājumu par lielākajām problēmām, ar ko nācies saskarties, dibinot uzņēmumu. Tomēr nevajagot baidīties. Lieti noderot skats no malas. Ir jāaprunājas ar zinošiem cilvēkiem. «Var gadīties, ka tas, kā tu redzi lietas, ir pilnīgi citādi nekā citi tās redz. Tas pat var sadusmot, bet ar laiku šis citādais viedoklis var palīdzēt,» spriež Vineta. Pašām klupšanas akmens izrādījies telpu remonts. «Mēs esam divas, kas cep un vāra, tāpēc nezinājām, ka mūsu iecerētajam remontam ir vajadzīga būvatļauja. Tas mums mazliet nervus pakutināja, taču beidzās labi,» viņa atceras. Konditorejas kaimiņus vienubrīd sācis kaitināt, ka visu laiku smaržojot, un, kā viņi izteikušies, no vaniļas smaržas krampī raujot.
Pamatota ideja
Un kā ar finansējuma piesaisti? Banku kredītus viņas nav izmantojušas, bet piedāvājumi bija, iztikušas ar ietaupījumiem. «Mūs visas bankas uzrunāja ar saviem piedāvājumiem. Ja finansisti redz potenciālu, ja ideja ir dzīvotspējīga, naudu dabūt tomēr var,» pārliecināta ir Vineta. Biznesa plānu arī rakstījušas pašas, tas gan neesot bijis pārlieku «gudrs» un detalizēts, taču pamatojis ideju.
Interesanta pieredze gūta, meklējot telpas. «Mēs gribējām, lai tās nebūtu lielas. Taču tagad saprotam, ka tās tomēr varēja būt nedaudz plašākas. Svarīgi, lai apkārt notiek cilvēku kustība un rosība. Mēs bijām noskatījušas telpas ļoti skaistā, romantiskā vietā, taču nostāk no ierastajiem ceļiem,» atceras Vineta, bet pat draugi un radi teikuši, ka turp neiešot, tāpēc bija jāmeklē citas. Nelielas kafejnīcas izmaksas atkarīgas no darbības specifikas. «Pirms vēl sākām biznesu, pašas sev jau bijām nopirkušas diezgan daudz dažādu tieši marcipāna figūriņu izgatavošanai nepieciešamu aprīkojumu, kas ir diezgan dārgs. Savukārt kafejnīcas telpas palīdzēja remontēt vīri, bet, ja visus darbus veiktu kāds cits, tas droši vien izmaksātu krietni vairāk. Droši vien vajadzētu ap 10 tūkst. latu,» spriež Vineta.
Informācijai
SIA Vinetas un Allas kārumlāde
Nozare: saldumu un konditorejas izstrādājumu izgatavošana
Dibināts: 2010. g. sākumā
Apgrozījums: provizoriski 12 tūkst. Ls* pirmajā pusgadā
Īpašnieces: Vineta Žamoidika un Alla Oldermane
Darbinieku skaits: 5
Atrodas: Cēsīs
Avots: SIA Vinetas un Allas kārumlāde
Viedoklis
Domāja, kā uzņēmējas
Cēsu biznesa inkubatora Magnus konsultants – mentors Agris Lapiņš:
«Par Allas un Vinetas varēšanu biju pārliecināts – uzdevu jautājumus, un bija skaidrs, ka viņas domā kā uzņēmējas, tikai darbība ir jānoformē juridiski. Cēsu biznesa inkubators darbojas kopš pagājušā gada augusta. Interese un uzņēmumu dibināšanas aktivitāte ir palielinājusies, lai gan par noturīgu tendenci varēs spriest vēlāk. Pirms nedēļas izsludinājām biznesa ideju konkursu «Cēsis var», un atsaucība, interese ir liela – uz pasākumu atnāca ap 75 cilvēkiem. Lielais, «globālais» jautājums, ko faktiski uzdod jebkurš biznesa iesācējs, ir – vai man mans produkts vai pakalpojums spēs ienest tik daudz, lai segtu visas izmaksas? Bieži tiek uzdoti arī sīkāki jautājumi – kā dibināt uzņēmumu, kādu formu izvēlēties utt.»
Problēmas
- Specifisku zināšanu, informācijas trūkums.
- Nav viegli atrast atbildīgus un ieinteresētus darbiniekus.
Laikraksts "Dienas Bizness", atbalstot "SEB bankas" iniciatīvu, uzsāk projektu "Atbalsti jauno uzņēmumu!".