Pirms diviem gadiem dibinātais uzņēmums Industrial Production Technologies (IPT) no metāla iekārtu importētāja kļuvis par metāla griešanas iekārtu ražotāju – pirmais vairāku simtu tūkstošu Ls apjomīgais līgums jau ir noslēgts un izīrētas ražošanas telpas Pārdaugavā, Krūzes ielā 38, kurā tiks ražotas tehnoloģiski sarežģītas iekārtas metāla tirdzniecības, būvkonstrukciju, kuģu remontu un citiem metāla pārstrādātājiem Baltijas valstīs.
Uzņēmums tika būvēts no nulles 2009. gadā, bet kopš 2010. gada IPT kļuva par pasaulē lielākā plazmas daļu ražošanas uzņēmuma Hypertherm oficiālo izplatītāju Baltijas valstīs, un tūdaļ uzsāks darbu kā ražotājs.
Metāla griešanas iekārtu ražotnes atvēršanā «paldies jāsaka krīzei», norāda uzņēmuma vadītājs Armands Sakne. Tiesa gan, to, ka radās iespēja atvērt ražotni, veidoja veiksmīga sakritība, ka kādam senam IPT vadītāja draugam atbrīvojās modernas biroja un ražošanas telpas ar nepieciešamo aprīkojumu. «Pretējā gadījumā mūsu ikdiena būtu ļoti sarežģīta – jaunam uzņēmumam bez nodrošinājuma piesaistīt investīcijas no bankām vai riska kapitāliem nav iespējams pat dodot pretī kapitāldaļas,» stāsta A. Sakne.
Salīdzinoši nesen dibinātais uzņēmums ražos ar CNC (datoru ciparu kontroles) un THC (degļa augstuma kontroles) iekārtas metāla griešanai, tāpat arī plānots uzsākt optiskās lāzergriešanas iekārtu ražošanu pēc aptuveni trim gadiem.
Patlaban uzņēmums jau slēdzis savu pirmo lielo pasūtījumu – līgumu par 30 tonnu smagas metāla iekārtas ražošanu ar Global Steel Service, kas ir viena no Eiropas lielākajiem metāla ražotājiem DanStell piegādātājs Latvijā. Līgums paredz, ka IPT piegādās lielgabarīta ražošanas iekārtu, kuras garums ir 17 metri, platums – seši metri un augstums – divi metri, Db.lv stāstīja IPT vadītājs Armands Sakne. Iekārta tiks aprīkota ar vienu plazmas griezšanas degli un trim skābekļa degvielas degļiem. IPT ražotā iekārta īpaša ar to, ka plazmas degļa kustību nodrošinās piecu asu robotizēts manipulators.
Slēgtā līguma apjoms ir vairāki simti tūkst. Ls, tomēr konkrētu līgumcenu A .Sakne gan nenosauc.
Vienas iekārtas ražošanas laiks būs 60-120 dienas, atkarībā no izmēra un komplektācijas.
Uzņēmums cer «atpelnīt» tajā vektos ieguldījumus nākamā gada laikā, norāda A. Sakne. Kompānija darbosies pēc «pašpietiekamības principa», pieņemot pasūtījumus ar daļēju priekšapmaksu.
Kopumā 2013. gadā uzņēmums plāno piegādāt no trim līdz piecām iekārtām uzņēmumiem Latvijā un Lietuvā.
Uzņēmums cer nākotnē paplašināties NVS valstīs, un pašlaik tajās meklē tirdzniecības vadītāju. Tāpat kā potenciālie eksporta tirgi tiek skatīta Dienvidāfrika un Indija.
Vienlaikus A. Sakne norāda, ka konkurence metāla iekārtu ražošanas tirgū it «par ļoti nežēlīga». Viņš norāda, ka pašlaik šādu iekārtu realizācijas apjoms sarūk, piemēram, vienā no ražotājlielvalstīm Ķīnā, un līdz ar to iekārtu ražošanas izdzīvošanas jautājums lielajiem ražotājiem ir ļoti aktuāls.
«Šie lielražotāji darīs visu iespējamo, lai neizaugtu jauni uzņēmumi, kas nākotnē var sastādīt konkurenci. Īpaši periodā pēc krīzes, kad Dienvideiropa un Āzija sāks atkopties,» stāsta A. Sakne.
Runājot par NVS valstu tirgiem, A. Sakne norāda, ka «tas ir konservatīvs tirgus ar sarežģītām kukuļošanas tradīcijām, tomēr arī Latvijā jau ir aizsākta «neliela revolūcija», un klienti mūs izvēlas atklātas un godīgas attieksmes dēļ.
Konkursos par lielizmēra iekārtu piegādi parasti tiek iesniegti ap desmit pieteikumi no dažādām pasaules kompānijām, stāsta A. Sakne. Viņš norāda, ka par šādiem pasūtījumiem cīņa ir visai sīva, un šajā gadījumā pasūtītājs – Global Steel Service– konkursa gaitā, kurā galu galā uzvarējis IPT, izjutis lielu spiedienu – vēl līguma parakstīšanas dienā Global Steel Service saņēmis vēstules, kurās tika aicināts neslēgt līgumu ar nesen dibināto Latvijas uzņēmumu.
Šobrīd IPT zināšanas par ražošanas tehnoloģiju integrāciju apsteidz arī rietumu kolēģus par diviem līdz trim gadiem - ir pārliecināts A. Sakne.