Latvijā tiks ieviests vienots nodoklis – mikrouzņēmumu nodoklis - , kas vērsts, lai atvieglotu administratīvo slogu maziem uzņēmumiem, kā arī veicinātu jaunu uzņēmumu veidošanu.
Parlamenta deputāti ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja Mikrouzņēmuma nodokļa likumprojektu, kā arī grozījumu veikšanu virknē citu likumu. Turklāt deputāti atzina šo likumprojektu paketi par steidzamu, kā to iepriekš bija aicinājis darīt premjerministrs Valdis Dombrovskis (JL). Tas nozīmē, ka tā Saeimā tiks skatīta divos, nevis trīs lasījumos.
Tomēr, lai būtu iespējams veikt plašus uzlabojumus un korekcijas likumprojektos, noteikts mēnesi ilgs priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam.
DB jau vairākkārt vēstīja, ka valdības apstiprinātais mikrouzņēmumu nodokļa likumprojekts vērtēts visai pretrunīgi. Teju ikviens – gan politiķi, gan uzņēmēju interešu aizstāvji un ekonomikas eksperti – ideju atzīst par teicamu, tomēr norāda arī uz daudzām nepilnībām. Piemēram, darbinieki, kas strādās mikrouzņēmumā, būs nevienlīdzīgās pozīcijās sociālo garantiju ziņā salīdzinājumā ar citiem darba ņēmējiem. Turklāt ticis apšaubīts arī nodokļa likmes izdevīgums.
Kā vairākkārt ziņots, jaunais nodoklis ļaus mikrouzņēmumiem maksāt vienotu nodokli, kas aizstās atsevišķu uzņēmumu un darbaspēka nodokļu un nodevu maksājumus. Nodokļa likme būs 20% un ar to tiks aplikts uzņēmuma apgrozījums.
Izvēlēties maksāt šo nodokli varēs arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību, ja to gada apgrozījums nepārsniedz 70 tūkst. Ls, darbinieku skaits nav lielāks par pieciem un to dalībnieki ir fiziskas personas. Vienotā nodokļa likme būs 20%, ar ko tiks aplikts mikrouzņēmuma gada apgrozījums.
Tomēr mikrouzņēmumiem būs arī ierobežojumi. Piemēram, ja viena fiziska persona ir dalībnieks vairākās firmās, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs var būt tikai viena no tām.