Briselē paredzētās Eiropas Savienības (ES) iekšlietu ministru tikšanās laikā Vācija gatavojas izteikt veto Rumānijas un Bulgārijas pieteikumam iestāties Šengenas zonā. Savu lēmumu Berlīne skaidro ar progresa trūkumu cīņā pret korupciju abās valstīs. Tikmēr Rumānija brīdinājusi pret šādu rīcību.
«Ja Rumānija un Bulgārija uzstāj uz balsošanu [par abu valstu iestāšanos Šengenas zonā], viņu mērķis lemts neveiksmei Vācijas veto dēļ. Ideja par pakāpenisku pievienošanos – vispirms atverot gaisa un jūras robežas – arī nav apspriežama,» Vācijas iekšlietu ministra Hansa Pētera Frīdriha teikto laikrakstam Der Spiegel citē Euobserver.
Rumānija un Bulgārija ES iestājās 2007. gadā. Abas valstis Šengenas zonai centās pievienoties jau 2011. gadā, taču saskārās ar Francijas un Vācijas veto. Vēlāk gan Francija, gan Vācija piekrita Rumānijas un Bulgārijas robežu pakāpeniskai atvēršanai – samazinot kontroli uz jūras un lidostās. Pret to tomēr iebilda Nīderlande un sarunas apstājās.
Vācijas ministrs norādīja, ka nesenā ES pārskatā par abām valstīm atklāts, ka tās panākušas ievērojamu progresu, tomēr gan Bulgārijai, gan Rumānijai joprojām jādemonstrē lielāka apņēmība cīņā pret korupciju. Viņš arī kritizēja bulgāru un rumāņu laimes meklētājus: «Pārvietošanās brīvība nozīmē, ka katrs ES pilsonis var uzturēties citā valstī, ja tie tur strādā vai mācās. Katrs, kurš šādiem noteikumiem atbilst ir laipni lūgts. Tomēr, tiem, kuri ierodas tikai, lai saņemtu sociālos pabalstus, jāzina, ka viņi tiks apturēti.» klāstīja ministrs.
Tikmēr Rumānijas ārlietu ministrs brīdinājis Eiropas valstu līderus, ka viņa valsts atstāšana ārpus Šengenas zonas rumāņiem atgādinās par komunistu laikmetu. Ministrs Titus Korlateans (Titus Corlatean) norādīja, ka ES valstu bažas ir saprotamas, ņemot vērā Rumānijā un Bulgārijā valdošo augsto nabadzības līmeni.
Tomēr, «tas mums atgādina arī par līniju [Dzelzs priekškaru], kas mūs nodalīja līdz 1989. gadam. Pēc Otrā pasaules kara rumāņiem neviens neprasīja, vai viņi vēlas būt vienā sienas pusē ar Staļinu, vai arī kopā ar Čērčilu un citiem Rietumeiropas līderiem,» Rumānijas ārlietu ministra sacīto citē AP.
Tikmēr Bulgārijas medijs Sofia Globe, atsaucoties uz Rumānijas amatpersonām, vēsta, ka valsts varētu zaudēt interesi par iestāšanos Šengenas zonā. «Ja viss, ko mēs darām, neskatoties uz to, kādus kritērijus mēs izpildām, cik naudas ieguldām, nav pietiekami, tad es varu teikt, ka mēs neesam ieinteresēti turpināt. Mēs varam palikt ārpus Šengenas, tāpat kā esam to darījuši līdz šim,» sacīja T. Korlateans.