Latvijas ārlietu ministrs Aivis Ronis atturas komentēt Krievijas iespējamo jauno ārpolitisko doktrīnu attiecībām ar Baltijas valstīm, kamēr nav skaidrs, vai šāds dokuments ir oficiāli tapis. «Pirms neesmu redzējis šo doktrīnu, atturos komentēt tās atreferējumus Newsweek vai Latvijas medijos, jo mēs nezinām, vai tas ir oficiāls Krievijas dokuments,» DB īsi norādīja ārlietu ministrs.
Dokumentā, kas izstrādāts februārī, izklāstīts Krievijas ĀM ierosināts darba kārtības plāns attiecībām ar 61 pasaules valsti, ziņo BNS. Dokumentam, kuru izskata Krievijas pirmais vicepremjers Igors Šuvalovs, apstiprinājumu devis valsts prezidents Dmitrijs Medvedevs, ziņo Newsweek, neatklājot, kur šāda informācija iegūta.
Žurnālā teikts, ka Ukrainas gāzes transportēšanas sistēmas pārvaldīšana un starptautiska gāzes konsorcija izveidošana ir stratēģisks Krievijas mērķis, turklāt Maskava vēlas noslēgt ilgtermiņa kontraktus kodoldegvielas piegādēm Ukrainas atomelektrostacijām. Savukārt Eiropas Savienības dalībnieces zaudē interesi par investīcijām Baltijas valstīs, un aktīvu cenas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā samazinās, tāpēc Krievijai būtu jāapsver enerģētikas un transporta jomā strādājošie Baltijas reģiona uzņēmumi, ziņo Newsweek, atsaucoties uz dokumenta projektu.
Pēc Newsweek vēstītā, Krievija arī grib kopā ar Vāciju, Franciju un Itāliju attīstīt projektus enerģētikas, transporta un tehnoloģiju sfērā, kā arī iegūt piekļuvi ASV kodoltehnoloģijām, piesaistīt investīcijas un pārliecināt ASV atcelt sankcijas pret Krievijas kompānijām par sadarbību ar Irānu un Sīriju.
Krievija plāno attīstīt sadarbību enerģētikā ar Irānu un veicināt Krievijas komerciālo lidaparātu pārdošanu Sīrijai. Turklāt Maskava lolo ieceri par ieroču pārdošanu Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Saūda Arābijai.
Dokumentā norādīts, ka ārpolitikas darba kārtība, kurā paustas atbalsts attiecību uzlabošanai ar Rietumiem, izstrādāta, jo Krievijai trūkst finanšu līdzekļu savas ekonomikas modernizācijai. Krievijai līdz 2013.gadam vajadzēs aptuveni vienu triljonu ASV dolāru (apmēram 500 miljardus latu), lai īstenotu savus plānus infrastruktūras un sociālās attīstības jomā, raksta Newsweek, atsaucoties uz Krievijas Ekonomikas ministrijas aprēķiniem.
Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins aprīļa beigās ierosināja apvienot Krievijas valsts dabasgāzes eksporta monopoluzņēmumu Gazprom un Ukrainas valsts naftas un gāzes kompāniju Naftogaz Ukraini.
Savukārt Gazprom valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers norādījis, ka pēc Uzvaras dienas svētkiem Maskavā tiksies Krievijas enerģētikas ministrs Sergejs Šmatko un Ukrainas enerģētikas ministrs Jurijs Boiko, kā arī viņš un Naftogaz Ukraini vadītājs Jevgeņijs Bakuļins, lai apspriestu kompāniju apvienošanu.