Lai nomainītu logus skolām un remontētu bērnudārzu virtuves, Rīgas dome šobrīd meklē iespējas aizņemties; vienlaikus pašvaldība uztur spēkā investīciju projektus gandrīz 2 miljardu eiro vērtībā
Ziemeļu koridora būvniecības sākšana, konferenču centra būvniecība, jaunas tramvaja līnijas izveide uz Skanstes ielu, sabiedrisko transporta līdzekļu iegāde, Mežaparka attīstība utt. Rīgas attīstības programmas 2014. līdz 2020. gadam aktualizētajā rīcības un investīciju plāna projektā milzu projektu netrūkst. Kopējās nepieciešamās investīcijas ir gandrīz 1,86 miljardi eiro. Jāņem gan vērā, ka dokumentā apkopoti ne vien Rīgas domes projekti, bet arī pašvaldības uzņēmumu, Rīgas brīvostas pārvaldes un pat vairāku ministriju ieceres, kas skar pašvaldības teritoriju, un tās ir finansiāli ļoti ietilpīgas, piemēram, par kultūras un sporta kvartāla izveidi Grīziņkalnā, rekonstruējot Daugavas stadionu, vai molu rekonstrukciju Rīgas ostā.
Tas, ka šie projekti ir apkopoti, vēl nenozīmē, ka visi tiks arī īstenoti. Apkopojot investīciju ieceres, nemaz netiek vērtēta to īstenošanas iespējamība, ņemot vērā nepieciešamās finanses, DB skaidro Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta speciālisti. Turklāt norādītas ir indikatīvas projektu īstenošanas izmaksas, kas nav finansiāli saistošas, jo budžeta līdzekļus piešķir Rīgas dome saistošo noteikumu veidā, apstiprinot ikgadējo pilsētas budžetu. Indikatīvās izmaksas ir nepieciešamas plānošanas procesā, turklāt to prasot arī valstī noteiktā kārtība par informāciju, kurai jābūt iekļautai pašvaldības investīciju plānā. No kopējās projektā minētās investīciju summas, ja tiek īstenoti visi projekti, pašvaldības budžetā tuvākajā nākotnē jārod 442,8 milj. eiro. Šī summa ir līdzīga 60% no Rīgas šā gada kopējiem plānotajiem ieņēmumiem. Kā indikatīvais ES finansējums minēti 790,8 milj. eiro, 18,9 milj. eiro iezīmēts kā privātā sektora, bet 605,1 milj. eiro – cits finansējums. Realitātē to, cik un kuri projekti tiks īstenoti, noteiks pašvaldības un ES finansējuma pieejamība. Tas nozīmē, ka projekti savā starpā konkurē par jau tā izsīkušajām Rīgas finanšu iespējām. Šobrīd investīcijas un ES projektu īstenošana galvaspilsētā iespējamas vien uz aizņēmuma rēķina, jo, kā jau vairākkārt atzinusi Rīgas domes Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknuse, ar budžeta ienākumiem ir jānosedz uzturēšanas izdevumi. Gadiem dzīvojot pāri līdzekļiem, budžeta deficīts ir strauji noēdis Rīgas domes uzkrājumus. No šā gada budžeta izriet, ka gada beigās «drošības spilvens» būs vien 14,9 milj. eiro, lai gan pirms pieciem gadiem tas pārsniedza 119 milj. eiro. Jāatgādina, ka arī šā gada budžetā plānotie izdevumi pārsniedz ienākumus par 55,6 milj. eiro.
Nepieciešamība aizņemties karsē emocijas Rīgas domes pozīcijas un opozīcijas starpā. Kamēr opozīcija uzsver, ka Rīga ir finanšu katastrofas priekšā, tai nav aizņemšanās stratēģijas un ilgtermiņa kredītsaistības audzē darbi, kurus pašvaldība varētu veikt par saviem līdzekļiem, pilsētas galva Nils Ušakovs parādsaistībās vaino iepriekšējo sasaukumu vadītājus, kuri pieņēmuši lēmumus, piemēram, par Dienvidu tilta būvniecību. Tilta celtniecības izdevumu segšana ik gadu prasa 53,9 milj. eiro Rīgas naudas. Šogad Rīgas dome plāno aizņemties naudu, piemēram, logu nomaiņai izglītības iestādēs, bērnudārzu virtuvju rekonstrukcijai. Ja tiks realizētas visas aizņemšanās tiesības, paredzams, ka Rīgas domes kopējais saistību apmērs šogad varētu pieaugt par 32 milj. eiro.
Plašāk lasiet rakstā Rīgas sapņiem vajag teju divus miljardus trešdienas, 15. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (6.-7. lpp.)!