Eiropas Aizsardzības fonda (EAF) projektu pēdējā kārtā pasūtījumus ir saņēmuši astoņi Latvijas uzņēmumi un zinātniskās institūcijas, intervijā sacīja Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.
Tostarp trijos projektos Latvijas uzņēmumi ir iesaistīti kā apakšuzņēmēji, bet piecos projektos Latvijas pārstāvji ir iesaistīti tieši.
Tostarp SIA "Latvijas mobilais telefons" ir iesaistījies divos projektos - projektā par Eiropas nākotnes augstas mobilitātes duālo bruņoto sistēmu izstrādi (FAMOUS2 - European Future Highly Mobile Augmented Armoured Systems 2), kas izmaksās 122,5 miljonus eiro, kā arī projektā par 5G izmantošanu miera uzturēšanai un aizsardzībai, kura budžets ir 37,1 miljons eiro. Pirmajā projektā Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums ir 94,8 miljoni, bet otrajā - maksimālais ES līdzfinansējums ir 27 miljoni eiro.
SIA "Cyber Circle" ir dalībnieks projektā par digitālo militārās mobilitātes sistēmas izstrādi (SDMMS - Secure Digital Military Mobility System), kuras kopējais budžets ir 10,8 miljoni eiro, bet maksimālais ES līdzfinansējums ir 9,1 miljons eiro.
Latvijas Universitātes Lāzercentrs līdzdarbosies projektā par kvantu tehnoloģiju izmantošanu aizsardzības jomā (ADEQUADE - Advanced, Disruptive and Emerging Quantum technologies for Defence), kura kopējais budžets ir 33,8 miljoni eiro, bet maksimālais ES līdzfinansējums ir 27,4 miljoni eiro.
Savukārt Rīgas Tehniskā universitāte ir dalībniece projektā par mākslīgā intelekta izmantošanu (FaRADAI - Frugal and Robust AI for Defence Advanced Intelligence), kur kopējais finansējums ir 18,5 miljoni eiro un to pilnībā sedz ES līdzekļi.
Egle minēja, ka šā gada Eiropas Aizsardzības fonda uzsaukums noslēgsies novembrī, un pašlaik rit aktīvs sarunu process.
Viņa arī uzsvēra, ka militārajā industrijā ir nepieciešamas lielas investīcijas un jaunu militāro spēju attīstība prasa gadus. Tādēļ Latvija var fokusēties dalībai aptuveni 10 Eiropas Aizsardzības fonda projektos.
"Vai mēs pēkšņi varam dalību tā strauji palielināt? Laikam jau nē, kamēr tam nebūs papildu administratīvās kapacitātes gan federācijas, gan industrijas, gan aizsardzības nozares pusē. Vienlaikus mēs arvien aktīvāk iesaistāmies dažādos NATO pētniecības un studiju virzienos, kas ir kritiski svarīgi, jo bez zināšanām šī industrija nevar attīstīties. Gatavojamies aktīvai dalībai arī NATO Inovāciju fonda un DIANA (The Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) iniciatīvās. Tikai ar inovācijām un ciešu sadarbību ar lietotāju Latvijas produkti būs konkurētspējīgi," pauda Egle-Ločmele.
Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija 20.jūlijā paziņoja, ka plāno kopējo ES finansējumu gandrīz 1,2 miljardu eiro apmērā, lai atbalstītu 61 aizsardzības pētniecības un izstrādes projektu, kas atlasīts pēc pirmajiem uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus atbilstoši Eiropas Aizsardzības fondam.