Pēdējo sešu gadu laikā gadā par vairāk nekā 36 800 kompānijām samazinājās to uzņēmumu skaits, kuri nodokļos samaksāja 0 eiro, tāpat ir sarucis to uzņēmumu skaits, kuru samaksātie nodokļi bija ar mīnusa zīmi.
To rāda SIA Lursoft pētījums pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem. Vairāki aptaujātie atzīstot, ka ir interesanti dati, tomēr to vērtēšanai ir vajadzīgi vēl papildu dati, piemēram, par to, kādu nozaru uzņēmumi ir tiem, kuriem valsts nodokļos piemaksā, vai tie, kuri nodokļos samaksājuši 0 eiro. “Tendence ir pozitīva, taču tik un tā par to ir daudz jautājumu,” vērtē Latvijas Biznesa savienības prezidente Elīna Egle. Viņas ieskatā fakts, ka samazinās uzņēmumu skaits, kuri nodokļos samaksāja 0 eiro, apliecina — tie, kuri grib strādāt, tie maksā nodokļus, bet tie, kuri nav bijuši aktīvi, ir izslēgti no datubāzēm.
“Tie, kuri cenšas radīt produktu vai pakalpojumu ar pievienoto vērtību, kuri grib strādāt ar peļņu un maksāt nodokļus, veselīgā ilgtspējīgā uzņēmumā, tiem nodokļu nomaksa ir goda lieta,” tā E. Egle. Vienlaikus viņa atgādina, ka Latvijā gan cilvēku, gan uzņēmumu demogrāfija ir mīnusos, kas atsauksies gan uz nodokļu ieņēmumiem, gan arī uz sabiedrībai nepieciešamo valsts pakalpojumu finansējuma apmēriem, savukārt uzņēmumiem būtībā jārēķinās ar darbaspēka trūkumu un pat augstāku nodokļu slogu, lai valsts spētu apmaksāt sabiedrībai vajadzīgus pakalpojumus.
Sarūk maksātāju skaits
Izvērtējot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskoto informāciju par uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem kopbudžetā, SIA Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa norāda, ka kopumā uzņēmumu – nodokļu maksātāju skaits pēdējo sešu gadu laikā ir sarucis par 15%. “Šo tendenci jau varam saskatīt arī, analizējot jaunreģistrēto un likvidēto uzņēmumu skaita dinamiku pa gadiem. Īpaši jāuzsver tas, ka tieši pēdējos gados Latvijas uzņēmumu nodokļu maksātāju skaits samazinās straujāk, proti, salīdzinot 2022.gadā publicēto VID nodokļu maksātāju skaitu ar 2021.gadu, viena gada laikā tas sarucis par 7%,” tā D. Kiopa.
Detalizētāk analizējot uzņēmumus pa grupām pēc to samaksāto nodokļu apjoma, var secināt, ka apkopotā statistika iezīmē vairākas tendences, kas liecina, ka uzņēmējdarbība Latvijā, jo īpaši mikrouzņēmumu grupā, ar katru gadu aizvien vairāk nīkuļo un apsīkst.
Visu rakstu lasiet 2.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!