Privātie pirmsskolas iestāžu īpašnieki Rīgā rosina pašvaldībai izmantot esošos privātos bērnudārzus, tomēr Rīgas pašvaldība piedāvājumus noraida.
Ātrāk negrib
Cits gadījums bijis ar uzņēmumu SIA Cramo, kas piedāvājuši Rīgas domei būvēt moduļu bērnudārzus, kas tiek plaši izmantoti Skandināvijas valstīs. SIA Cramo direktora vietnieks Ričards Batarags Db teica, ka moduļu bērnudārzu būvniecība nesanāk daudz lētāka, tomēr tos var uzbūvēt īsā laikā, tādējādi risinot bērnudārzu rindu problēmu. «Turklāt moduļu bērnudārzu ekspluatācijas laiks var būt līdz 25 gadiem,» tā viņš. R. Batarags norādīja, ka piedāvājumi būvēt moduļu bērnudārzus izteikti arī citām pašvaldībām, no kurām bijusi labvēlīgāka attieksme – par labu risinājumu bērnudārzu rindu mazināšanai SIA Cramo piedāvājumu atzinušas Carnikavas, Cēsu, Ķekavas, Siguldas un Ropažu pašvaldības, un pārstāvji no pēdējām trim pašvaldībām pat devušās uzņēmumam līdzi uz Skandināviju, lai iepazītos sīkāk ar piedāvājumu. Skandināvijā pašlaik tiek izmantoti apmēram 200 moduļu tipa bērnudārzu, un arī prasības Skandināvijas valstīs nav zemākas, kā Latvijā. Pašlaik gan, kamēr Rīgas dome noraida piedāvājumus, bērni, kuriem trūkst vietas pašvaldības bērnudārzos, ir spiesti vai nu algot auklītes, vai arī sūtīt bērnus privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās maksa ir apmēram 300 latu mēnesī par vienu bērnu. Jāpiebilst, ka SIA Cramo pērn gada beigās uzstādījis pirmās pārvietojamās moduļu mājas Katastrofu medicīnas centra vajadzībām, Alsungā – tas nozīmē, ka arī Latvijā moduļu sistēmas tiek praktizētas un ir derīgas dažādām vajadzībām.
Esot pārāk dārgi
L. Pētersone apstiprināja, ka Rīgas domes Īpašuma departamentā kādu laiku atpakaļ vērsās privātfirma, kas pašvaldībai par samaksu piedāvāja izīrēt tādus kā konteinerus - dzelzs kastes, kuras saliekot vienu pie otras, varot uzbūvēt ne tikai telpas birojiem, bet arī bērnudārzus. Ideja pašvaldībā neguva atbalstu vairāku būtisku iemeslu dēļ – Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ir ierobežots skaits tik lielu, brīvu, neapbūvētu un neapgrūtinātu zemes gabalu, uz kuriem minētās moduļu būves varētu izvietot. «Turklāt, lai šādiem no konteineriem veidotu būvi nodotu ekspluatācijai, tajā no jauna jāizbūvē un jāierīko visas komunikācijas (gan ārējās, gan iekšējās), kas atkarībā no būves iespējamā novietojuma un ārējo komunikāciju pieslēguma vietām var izmaksāt vairākus desmitus tūkstošus latu,» tā L. Pētersone. Viņa arī norādīja, ka saskaņā ar Latvijas likumdošanu, šādi konteineri uzskatāmi par pagaidu lietošanas būvēm, kuru maksimālais izmantošanas laiks ir pieci gadi. R. Batarags gan vēstīja, ka arī Zviedrijā pagaidu būves tiek uzstādītas uz 5 gadiem, tomēr pēc 5 gadiem līgumu vajadzības gadījumā iespējams pagarināt. L. Pētersone uzsvēra, ka par 2000 kvadrātmetru plašu bērnudārzu pašvaldībai būtu jāmaksā apmēram 15 000 latu nomas maksa mēnesī, kas ilgtermiņā neatmaksājoties. Īpašuma departaments uzskata, ka lētāk un izdevīgāk ir veidot piebūves pie jau esošajām bērnudārzu ēkām, optimizēt iestāžu iekštelpu plānojumu, kā arī veikt esošo pirmsskolas izglītības iestāžu ēku rekonstrukciju.
Nomāt arī negrib
Privāto pirmsskolu izglītības iestāžu Remeos direktore Regīna Sakaite Db pastāstīja, ka īrē telpas, kas aprīkotas pirmsskolas iestādes vajadzībām, taču telpas ir pārāk lielas esošajam bērnu skaitam. Tāpēc iestādes vadītājas piedāvājušas Rīgas domei izskatīt jautājumu par iespēju nomāt telpas , lai bērni, kuri ir pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu rindās varētu apmeklēt privātu pirmsskolas izglītības iestādi, bet pašvaldība apmaksātu bērnu uzturēšanu. Pašvaldība gan atbildējusi, ka pašvaldībai nepieciešami līdzekļi četru pirmsskolas iestāžu remontam un atjaunošanai, tāpēc šāda sadarbība nav iespējama.