Latvijā no 2015. gada paredzēts atteikties no divpakāpju sistēmas referendumu ierosināšanā, nosakot, ka visus nepieciešamos 1/10 daļas vēlētāju parakstus jāsavāc referenduma iniciatoriem.
Vienlaikus tiks noteikts pārejas periods, kurā tiks saglabāta parakstu vākšana divos posmos, un pirmajā būs jāsavāc 30 tūkstoši vēlētāju parakstu.
Jāatgādina, ka pašlaik Latvijā paraksti kādai vēlētāju iniciatīvai tiek vākti divos posmos – ne mazāk kā 10 tūkstošiem balsstiesīgo Latvijas pilsoņu ir tiesības iesniegt Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu, bet parakstu vākšanas otro posmu turpina CVK par valsts budžeta līdzekļiem. Lai grozījumu projektu iesniegtu izskatīšanai Saeimā, projektu jāparaksta ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlētāju skaita.
Grozījumus likumā par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu Saeima atbalstījusi konceptuāli. Likumprojektam piešķirts steidzamības statuss, kas nozīmē, ka parlamentā tas tiks skatīts tikai divos lasījumos ierasto trīs lasījumu vietā.
Debatēs par likumprojektu idejas aizstāvji vērsa uzmanību uz to, ka pašlaik noteiktais slieksnis referendumu rīkošanai ir pārāk zems, turklāt šāda sistēma citās Eiropas valstīs nepastāv. Opozīcijas pārstāvji savukārt pārmet demokrātijas ierobežošanu: «Pieņemot šādus iedzīvotājiem nedraudzīgus un praktiski neizpildāmus noteikumus, mūsu valsts var noslīdēt vienā no pēdējām vietām Eiropā cilvēku spējā ietekmēt politiskus procesus,» sacīja deputāts Valērijs Agešins (Saskaņas centrs).
Izmaiņu nepieciešamību referendumu rīkošanas kārtībā politiķi aktualizēja pēc šā gada februārī notikušā referenduma par krievu valodas statusu Latvijā. Pret Satversmes grozījumiem un pret valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai nobalsoja 821 722 jeb 74,8% vēlētāju.