Patlaban vēlēšanām internetā nav neviena riska, kurš nebūtu vadāms vai mazināms demokrātijai pieņemamā veidā, šodien konferencē «Tautas gribas aritmētika: vēlēšanas un referendumi Latvijā» sacīja VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
Bokta kā stūrakmeņus interneta vēlēšanām minēja depozitāro jeb iepriekšējo nobalsošanu, tiesības balsot vairākkārt, klātienes balsojumu kā prioritāti, tikai kvalificēto autentifikācijas līdzekļu izmantošanu balsojumā, kā arī iespēju apstrīdēt balsojumu.
LVRTC valdes priekšsēdētājs pauda cerību, ka pasaka par interneta vēlēšanām Latvijā pēc desmit līdz 20 gadiem būs attīstījusies tiktāl, ka pilsoņi jau balsos internetā un turpinās to darīt arī nākotnē.
Kā uzvēra LVRTC vadītājs, pat ja zinātne pierādītu, ka interneta vēlēšanas nav iespējamas, tad jāņem vērā, ka zinātne ir pierādījusi, ka kamenes nespēj lidot, bet tās joprojām lido.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente un Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un vadības fakultātes asociētā profesore Signe Bāliņa norādīja, ka sabiedrībā nepieciešama diskusija par vēlēšanu iespēju internetā.
Pēc Bāliņas teiktā, vissvarīgākais ir uzticība šādai kārtībai. Patlaban par interneta vēlēšanu iespēju sabiedrībā pastāv dažādi viedokļi, vēlēšanu eksperti ir piesardzīgi par šo jautājumu, un turpinās debates par tehniskajiem risinājumiem.
«Pats svarīgākais ir, lai mums būtu ievēroti Satversmē un citos likumos nostiprinātie pamatprincipi. Nav vajadzība pēc saspringtas rīcības, ir nepieciešams sagatavošanās laiks. [...] Pats svarīgākais ir, lai sabiedrība tam visam uzticas,» sacīja LIKTA prezidente.
LU Lielajā aulā notika Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) un LU konference «Tautas gribas aritmētika: vēlēšanas un referendumi Latvijā».
Konferencē tiek aplūkoti tādi Latvijas vēlēšanu sistēmai nozīmīgi jautājumi kā tautas nobalsošanas institūta attīstība, izmaiņas tautas nobalsošanas kārtībā, mediju loma vēlētāju gribas ietekmēšanā, politiskā aģitācija un interneta vēlēšanu sistēmas izveide Latvijā.
Ar šo konferenci CVK svin 90 gadus kopš komisijas izveidošanas 1.Saeimas vēlēšanu sarīkošanai 1922.gadā.