Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums, kuru pērn akceptēja Saeima un kas stājās spēkā šā gada pirmajā dienā, «uz papīra» tika ar lielu aizrautību un steigu uzlikts, taču par to tālāk nav ticis, tā arī paliekot tikai kā frāzes dokumentā. Un tas absolūti neatbilst jaunās un dinamiskās nozares garam.
Lai gan ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam paticis savā publiskajā retorikā pildīt jaunuzņēmumu papus lomu, pagaidām ne viens, ne otrs nav nesis sevišķus augļus, ja neskaita to, ka viens pretendents Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma priekšrocībām tomēr ir pieteicies un līgumu plānots noslēgt šomēnes (plašāk – DB 05.09.). Lai likums varētu tikt īstenots praksē, kā skaidro Ekonomikas ministrijā, pietrūcis laika, lai salāgotu to, ko vēsta normatīvais akts, ar to, ko no likuma sagaida auditorija, uz kuru tas ir mērķēts. Lai šo Latvijai jauno jomu aprakstošais likums tomēr iemācītos rāpot un arī slietos kājās, jau radusies nepieciešamība pēc kardinālām izmaiņām tā saturā. Jājautā, kāpēc vajadzēja steigt likumu pieņemt, ja visiem bija skaidrs, ka Saeimai uz paplātes tiek pasniegts līdz galam neizcepts cālis.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) esot apzinājusi 200-300 uzņēmumus, kas atbilst startup definīcijai, tomēr rezultātā ir tikai viens interesents, kas varēs izmantot labi domāto, bet pagaidām nefunkcionējošo atbalstu jaunuzņēmumiem. Kā vērtē eksperti, likums piedzimis nedzīvs tāpēc, ka tā ietvarā nekvalificējas neviens riska kapitāla fonds un biznesa eņģelis Latvijā un automātiski tie projekti, kuri ir saņēmuši finansējumu no Latvijas investoriem, nekvalificējas atvieglojuma saņemšanai. Lai Latvija sevi iezīmētu kā jaunuzņēmumu finanšu piesaistes «centrāli» Baltijas mērogā, būtu nepieciešams nevis steigšus tikai tiekties rāpot, bet mesties skriet. Tas nozīmē - nevis meklēt blusas vecajā, bet vilkt jaunu kažoku. Atlases sieta acis jāpaplašina, sūtot ziņu jaunuzņēmumu izplatījumā: Latvija kā startup planēta ir apdzīvojama, te ir jaunuzņēmumu dzīvības formai atbilstoša ekosistēma. Šonedēļ droši vien ar aptuveni šādu vēsti mutē A. Ašeradens atrodas vizītē Izraēlā, kas citu valstu vidū startup un tehnoloģiskās attīstības ziņā ir panākumiem bagāta augstlēcēja. Lieliski būtu, ja ministram zem mēles būtu konkrēti gadījumi, ko piesaukt kā Jaunuzņēmumu atbalsta likuma darbības pozitīvos rezultātus. Kamēr to vēl nav, viņam nākas spodrināt Latvijas topošās startup ekosistēmas «spalvas», vairāk stāstot par to, kā vajadzētu būt, nevis kā ir pašlaik. Protams, attīstības vārdā uz deguna ir jānokrīt, bet jāspēj straujāk atkal pielēkt kājās. Ierastais mūsmāju ierēdniecības palēnais stils šajā burbuļojošajā jomā neder. Arī Latvijai jāburbuļo kā ministra apmeklētajai Izraēlai, kas tiek saukta par startup valsti, jo tur tapuši jau vairāki tūkstoši jaunuzņēmumu, piesaistot ļoti nozīmīgas naudas summas.