Jūlija sākumā virzību uz apstiprināšanu Saeimā uzsāka grozījumi jaunajā Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai arī jaunais likums spēkā ir tikai nepilnus deviņus mēnešus, tomēr jau šobrīd speciālisti atraduši virkni normu, ko bija nepieciešams precizēt vai uzlabot. Paredzams, ka grozījumi stāsies spēkā 2014. gada 1. janvārī.
«Likuma grozījumu izstrādes procesā mēs cieši sadarbojāmies ar nevalstisko sektoru, lai apzinātu reālās problēmas likumā. Šo apjomīgo grozījumu mērķis ir uzlabot nodokļu maksātāju dzīvi. Likumprojekts tika nodots saskaņošanai visām iesaistītajām pusēm, un ceru, ka tā tālākā virzība būs raita,» sarunā ar Saldo jūlijā norādīja Finanšu ministrijas (FM) Netiešo nodokļu departamenta direktore Solvita Āmare-Pilka.
FM pārstāve nenoliedz, ka arī jaunais PVN likums, tāpat kā iepriekšējais, ir rakstīts sarežģītā juridiskā valodā, taču tā struktūra ir veidota līdzīgi PVN direktīvai (2006/112/EK) un profesionāļiem tas ir viegli lasāms. «Jāsaprot, ka jebkurš likums satur juridisku terminoloģiju. Mēs taču nevaram rakstīt likumu kā romānu. To nemaz nav iespējams izdarīt tieši tāpēc, ka likumam ir skaidri jādefinē prasības, iespējas. Tieši likuma reālā pielietošana dzīvē parādīja, kādi precizējumi un uzlabojumi ir jāveic, lai likumu pilnveidotu, kas attiecīgi šobrīd arī ir paveikts,» viņa uzsvēra.
«Citi likumu sāk lasīt tikai tad, kad tas jau pieņemts. Un šis savdabīgais studenta sindroms arī rada nodokļu maksātājiem problēmas, jo likums ir spēkā, bet uzņēmējs to vēl nepārzina,» skaidro S. Āmare-Pilka.
PVN likuma 109. panta pirmā daļa ir papildināta attiecībā uz gadījumiem, kad PVN maksātājs PVN deklarāciju iesniedz ar nokavēšanos vai iesniedz precizēto PVN deklarāciju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) apstiprināto pārmaksāto PVN summu pārceļ uz nākamo periodu beigām 30 dienu laikā no minēto deklarāciju iesniegšanas dienas.
Tāpat būtiski grozījumi skar tā saucamo «luksusa» automašīnu izmantošanu. PVN likuma 100. pantā paredzētie grozījumi nosaka, ka priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums 20% apmērā nav attiecināms uz gadījumiem, kad vieglo pasažieru automašīnu izmanto tikai un vienīgi ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai, ko reģistrēts PVN maksātājs pierāda ar uzskaiti, kas veikta par braucieniem saistībā ar saimniecisko darbību, to kārto atbilstoši uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli regulējošajiem normatīvajiem aktiem, un reģistrēts PVN maksātājs atbilstoši uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli regulējošajiem normatīvajiem aktiem šo vieglo pasažieru automašīnu ir deklarējis transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.