Spekulācijas, ka Krievija iejaukusies Dienvidaustrumukrainā notiekošajā balstās uz nepatiesu informāciju. Pie varas esošajai Ukrainas valdībai vispirms jādomā par to, kā iesaistīt visus politiskos spēkus un reģionus jaunas konstitūcijas izstrādē un federālas valsts struktūras izveidē, tā telefonsarunā ar ASV prezidentu Baraku Obamu pauda Krievijas prezidents Vladimirs Putins, ziņo V. Putina oficiālā mājaslapa Kremlin.ru.
Nokaitētā telefonsarunā ASV prezidents Baraks Obama pavēstījis Krievijas prezidentam, ka Krievijas darbības Ukrainā nesekmē diplomātiska krīzes risinājuma panākšanu, turklāt Baltais nams norādīja V. Putinam, ka Maskava piedzīvos arī turpmākas sekas savai rīcībai, tā vēsta ziņu aģentūra Reuters.
ASV pārstāvji raksturojuši B. Obamas un V. Putina sarunu kā «atklātu un tiešu», kas diplomātiskā valodā parasti nozīmē saspringtu.
«Prezidents [B. Obama – red.] skaidri norādīja, ka diplomātiskais ceļš ir atvērts un tas ir vēlamais virziens, taču Krievijas rīcība nav bijusi nedz atbilstoša, nedz šo scenāriju sekmējoša,» pauda Baltā nama prezidenta pārstāvis.
B. Obama esot norādījis, ka Kijeva esot sniegusi «reālus priekšlikumus», varas decentralizācijas un vietējo valdību ietekmes jautājumā.
Tikmēr Maskava, komentējot notikušo telefonsarunu starp abu lielvalstu līderiem, pauda, ka Krievijas esot uzsvērusi – notiekošie protesti Doņeckā, Luhanskā, Harkovā, Sljavanskā un citur Ukrainas dienvidaustrumos ir «nevēlamās un rīcībnespējīgās valdības Kijevā centienu iznīcināt krievu un krievvalodīgo intereses rezultāts», ziņo Kremlin.ru.
«Vladimirs Putins aicināja Baraku Obamu pielietot visas ASV rīcībā esošās iespējas, lai nepieļautu spēka pielietošanu un asinsizliešanu,» vēstīts V. Putina oficiālajā interneta vietnē.
Jau ziņots, ka nedēļas nogalē bruņotas prokrieviski noskaņotas separātistu grupas Ukrainas austrumos sāka sagrābt valsts administrācijas un drošības dienestu ēkas. Pirmdien, 14. aprīlī, arvien biežāk parādījās ziņas par tiešu Krievijas militārpersonu līdzdalību šajos notikumos. Vietām atklāti parādās arī tā dēvētie «zaļie cilvēciņi» - ļoti labi bruņoti un vienādās militārās uniformās tērpti cilvēki, kas aktīvi darbojās Krimā pirms tās aneksijas, ko Maskava īstenoja pagājušajā mēnesī. Savukārt paši bruņotie cilvēki, kas pirmdien ieradās Slovjanskā, kur sestdien bruņotas prokrievisko separātistu grupas sagrāba vietējo milicijas pārvaldi, paziņojuši, ka viņi esot «papildspēki no Krimas». Krievija noliedz savu atbildību nemieros Ukrainas austrumos. Jau ziņots, ka marta beigās Krievija anektēja Krimas pussalu, iepriekš sarīkojot referendumu, kuru Rietumvalstis, tostarp Latvija, nav atzinušas par leģitīmu.