«Tagad dažas retas, labas ziņas no Eiropas. Latvijas, Īslandes un Rumānijas valdības visas pagājušajā nedēļā pārdeva obligācijas privātajiem investoriem. Šī soļa nozīmība slēpjas faktā, ka šīs bija pirmās Eiropas valstis, kas cieta no finanšu krīzes un bija spiestas meklēt ārēju finansiālu palīdzību no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Savienības,» raksta The Wall Street Journal (WSJ).
Visas trīs tāpēc pabeigušas «obligāciju tirgus ceļojumu», kas, kā cer Eiropas politikas veidotāji, būs pieejams Grieķijai, Īrijai un Portugālei, norāda medijs.
Jau esot skaidrs, ka Grieķijas gadījumā šī trajektorija netiks atkārtota, un šķiet maz ticams, ka Īrija un Portugāle spēs to paveikt tajā pašā laika posmā. Iespējams, ka Grieķijas nespēja veikt šo «ceļojumu» padarīs neiespējamu to arī Īrijai un Portugālei.
«Tātad, ko nesen izglābtās valstis izdarīja pareizi?» vaicā WSJ. Latvija, iespējams esot interesantākais gadījums, jo tā nedevalvēja savu valūtu, tā vietā izvēloties uzvesties tā it kā tā būtu eirozonā.
Latvija pieturējās pie ļoti grūta plāna samazināt budžeta deficītu. Pagājušajā gadā deficīts bija 7,7% no iekšzemes kopprodukta, kas ir mazāka plaisa nekā 8,5% no IKP saskaņā ar mērķi. Pamatojoties uz šiem datiem, SVF paredz, ka deficīts samazināsies līdz 4,5% no IKP šajā gadā un zem 3% 2012.gadā.
Vēl būtiskāk - 2010.gada oktobrī latvieši atbalstīja valdību, neskatoties uz taupību, norāda ārvalstu medijs.
Latvieši arī pārcietuši ļoti lielu atalgojuma samazināšanu, bet produktivitāte strauji augusi. Tas ir tas, ko sauc par «iekšējo devalvāciju», un viens no galvenajiem veidiem, kā valstis, kurās ir fiksēts valūtas kurss, var atgūt zaudēto konkurētspēju starptautiskajos tirgos, atzīmē WSJ.
Rezultātā Latvijas eksports strauji pieaudzis, neraugoties uz lēmumu nedevalvēt valūtu. Un Latvijas ekonomika atkal aug. SVF prognozē, ka tā palielināsies par 3,3% šajā gadā un par 4% no 2012.gada.
Tāpat kā Īrijas gadījumā Latvijas krīzi izraisīja nekustamā īpašuma bums.
Rumānijas stāsts esot ļoti līdzīgs, lai gan tā ieguva atbalstu no lejas vērtības krituma. Izaugsme ir atgriezusies, valdība turas pie budžeta samazināšanas un Vīnes Iniciatīva, šķiet, devusi zināmu stabilitāti banku sektorā. Un, neraugoties uz kļūšanu par pirmo finanšu krīzes upuri, arī Īslandē vērojama uzlabošanās.
Investori uz šo pavērsienu reaģējuši pozitīvi. Latvija starptautiskajos tirgos pārdeva desmit gadu obligācijas 500 miljonu ASV dolāru vērtībā, Īslande pārdeva piecu gadu obligācijas viena miljarda ASV dolāru vērtībā, bet Rumānija - piecu gadu obligācijas 1,5 miljardu eiro vērtībā.
WSJ norāda, ka visām trim valstīm joprojām ir daudz darāmā pirms tās patiešām varēs uzskatīt, ka krīzes ietekme ir aiz muguras, bet tās pa šo ceļu virzās daudz ātrāk kā Grieķija, Īrija un Portugāle. Šīm valstīm riska prēmija, ko pieprasa investori par valdības obligāciju pirkšanu, turpina augt.
Rezultātā Grieķija runā par otru tās glābšanu, ko veiktu tās eirozonas partneres, un Īrija līdzīgā situācijā varētu nonākt līdz nākamā gada vidum, kad tās valdība plānojusi sākt pārdot jaunas obligācijas.
«Kāpēc vienai grupai veicas, bet otrai - nē?» atkal vaicā WSJ.
Viena liela un acīmredzama atšķirība esot tā, ka Grieķija, Īrija un Portugāle sāka ar daudz augstākiem parādu līmeņiem. Pagājušā gada beigās valdību parāds bija attiecīgi 142%, 96% un 93%. Turpretim Latvijas valdības parāds bija 45% no IKP, bet Rumānijas - 31% no IKP. Protams, galvenais faktors, ka veicina Īrijas parādu, ir tās lēmums tērēt naudu banku sistēmas glābšanai.
Vēl viena būtiska atšķirība ir tā, ka Grieķijai nav izdevies samazināt budžeta deficītu tā, kā plānots.
Taču patiešām liela atšķirība starp atlabstošajām un neveiksmīgajām esot tā, ka pēdējās pieder eirozonai.
ES un SVF uz problēmām, ar kurām saskārās Latvija un Rumānija, varēja atbildēt nekavējoties un saskaņoti, palīdzot pārvarēt krīzi.
Turpretī atbildi uz problēmām Grieķijā, Īrijā un Portugālē varot raksturot ar vārdiem noliegums, juceklis, neskaidrība un kavēšanās. Sarežģītā glābšanas sistēma to problēmas ir tikai pastiprinājusi.
Noslēgumā medijs norāda, ka gan Latvija, gan Rumānija vēlas pievienoties eirozonai. SVF pagājušajā nedēļā satraucās, ka tas varētu nebūt iespējams, ja pašreizējās dalībnieces padarīs stingrākus kritērijus, lai novērstu iespēju, ka Grieķija tajā jebkad vēl iestājas. Pašreizējā situācijā gan Latvijai esot jālūdzas, lai tā tiktu atraidīta.