"Latvijā rotaļļietu pirkšanas tendences nosaka galvenokārt trīs faktori: multfilmas, reklāma un rotaļlietu funkcionalitāte," sarunā ar Db.lv pastāstīja uzņēmuma Foboss Viens, kuram pieder veikali Lāčuks, izpilddirektors Jānis Jurģelis. No rotaļlietām zēniem joprojām populārākās ir mašīnas, bet meitenēm - lelles, viss, kas ir mainījies, šo mantu funkcionalitāte, dizains un cena.
"Rotaļlietu veikalā ir līdzīgi kā tas ir pārtikas preču veikalā - ir ikdienas patēriņa preces, ir periodiska patēriņa preces un ir dzimšanas dienu preces," skaidro J. Jurģelis. Ja raugās pēc pārdotajām vienībām, tad viennozīmīgi rotaļlietu veikalos Lāčuks visvairāk tiek pirktas sīkās rotaļlietas, piemēram, baloni un pūšamie burbuļi.
Runājot par populārākajām rotaļlietām cenā virs 20 latiem, J. Jurģelis norāda uz NEW BRIGHT radio vadāmajām automašīnām. Turklāt ar pulti vadāmās mašīnas šobrīd pāspēj jaunums - MOLTO mašīnas, kuras var vadīt ar cimda palīdzību. "Tās ir mazliet dārgākas nekā klasiskās ar pulti vadāmās, bet īpašniekam rodas vīzija, ka mašīna klausa žestiem, līdzīgi kā labi dresēts suns," skaidro J. Jurģelis, norādot, ka šajā gadījumā ražotājs ir uztvēris bērnu vēlmes un nodrošinājis citādu pieeju. Šādu automašīnu cena patlaban ir aptuveni 30 lati.
Vasarā puikas, kuru vecāki var to atļauties, mēdz izvēlēties arī lielākas automašīnas, kuras var lietot arī āra telpās un pat grūst akmeņus. To cena ir, sākot no 40 latiem. Vasaras sezonā ir palielinājies pieprasījums arī pēc radio vadāmajām rotaļu laivām un helikopteriem.
Savukārt Latvijas meitenes šobrīd visvairāk vēlas sev rotaļu virtuves, ratiņus un lelles. Šo preču piedāvājums veikalos esot ļoti plašs, sākot no lētām līdz pat ļoti dārgām. J. Jurģelis uzskata, ka rotaļlietu pircēju prātus Latvijā spēcīgi ietekmē reklāmas: "Manā skatījumā tas ir muļķīgi, ka vecāks ņem kredītu, lai nopirktu savai meitai lelli, ar kuru viņa spēlēsies, iespējams, tikai gadu, bet kredīts par to būs jāmaksā pusotru gadu. Dažkārt cilvēki nesaprot, ko viņi dara. Manā skatījumā dažu zīmolu lelles ir dīvainas - tām ir milzīgas acis, lielas galvas un maza mutīte - tās diezin vai ir skaistuma etalons kādu vecākiem vajadzētu kultivēt bērnos. Ja tādu cilvēku ieraudzītu uz ielas, tad droši vien bēgtu atpakaļ neskatīdamies. To, ka tās ir labas, šajā gadījumā nosaka stereotipi, kuriem es ieteiktu vecākiem nesekot un padomāt, ko bērnam pērk."
Leļļu piedāvājums patlaban ir ļoti plašs. Tās māk gan dzert un nokārtot dabiskās vajadzības, gan just, un līdz ar tām iespējams iegādāties virkni aksesuāru - apģērbus, podus, pamperus un tā tālāk. "Bet tas atkal ir stereotips, ka šādas lelles ir tikai vienam zīmolam, piemēram, Babyborn. Tās ražo arī citas kompānijas un var atrast kvalitatīvākas lelles, piemēram, DIMIAN (Vācija) ar daudz vairāk funkcijām. Tas ir līdzīgi kā ar Microsoft produktu, kuru izcēlis ir tikai veiksmīgais mārketings," uzskata J. Jurģelis.
Viņš salīdzinājumam rāda lelles komplektu, kas maksā aptuveni 30 latus. Tajā, pēc viņa vārdiem, ir iekļauts viss, ko vien meitene var vēlēties - funkcionāla lelle, apģērbs, knupītis, pampers, rati utt. Dārgākos komplektos iekļauti arī rati, autosēdeklītis un tamlīdzīgas lietas. Līdz skolas vecumam tā patlaban esot diezgan aktuāla dāvana Latvijas meitenēm.
Vēl viena no aktuālākajām lellēm ir tāda, kurai kājās un rokās iemontēti sensori - ja tās aiztiek, tad lelle attiecīgi reaģē, ja tā raud, tad to vajag paglaudīt, padzirdīt un tā atkal paliek laimīga. Līdzīgi kā pirms dažiem gadiem populārais fērbijs. Šādas brīnumlelles cena esot, sākot no 20 latiem.
Vasaras sezonā īpaši pieprasītas ir arī aktīvās atpūtas bērnu preces, piemēram, skūteri, skeitbordi, plastmasas bumbas, kuras rotā aktuāli attēli, piemēram, no Disney multfilmām, kā arī dažādi porolona izstrādājumi.
Runājot par modes tendencēm rotaļlietu tirgū, J. Jurģelis norāda, ka modi lielā mērā nosaka multfilmas: "Ja kādreiz izvēli noteica tas, vai konkrētā manta patīk vai nepatīk un kāda ir tās cena, tad tagad, ja rotaļlieta ir filmas personāžs, tad tas nodrošina arī piekrišanu pēc tās rotaļlietu tirgū." Šāda tendence esot vērojama arī, ja raugās uz smilšukastu mantiņām - ja uz spainīša ir attēlots kāds Disneja varonis, tad viennozīmīgi šis mantiņu komplekts tiks pirkts labāk.
Rotaļlietu izvēli dažkārt nosaka arī steiga, jo ne bērns, ne vecāki nedzīvo katru dienu pa veikalu, viņi ierauga kaut ko un nopērk. Taču J. Jurģelis iesaka situācijās, kad ģimene ir nolēmusi iegādāties rotaļlietas, šim procesam veltīt mazliet vairāk laika, lai ir iespējams izvērtēt vairākus piedāvājumus, kvalitāti un izskatīt alternatīvas, kuras lielajā preču klāstā ir samērā daudz.
Vaicāts, kuras ir dārgākās rotaļlietas, kādas nopērkamas Lāčuks veikalos, J. Jurģelis dodas pie pirātu līnijas COBI konstruktoriem un komunicēt spējīgiem dinozauriem. Pirātu līnijas konstruktora kastē ietilpst 1000 detaļas, ar kurām var uzbūvēt divus lielus kuģus un pat dārgumu salai pietiks. Lai gan šī prece maksā ap 50 latiem un vairāk, tirgū tā konkurējot ļoti labi ar citiem zīmoliem. Mazāk pieprasīts esot dinozaurs - robots ar redzes sensoriem, kurš māk dzīvot gan pats savu dzīvi, gan ir vadāms ar tālvadības pulti. Gadā Latvijā Lāčuks veikalos nopērk aptuveni simts šādu dinozauru. To cena ir ap 100 latiem.
Starp ekluzīvākajām rotaļlietām ir arī liela izmēra automašīnas ar amortizatoriem, skaistiem diskiem, gaismām un iespēju ielādēt mūziku MP3 formātā. "Puikām jau tādas lietas patīk - viņi redz, ka tēvam vai kaimiņam ir tāda mašīna un viņiem arī gribas. Veikalā dārgākās maksā ap 150 latiem. Ir arī ātrgaitas formulas ar bendzīna dzinēju, kuras var attīstīt ātrumu līdz pat 60 km/h. Tādas maksā ap 300, 400 latiem, bet mēnesī tiek pārdotas tikai dažas," stāsta J. Jurģelis.
Starp dārgākajām precēm, kā alternatīva datoram un televizoram, ir arī spēļlaukumi, smilšu kastes, aktīvo sportu piederumi un dārzā uzstādāmas mājiņas, kas ir pieprasītas vasaras sezonā.
J. Jurģelis secina, ka ir vērojama tendence rotaļlietām kļūt arvien sarežģītākām. Piemēram, Foboss Viens nesen izmēģinājumam pasūtījis nelielu skaitu no konstruktora veidojamu robotu ar pieslēdzamu web kameru - robots ar web kameru caur bluetooth sazinās ar datoru, nosūta informāciju un bildi. Tādējādi bērns, pat neredzot šo robotu, to var vadīt citā istabā. Turklāt šo robotu iespējams izjaukt un uzkonstruēt tādu, kādu bērns vēlas. Par spīti sākotnējām bažām šāda rotaļlieta Latvijā tomēr ir pieprasīta.
Runājot par rotaļlietu sarežģītību, J. Jurģelis atzīst, ka tam ir arī vairākas pozitīvās puses, piemēram, šādas rotaļlietas prasa arī vecāku palīdzību, kā rezultātā nepazūd vecāku un bērnu savstarpējais kontakts: "Mūsdienās vecāki un bērni dzīvo vienā telpā, bet reizēm viņi ir kā divas stihijas, kuras nesavienojas - kad vecāki atnāk mājās, bērns jau guļ, kad viņi ceļas, bērns vēl guļ. Rotaļlietu ražotājs savā ziņā piespiež vecākiem un bērniem būt kopā, jo bērniem ir nepieciešams vecāku atbalsts arī rotaļājoties." Kā otru ieguvumu no rotaļlietu sarežģītības J. Jurģelis min bērnu spēju pielāgoties tehnoloģiju attīstības līmenim: "Pirms simts gadiem bērnam kaut ko no koka klucīša izzāģēja un bērns spēlējās. Tagad šis pasākums ir kļuvis gan daudz resursietilpīgāks - naudas un laika, gan sarežģītāks. Es neuzskatu, ka bērni būtu daudz apdalītāki, ja viņi spēlētos ar primitīvākām rotaļlietām, tomēr jāatzīst, ka mūsdienu rotaļlietas bērniem iemāca apgūt aktuālās tehnoloģijas. Ar mantām, kādām mēs spēlējāmies, mēs apguvām tā laika tehnoloģiskās iespējas, tagad mūsu bērniem ir, piemēram, brīvi jārīkojas ar datoru, nekur no tā neaizbēgsi."
Šobrīd Latvijā ir 18 Lāčuks veikali, no kuriem 7 ir Rīgā. Līdz gada beigām plānots atvērt vēl vismaz trīs veikalus.
Ja neredzat video klikšķiniet šeit.
Uploaded by wwwdblv