Valsts atbalsta programmā grūtībās nonākušajiem kredītņēmējiem palīdzēs tikai tad, ja alga kopš gada sākuma būs kritusies par 30% un atlikušie ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli nepārsniedz iztikas minimumu (pašlaik 168.38 Ls).
Par to liecina Finanšu ministrijas (FM) precizētais informatīvais ziņojums par privātā sektora parādu restrukturizācijas stratēģiju.
Kā Db jau vairākkārt rakstīja grūtībās nonākušos kredītņēmējus plānots atbalstīt, izsniedzot valsts galvojumu restrukturizētajiem kredītiem. FM norāda, ka šī piedāvātā modeļa mērķis ir atslogot aizņēmēju kredītu nastu līdz to maksātspējai atbilstošam līmenim, nosakot kredīta maksājumus tiem pieejamā un ilgtspējīgā līmenī.
Tādēļ valstij ir jārada stimuli bankām, lai tās restrukturizētu maksātnespējīgos hipotekāros kredītus, kā dēļ aizņēmēji varētu veikt zemākus maksājumus nekā pašlaik prasa bankas.
Lai saņemtu valsts atbalstu kredīta maksājumu garantiju formā, privātpersonām būs jābūt ņēmušām aizdevumu mājokļa iegādei, rekonstrukcijai un remontam un kredīta nodrošinājumam jābūt hipotēkai uz kredītņēmēja vienīgo mājokli. Mājokļa iegādei vai remontam piešķirto kredītu kopsumma nevarēs pārsniegt 100 tūkstošus latu, bet citu kredītsaistību kopsumma nevarēs pārsniegt 5000 latu.
Restrukturizācijas periodā kredīta līgums tiktu sadalīts divās daļā, uz kurām attiektos šādi aizņēmuma nosacījumi - vismaz 20% no aizņēmuma tiek iesaldēti, piemērojot 0% likmi, kā arī restrukturizācijas periodā nav jāveic pamatsummas maksājumi. Savukārt pārējo kredīta daļu banka apkalpotu ar parastajiem nosacījumiem. Šīs daļas procentu likmei jābūt ne lielākai kā EURIBOR/LIBOR/RIGIBOR, kam pieskaitīta bankas noteiktā nemainīgā mēneša maksājumu procentu likme līdz 2.5%. Ja pēc tam būtu nepieciešamas vēl valsts maksājumi maksātnespējīgā kredītņēmēja vietā, tad valsts par šiem saviem pakalpojumiem pierēķina vēl papildu 1% kredītu procentu likmei, kas aizņēmējam jāatdod vēlākais 10 gadu laikā.