Pagājušajā gadā par 15,77% pieaudzis nebanku sektora kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju no jauna izsniegto kredītu apjoms patērētājiem, sasniedzot 406,83 miljonus eiro, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sagatavotā operatīvā informācija.
Būtiski - par 46,12% pieauga no jauna izsniegto līzinga un transportlīdzekļa nodrošinājumu saistīto kredītu izsniegšanas apjoms sasniedzot 95,88 miljonus eiro. No jauna izsniegto patēriņa kredītu skaits palielinājās par 17,61%, sasniedzot 78,76 miljonus eiro, bet distances no jauna izsniegto kredītu skaits palielinājās par 10,23% līdz 179,86 miljoniem eiro.
Kopējais kredītportfeļa apjoms pērn samazinājās par 2,54 miljoniem eiro jeb 0,73%.
2013.gada decembrī Latvijā darbojās 53 licencēti nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri nodarbojās ar dažāda veida kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu. Pērn otrajā pusgadā līzinga un ar transportlīdzekli vai cita veida objektu nodrošināto kredītu pakalpojumu sniedzēju skaits samazinājās par vienu tirgus dalībnieku.
Pārskatā informācija ir apkopota nebanku kreditētāju sniegto pakalpojumu veidu dalījumā, proti, apkopojot datus par hipotekārās kreditēšanas, līzinga un auto komercķīlas, patēriņa kreditēšanas, kredītu pret kustamas lietas ķīlu (lombarda kredītu) un ātro (interneta un sms) pakalpojumu sniedzējiem.
Visbūtiskāk kopējā kredītportfeļa apjoma samazinājumu ietekmēja distances kredītportfeļa samazinājums par 7,79 miljoniem eiro jeb 9,34%. Tas ir saistīts ar 2013.gada katra mēneša pakāpenisku no jauna izsniegto distances kredītu apjoma samazinājumu un 2013.gada otrajā pusgadā izsniegto kredītu atmaksas situācijas uzlabošanos. Samazinājās arī hipotekāro kredītu kredītportfelis - par 1,53%.
Līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu nodrošināto kredītu kredītportfelis palielinājās par 3,84 miljoniem eiro jeb 2,24%. Tāpat bija vērojams pieaugums patēriņa kredītu un kredītu pret kustamas lietas ķīlu kredītportfelī, kur tas attiecīgi palielinājās attiecīgi par 3,14% un 1,43%.
Nebanku patērētāju kreditētāju kredītportfelī, salīdzinot ar pērnā gada jūnija beigu rādītājiem (77,53%), bez kavējumiem esošo kredītu īpatsvars ir palielinājies par 2,7%, sasniedzot 80,23%, kredītu īpatsvars ar maksājumu kavējumu līdz 30 dienām bija 6,41%, ar kavējumu no 31 līdz 90 dienām – 3,92%, no 91dienas – 9,45%.
Salīdzinot bez kavējumiem esošo kredītu īpatsvaru pēc nebanku kreditēšanas veidu jomām, par 5,35% ir palielinājies bez kavējumiem esošo patēriņa kredītu saistību apjoms, sasniedzot 79,99% no kredītportfelī esošajiem kredītiem.
Situācijas ar maksājumu kavējumiem turpina uzlaboties arī līzinga un ar transportlīdzekli nodrošinātiem kredītiem, kur bez kavējumiem esošo kredītsaistību apmērs sasniedza 89,64% no kredītportfelī esošajiem kredītiem. Arī hipotekāro kredītu jomā situācija ir nedaudz uzlabojusies, kopējo bez maksājumu kavējumiem esošo kredītsaistību apmēram sasniedzot 66,18%. Bez kavējumiem esošo distances kredītu īpatsvars no visiem kredītportfelī esošajiem kredītiem ir pazeminājies par 1,4%, sasniedzot 63,83%, informē PTAC.
Savukārt, salīdzinot nebanku kreditēšanas jomas pēc to maksājumu kavējuma rādītājiem, ar kavējumu virs 90 dienām, ka visbūtiskāk situācija ir mainījusies distances kredītu un patēriņa kredītu jomās: distances kredītu jomā būtiski ir palielinājies esošo saistību īpatsvars, kas, salīdzinot ar 2013.gada jūnija rādītājiem, ir palielinājušās par 4,71%, sasniedzot 27,02%. Patēriņa kredītu jomā un hipotekārajā jomā ar kavējumu virs 90 dienām esošo saistību īpatsvars samazinājies attiecīgi par 5,74% un 1,19%, sasniezot attiecīgi 7,27% un 2,20%.
Konkurences līmenis tiek aprēķināts, izmantojot Herfindhal-Hirschman indeksu (HHI). (Šo indeksu aprēķina, nosakot tirgū esošo kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju procentuālo tirgus daļu kvadrātu summu). Lielāks HHI indekss liecina par augstāku nozares koncentrācijas līmeni un zemu konkurenci nozarē.
Visaugstākais konkurences līmenis un tirgus koncentrācija nebanku patērētāju kreditēšanas tirgū, izmantojot HHI, ir hipotekārās kreditēšanas jomā (4780), distances kreditēšanas (4352) un patēriņa kredītu jomā (2507). Tas liecina par augstu attiecīgā kreditēšanas veida tirgus koncentrācijas līmeni un samērā zemu konkurences līmeni šo kreditēšanas veidu pakalpojumu sniedzēju starpā.