Jau tuvākajā laikā varētu tikt rasts risinājums zemnieku akūtajai vajadzībai pēc apgrozāmajiem līdzekļiem pavasara sējai un citiem lauku darbiem, jo valdība gatavojas lemt par aptuveni 20 miljonu latu novirzīšanu, lai caur Latvijas Hipotēku un zemes banku (Hipotēku banku) izsniegtu īstermiņa aizdevumus lauksaimniekiem, svētdien vēstīja LTV raidījums De facto, ziņo BNS.
Raidījums atzīmē - lai gan arī iepriekš Hipotēku bankā bija atvērta palīdzības programma apgrozāmo līdzekļu saņemšanai maziem un vidējiem uzņēmumiem, tā nebija pieejama lauksaimnieciskajai ražošanai. Tagad valdība mēģina situāciju labot un, iespējams, pēc kāda laika zemniekiem kredītos Hipotēku bankā būs pieejami vismaz 20 miljoni latu.
«Mums ir vienošanas ar valdības vadītāju un finanšu ministru - ir kaut kādas naudas rezerves, kuras varētu atbrīvoties, un šī vienošanās ir tāda, ka viņa tiek iedota zemniekiem kā kredītresursi īstermiņa kredītam, sējas darbu veikšanai un turpmāko vasaras darbu veikšanai, » De facto sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
De facto piebilst, ka konkrēta atbilde, vai un cik daudz naudas atvēlēs zemniekiem, gaidāma trešdien, 7.aprīlī. Pēc tam nodoms aizdot zemniekiem naudu jāsaskaņo ar Starptautisko Valūtas fondu, un tikai tad Hipotēku banka varēs sākt pieņemt zemnieku iesniegumus.
Zemkopības ministrs raidījumam arī pauda cerību, ka nauda līdz zemniekiem nonāks vēl pavasara darbu laikā, un pirmie aizdevumi apgrozāmiem līdzekļiem varētu būt pēc mēneša. Kam naudu aizdot, vērtēs Hipotēku banka pēc konkrētiem iesniegumiem, bet uz to pretendēt varēs jebkurš lauksaimnieks. Tikām, vēl gaidot lēmumu par naudas piešķiršanu, ir ieskicēti izsniegšanas nosacījumi. Viena saimniecība varēs pieteikties uz īstermiņa aizdevumu no piectūkstoš līdz maksimums pusotram miljonam latu un tas būs jāatdod gada laikā.
Biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētājs Juris Lazdiņš raidījumam atzina, ka apgrozāmo līdzekļu trūkst lielākajā daļā saimniecību. Ja tos neizdosies iegūt, būtiski var sarukt saražotās produkcijas daudzums.
De facto atgādina, ka iepriekšējos gados lielākās saimniecības ik pavasari no bankām aizņēmās apgrozāmos līdzekļus, par tiem sēja, mēsloja, lēja degvielu, rudenī novāca ražu, kredītu atdodot jau tai pašā rudenī. Bankas šobrīd aizdevumus atsaka, tādēļ tiek meklēti rezerves varianti, piemēram, zemnieki vienojas ar tirgotājiem, kuri uzņēmušies tādas kā bankas funkcijas, preci dodot uz parāda. Rudenī aizņemtais ar procentiem jāatdod. Viens otrs tirgotājs pret izsniegto preci prasa arī ķīlu - lauksaimniecības tehniku vai zemi.