Valdība uzdevusi visām ministrijām sagatavot būtisku tēriņu samazināšanas priekšlikumus 2009. gadam.
Vienlaikus turpinot sarunas ar Eiropas Komisiju un Starptautisko valūtas fondu par vairākus miljardus eiro liela aizdevuma saņemšanu. «Neko nedarot - radikāli nesamazinot tēriņus un nepalielinot ienākumus, pie IKP krituma prognozes - 5 % budžeta deficīts var sasniegt 1.4-1.5 miljardus Ls,» tā situāciju, kurā Latvija var nonākt jau nākamgad, raksturoja finanšu ministrs Atis Slakteris. Saeimā jau apstiprināts 2009. gada valsts budžets. Viņš atzina, ka šobrīd notiek sarunas gan ar SVF, gan ar EK par aizņēmuma piešķiršanu Latvijai, taču šobrīd nav iespējams nosaukt laiku, kurā šīs sarunas beigsies, turklāt šo sarunu rezultāts tiks apstiprināts parlamentā. Tiesa, netiek publiski atklāts, kādi būs šāda aizdevuma nosacījumi.
Aizņemsies miljardus
«Jo ātrāk būs ziņa, kad Latvijai SVF un EK ir piešķīruši aizdevumu, jo ātrāk notiks tautsaimniecības stabilizācija, kā Ungārijā, kurā kaut arī vēl nav aizdots neviens forints, tomēr ziņas par aizdevumu ir stabilizējušas banku un visu ekonomikas sistēmu,» skaidroja A. Slakteris. Viņš atzīst, ka sindicēto kredītu atdošanai un budžeta deficīta segšanai būtu nepieciešami apmēram 2 miljardi eiro. Pēc ministra domām, vēl apmēram 3 miljardi eiro būtu lietderīgi tautsaimniecības atdzīvināšanai, kas dotu kredītus, uzņēmēji attīstītos, cilvēkiem būtu darbs, bet budžetam nodokļi. Tomēr sarunas vēl nav beigušās un tāpēc arī aizņēmumu summas, ne arī to nosacījumus un termiņu šobrīd nosaukt esot pāragri, uzsvēra A. Slakteris. Arī Ministru prezidents Ivars Godmanis atzina, ka Latvijas aizņēmuma plānos tie nav 5 miljardi eiro. Viņš norādīja, ka tikšanās laikā ar nozaru asociācijām arī izkristalizējušās galvenās problēmas -samaksas saņemšana no ārvalstu noieta tirgiem, kā arī finanšu līdzekļu pieejamība, kas rada bažas par naudas pieejamību pat ES struktūrfondu atbalstam pieteiktajiem projektiem. «Latvija gan nav vienīgā valsts, kur bankas ir kļuvušas ļoti konservatīvas un atturīgas,» atzina I. Godmanis.
Jāsamazina tēriņi
«Ministrijām ir jāsagatavo savi tēriņu samazinājumu priekšlikumi, tostarp arī tā dēvētajām jūtīgajām sfērām,» uzsvēra Ministru prezidents. Viņš atzina, ka tērēt vajadzēs mazāk, jo straujš IKP kritums no +10 % pieauguma līdz -5 % faktiski noticis gada laikā. Ienākumi sarūk, bet budžeta tērēšanas programmas nav būtiski samazinātas, atzina I. Godmanis. Viņš uzsvēra, ka ievērojami mazāki ienākumi būs no uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa, arī socnodokļa. Turklāt kritums tiek lēsts arī līdz šim visu laiku ar pieaugumu iekasētajā iedzīvotāju ienākuma nodoklī, kuram ir ne tikai palielināts ar šo nodokli neapliekamais minimums, pieaug bezdarbs par vairāk nekā 40 % un uzņēmēji ir sākuši samazināt darbinieku algas. Vienīgais nodoklis, kur premjers cer ieraudzīt ienākumu pieaugumu (+4 %), ir akcīzes nodoklis, it īpaši pēc valdības iecerētajām izmaiņām degvielas akcīzē utt. Premjers ir kategoriski pret PVN pamatlikmes 18 % palielināšanu, piemēram, līdz 20 %, jo tādējādi nodokļa pieaugums palielinātu attiecīgo preču un pakalpojumu cenu un samazinātu to realizāciju. Valdība ir konceptuāli lēmusi par samazināto PVN likmju palielināšanu, kas pēc premjera teiktā ir nepatīkams solis, it īpaši tāpēc, ka tas attiecas uz apkuri, tomēr tādējādi iespējams gūt reālus ienākumus budžetā. I. Godmanis atzina, ka vairākās jomās jau bijusi doma par esošās politikas maiņu, tomēr IKP kritums šīs pārmaiņas tikai paātrināšot, tiesa, neprecizējot, kurās jomās.
Ierēdņu algas nepalielinās, varbūt pat samazinās
Valdība 2009. gadā neplāno palielināt ierēdņu algu, pat otrādi - varētu būt, ka tiek pārslēgti agrāk noslēgtie darba līgumi, paredzot algas samazināšanu.
Tā pēc vakardienas valdības sēdes atzina Ministru prezidents un finanšu ministrs. «Valdība nedomā paaugstināt algas, ja kāds dokuments par ierēdņu algu paaugstināšanu aizgājis apritē, to apturēsim un pieliksim punktu,» strikti noteica A. Slakteris. Proti, pagājušajā nedēļā Valsts sekretāru sanāksmē tika pieteikts Finanšu ministrijas sagatavotais projekts, kas paredzēja maksimāli pieļaujamā ierēdņu atalgojuma līmeņa palielināšanu, mainot klasifikāciju un algas apmēru regulējošo skalu. Projekts tika balstīts uz to, ka ar 2009. gadu tiek palielināta minimālā alga no 160 Ls līdz 180 Ls, kā arī uz Valsts kontroles ieteikumiem. Privātie jau mazina «Ja līdz šim daudzi privātuzņēmumi ir veikuši darbaspēka izmaksu optimizāciju, ne tikai ieviešot modernas iekārtas, bet arī palielinot darba intensitāti un vienlaikus arī ražīgumu, tirgus krituma dēļ daļa kokrūpnieku no 4 maiņām ir pārgājusi uz darbu 1-2 maiņās, daļa strādā saīsinātu darba nedēļu un pat darba dienu, vājākie - vispār vairs nestrādā,» situāciju raksturo SIA Bolderaja Ltd Iepirkšanas daļas vadītājs Ivars Lauders. Viņš norāda, ka situācijā, kad darbaspēka deficīta vairs nav un ir liels spiediens uz produktu cenu samazināšanu, būs uzņēmumi, kuri turpinās strādājošo skaita samazināšanu vai pat sāksies noslēgto darba līgumu koriģēšana, samazinot reālo darba samaksu 5 - 10 % apmērā, bet labāk atalgotajiem darbiniekiem - pat par 15 %.
Samazinās algas
I. Godmanis atzina, ka situācija ir grūta un būs jāizšķiras, ko darīt - atbrīvot cilvēkus no darba, vai, izmantojot darba likumā paredzētās iespējas, uz savstarpējās vienošanās pamata samazināt darba algu. «Privātbiznesā tas jau notiek,» atzina I. Godmanis. Viņaprāt, labāk, ja cilvēkam ir darbs. Viņš arī domā, ka šāda izvēle varētu tikt piedāvāta valsts kalpotājiem.