Tikko man darba darīšanās bija iespēja apmeklēt Austriju un pabūt arī tās galvaspilsētā Vīnē. Kā cilvēkam, kurš vairākus gadu desmitus nostrādājis ūdensapgādes sistēmā, man lielāko pārsteigumu sagādāja nevis iespaidīgā arhitektūra vai pilsētas parki, bet gan pārsteidzošais fakts, ka restorānā viesmīlis mums piedāvāja arī iespēju dzert ūdeni, kas ņemts tieši no krāna.
Tas lika aizdomāties, vai kaut kas tāds nav iespējams arī Rīgā.
Tā jau nav, ka arī Rīgas ūdeni no krāna tīri teorētiski nevārītu un papildus neattīrītu nevarētu lietot uzturā. Paradoksāli, bet kā liecina ķīmiskās analīzes, tad ūdens, kuru saņemam no krāna, parasti būtiski neatšķiras no pudelēs fasētā dzeramā ūdens, kuru pērkam veikalos. Pilnīgi iespējams, ka tas arī ir ņemts no krāna. Vienu tādu gadījumu rādīja televīzijā un izrādās, ka nevienu pat nevar sodīt, ja krāna ūdeni pilda pudelēs un pārdod simtiem reižu dārgāk – veselībai nekāds ļaunums netiek nodarīts. Saprotams, lai izbeigtu šādu cilvēku krāpšanu, visiedarbīgāk būtu nodrošināt pilsētas ūdensapgādes sistēmā tik augstu ūdens kvalitāti, lai ikviens varētu izmantot ūdeni uzturā.
Pagaidām tā nav, un speciālisti neiesaka lietot uzturā nevārītu krāna ūdeni. To nosaka vairāki apstākļi.
Rīgas ūdens ir sakārtojis ūdens ņemšanas vietas, ir renovējis dzeramā ūdens sagatavošanas stacijas Daugava un Baltezers, tā kā iegūst ļoti kvalitatīvu ūdeni. Taču tālāk, nogādājot ūdeni līdz patērētājiem, sākas problēmas.
Šajā ūdenī ir augsts dzelzs saturs. Zinātniskie pētījumi gan liecina, ka dzelzs pat lielās koncentrācijas nenodara ļaunumu cilvēka organismam, bet ir pat nepieciešams. Taču dzert brūnganu ūdeni neviens tā kā tā negrib, pie kam šāds šķidrums bojā sadzīves tehniku – veļas un trauku mazgājamās mašīnas, ūdens boilerus, kā arī veicina ūdensvadu aizsērēšanu.
Izeja ir jaunas atdzelžošanas stacijas būvniecība. Cik man zināms, tad Rīgas ūdens to arī plāno būvēt, taču izmaksas gan šādam projektam ir augstas, un vienīgā iespēja staciju dabūt gatavu vismaz tuvākā nākotnē ir atkarīga no Eiropas naudas piesaistes.
Taču Rīgas ūdens jau tagad ir visai plaši ķēries pie maģistrālo ūdensvadu nomaiņas, kas reizēm izsauc ar darbu radītajām neērtībām neapmierinātu autovadītāju un vietējo iedzīvotāju sūdzības. Diemžēl, lai kaut ko uzbūvētu, bez zināmām neērtībām neiztikt. Rīgā ir gan simtgadīgi ūdensvadi, kuri būvēti vēl Nikolaja II laikā, gan ļoti daudz padomju laika ne tās labākās kvalitātes cauruļu. Ūdensvadi ir aizauguši, tajos ir izveidojušās mikroplaisas un hidraulisko plūsmu strauju izmaiņu gadījumos ūdens krānos uzduļķojas. Labi, ka esam saņēmuši ES līdzekļus, pateicoties kam jau tuvākajos gados šāda uzduļķošanās tiks būtiski samazināta.
Tomēr arī šo pasākumu rezultātā ūdens kvalitātes problēma pilnībā netiks atrisināta, ja netiks nomainīti ēku pievadi un ēku iekšējie vadi, kuri atsevišķos gadījumos arī ir vairāk nekā simts gadus veci. Tāpēc, lai arī Rīgas restorānos varētu pasūtīt krāna ūdeni, nepieciešamas ne tikai Rīgas ūdens, bet arī namu apsaimniekotāju laba griba un investīcijas, kam pieder šie iekšējie ūdensvadi.