ASV fiskālās klints iestāšanās nākamā gada sākumā var pasaules lielākajā ekonomikā izraisīt recesiju.
ASV prezidenta vēlēšanās saspringtā cīņa ir uzvarējis līdzšinējais ASV prezidents Baraks Obama. Nozīmīgākie tuvākā laikā lēmumi ASV saistās ar tā saukto «fiskālo klinti». ASV līdz ar nākamā gada sākumu, ja netiek pārskatīts termiņš, beigsies nodokļu atvieglojumi un sāksies izdevumu samazināšana aptuveni 600 miljardu ASV dolāru vērtībā. Šobrīd lielākās daļas pasaules ekonomistu prognozes liecina, ka tas ASV varētu izraisīt recesiju. Līdzīgi uzskata arī SEB ekonomisti. «Pēc smagnējās izaugsmes otrajā ceturksnī, trešajā attīstības tempi nedaudz pieauga. Tomēr, ja vērtējam ceturtā ceturkšņa un nākamā gada sākuma izredzes, tad risku līmenis ir audzis. Pēc ievēlēšanas Obamas galvenais uzdevums būs panākt budžeta un valsts parāda pieauguma stabilizēšanas pasākumu īstenošanu. Tomēr demokrātu un republikāņu pieeja problēmas risinājumam krietni atšķiras. Lielākais izaicinājums prezidentam ir fiskālās klints izaicinājumi sākot ar nākamo gadu, kad automātiski tiktu atcelti Buša prezidēšanas laikā pieņemtie nodokļu atvieglojumi un spēkā stātos federālo izdevumu samazināšanas pasākumi, kuru fiskālais efekts būtu aptuveni 600 miljardu dolāri. Tas varētu radīt viļņošanos finanšu tirgos un ievilkt ekonomiku recesijā, kas atstātu būtisku ietekmi arī uz globālo ekonomiku, Eiropu tai skaitā,» risku izceļ SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Fiskālās klints iestāšanos varētu novilcināt, bet, kā ierasts, šādos jautājumos viss nekad nav tik vienkārši. ASV Kongress ir šķelts - Senātā galvenie noteicēji ir demokrāti, bet Pārstāvju palātā – republikāņi. Līdz ar to jebkurš svarīgs lēmums var iestrēgt, piemēram, gluži kā pagājušā gada samocītais pēdējā brīža lēmums par ASV parāda griestu palielināšanu.
Tieši no B. Obamas spējas rasts kompromisu ASV Kongresā būs atkarīgs tas, vai ASV izdosies izvairīties no jaunas recesijas. «No vienas puses, tā kā ASV Federālo rezervju sistēma ir uzsākusi neterminētu kvantitatīvās mīkstināšanas trešo kārtu un pieņemot, ka pasākumi (fiskālās klints iestāšanās ziņā) tiek pagarināti, atlikti, ASV ekonomika nākamgad varētu uzturēt izaugsmi no 2 līdz 2,5% apmērā. No otras, ņemot vērā Obamas pozīciju, pastāv īslaicīgas nogāšanās no klints iespēja. Izskanējusi informācija, ka Obama varētu uzlikt veto iniciatīvai, kas paredzētu Buša nodokļu atlaižu bagātajiem saglabāšanu pat neskatoties riskiem ekonomikai, tai skaitā, ja tas nozīmētu vienu no lielākajiem nodokļu palielinājumiem ASV vēsturē. Taču tad demokrāti varētu nākt klajā ar saviem priekšlikumiem, kas paredzētu mazināt bagāto priekšrocības, izrādot lielāku pretimnākšanu vidējai klasei. Tomēr pat, ja liela daļa Buša administrācijas īstenotie nodokļu samazināšanas pasākumi tiek pagarināti un izdevumu samazināšana atlikta, nākamā gada sākumposmā ASV ekonomikas zaugsmei varētu tikt atņemti aptuveni 1,5 procentpunkti. Politika noteiks dienaskārtību. Iznākums lielā mērā būs atkarīgs no prezidenta izveicības jeb kādi kompromisi tiks panākti ar pārstāvju palātu kontrolējošajiem republikāņiem. Ja tiks rasts kompromiss, kas ļaus izvairīties no negatīvā scenārija, prezidents varētu aktīvāk pievērsties otrā termiņa prioritātēm, piemēram reformām imigrācijas jomā, klimata izmaiņu politikai, investīciju veicināšanai izglītībā un rūpniecībā,» skaidro D. Gašpuitis.