Bitcoin revolucionārā ienākšana valūtu pasaulē aizsākās pirms gadu desmita, nu tas sen izaudzis no bērna autiņiem. Raugoties uz bitmonētas panākumiem, radušies arī sekotāji - eksistē daudzas citas kriptovalūtas, piemēram, NEO, litecoin un ethereum, tomēr bitcoins ir vispazīstamākā virtuālā kriptovalūta.
Kriptovalūta ir digitālā valūta, kas dzīvo savu patstāvīgu dzīvi - bez centrālo banku vadošajiem norādījumiem un regulējumiem. Līdzšinējās pasaules valūtas ir pakļautas stingriem noteikumiem, bet kripto ķēdes regulē paši lietotāji.
Kriptovalūta ir izvietota blokķēžu tehnoloģiju pasaulē. Tajā ir savi noteikumi un procesi - bitcoinus var iegūt ar rakšanas (mining) palīdzību, saņemot atalgojumu par padarīto darbu.
Bitmonētu rakšana ir pa spēkam jebkuram, lai gan ir vajadzīgi ieguldījumi datortehnikā un programmatūrā. Jebkuru darījumu blokķēdē apstiprina vairāki sistēmas dalībnieki, tāpēc nekāda banku vai regulatora uzraudzība vienkārši nav vajadzīga. Vienkārši izsakoties, bitcoins ir decentralizēta kriptovalūta, ar netraucētu attīstības ciklu. Jāpiebilst, ka bitcoinus var arī iegādāties par naudu, proti, iemainīt pret eiro, dolāriem un citām valūtām. Tāpēc kriptovalūtas ir kļuvušas par daudzu iecienītu investīciju mērķi.
Vai virtuālās naudas - kriptovalūtas iegāde ir labs un drošs veids, kā ieguldīt līdzekļus? Ja pēc detalizētas analīzes atbilde ir apstiprinoša, vai šis laiks – 2020.gads – ir labākais periods, lai to darītu? 2020.gads ir atnācis kā notikumiem bagāts un pārsteidzoši piesātināts. Daudzi teiktu, ka tas ir pat pārāk vētrains un neprognozējams. Neprognozējami kļuvuši biznesa attīstības modeļi, investīciju un akciju tirgi. Zelta un naftas biržu cenu indeksi ir šūpojušies kā koka kuģītis okeānā vētras laikā, plosoties Covid-19 radītajai krīzei. Bitcoina vērtība ir sasniegusi pat desmit tūkstošus eiro, tad nokritusies līdz trīsarpus, bet patlaban nostabilizējusies astoņarpus robežās. Kursa svārstības šogad ir bijušas lielākās kopš 2017.gada, kad vienu brīdi bitmonētas vērtība bija 19 tūkstoši eiro.
Nesenā bitmonētas vērtības palielināšanās ir saistāma ar ASV Centrālās bankas (Federal Reserve) darbībām, cenšoties mazināt vīrusa graujošo ietekmi uz ekonomiku. Dolāru skaits apgrozībā ievērojami pieauga, tāpēc daudzi, baidoties no inflācijas, lūkoja pēc iespējas ieguldīt līdzekļus kriptovalūtās, lai mazinātu riskus zaudēt savus ietaupījumus, naudai kļūstot mazvērtīgākai. Ir izplatīts viedoklis, ka bitcoinu vērtība nekļūs mazāka, jo to skaits ir ierobežots, turklāt rakšanas gaitā iegūto bitmonētu skaits arvien samazinās. Piedāvājuma kritums un pieprasījuma palielināšanās, loģiski domājot, paaugstinātu kriptovalūtas vērtību, vadoties no klasiskās ekonomikas pamatpostulātiem.
Kriptovalūtu pirmais lielais popularitātes vilnis bija vērojams 2008.gada pasaules ekonomiskās krīzes laikā, kad lielum lielais vairums ierasto biržas akciju un citas vērtības strauji kritās cenā. Arī tad, kad parādījās pirmās satraucošās ziņas par Covid vīrusa izplatību, strauji pieauga darījumu skaits kriptovalūtu biržās.
Paaugstināta aktivitāte tika novērota kriptovalūtu tirdzniecības platformās, tādas kā Binance un MyEtherWallet. Tā vien šķiet, ka centrālo banku rīcība, palielinot naudas apjomu apgrozībā, sekmēja investoru līdzekļu aizplūšanu kriptovalūtu tirgū.
Arī bitcoin bloku atalgojumu sarukums uz pusi, kas notika šā gada maijā, sekmēja piedāvājuma samazināšanos un stimulēja interesi par kriptovalūtām.
Ja cilvēces attīstības gaitā ir pierasts vadīties no vēstures mācībām, tad jāņem vērā, ka pēc pirmā atalgojuma samazinājuma, kas notika 2012.gadā, bitcoina vērtība pieauga par astoņiem tūkstošiem procentu. Nākamā atalgojuma samazināšanās izraisīja bitmonētas vērtības pieaugumu par diviem tūkstošiem procentu pusotra gada laikā. Ja cenšamies vadīties no vēstures mācībām, var prognozēt, ka bitmonētas vērtība tuvākajā laikā tikai pieaugs.
Patlaban, kad daudzi pasaules reģioni un valstis ir pakļauti vīrusa karantīnai, daudzu uzņēmumu un biznesa iestāžu vērtība katastrofāli samazinās. Ir skaidrs, ka daudzas biznesa struktūras vispār neatjēgsies no ļaunās slimības radītajām sekām. Vai kriptovalūtas šogad ir drošs investīciju lauks? Tas, protams, ir tirgus, kas pakļauts svārstībām, taču domājams, ka vajadzētu izmantot izdevību sekmīgi ieguldīt līdzekļus