Viens no visplašāk sastopamajiem pārpratumiem, runājot par kriptovalūtām, ir maldīgais uzskats, ka tās tiek plaši izmantotas dažādām noziedzīgām darbībām un naudas atmazgāšanai. Cilvēki, kas saprot blokķēdes un kriptovalūtu tehnoloģijas, zina, ka kripto ir neērts un ļoti nepiemērots līdzeklis naudas atmazgāšanai.
Pirmkārt, Zini savu klientu jeb KYC procedūras kripto nozarē ir tik stingras, ka krāpniekiem daudz vienkāršāk varētu būt izmantot viltotus identifikācijas dokumentus bankas konta atvēršanai.
Otrkārt, nav iespējams pārvietot lielus kriptovalūtu apjomus, lai to nepamanītu. Treškārt, kriptovalūtu darījumi ir pilnībā izsekojami. Pat lielākā daļa tā saukto “privātuma monētu” ir daudz pārskatāmākas un vieglāk izsekojamas nekā tradicionālā nauda.
Patieso situāciju vislabāk raksturo reālie fakti un skaitļi. 2021. gadā no visiem kriptovalūtu darījumiem tikai 0,15 % bija iespējams sasaistīt ar kāda veida nelikumīgām darbībām1. Tajā pašā laikā 2 %–5 % skaidras naudas darījumiem jeb līdz pat 2 triljoniem tradicionālās fiat, izteikti ASV dolāros, bija saistāmi ar nelikumīgām darbībām2.Izsekot skaidras naudas darījumus ir praktiski neiespējami. Savukārt blokķēdes tehnoloģija praksē ir sevi pierādījusi kā viens no efektīvākajiem tiesībaizsardzības iestāžu instrumentiem finanšu plūsmas pārvaldībai.
Blokķēdes nemainīgais un publiskais raksturs padara kriptovalūtu par ārkārtīgi sliktu izvēli naudas atmazgāšanai, jo tā ļauj tiesībaizsardzības iestādēm atklāt un izsekot naudas atmazgāšanas darījumus. Tas ir daudz vienkāršāk, nekā atklāt un izsekot nelikumīgus skaidras naudas darījumus. Viens no spilgtiem piemēriem ir Bitfinex biržas gadījums3, kad hakeriem sākotnēji izdevās nozagt Bitcoin 3,6 USD miljardu vērtībā. Tas parādīja, ka principā ir iespējams uzlauzt kripto biržu un nozagt ievērojamu naudas summu, tomēr šo naudu nav iespējams izmantot bez pieķeršanas. Līdz ar to nav iespējams realizēt pašu galveno naudas atmazgāšanas uzdevumu – panākt, lai nelegāli iegūtos līdzekļus nebūtu iespējams izsekot un lai tos gala rezultātā varētu droši pārvērst skaidrā naudā.
Kriptovalūtu nepiemērotību naudas atmazgāšanai parāda arī starptautiskie dati. Pieņemot, ka 2021. gadā kopumā tika atmazgāts aptuveni 1 triljons USD, kriptovalūtas veidoja tikai aptuveni 0,86 %. Līdz ar to pastāv visai liela vienprātība, ka tradicionālā finanšu sistēma ir daudz vairāk piemērota un iesaistīta naudas atmazgāšanā, kā arī sankciju pārkāpšanā, nekā uz to jebkad būs spējīga kripto nozare.
Cīņa pret organizēto un valsts atbalstīto noziedzību
Binance ir vadošā kriptobirža pasaulē un kā tāda virza arī nozares inovācijas cīņa pret naudas atmazgāšanu un sankciju pārkāpšanu. Uzņēmums ir pieņēmis darbā jau vairāk nekā 120 pasaulē vadošos nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas izmeklētājus no FIB, Eiropola un citiem dienestiem. Tas ir ļāvis nodrošināt daudzu valstu tiesībsargājošās iestādes ar informāciju, kas regulāri palīdz atklāt un novērst noziegumus.
Darījumi blokķēdē ir nemainīgi un pilnībā atklājami. Tāpēc, atšķirībā no skaidras naudas atmazgāšanas ar banku starpniecību, kriptovalūtas naudas atmazgāšanu nav grūti identificēt un izjaukt. Tomēr ir jānodala tieša noziedzīga rīcība no platformas izmantošanas ļaunprātīgos nolūkos. Piemēram, nav iespējams paredzēt, ka narkotiku tirgotāji izmantos jūsu pastkastīti nelikumīgu vielu tirdzniecībai. Bet par to uzzinot, ir jāsazinās ar tiesībaizsardzības iestādēm un jāsniedz tām informācija, kas nepieciešama, lai notvertu vainīgos. Tieši šāda rīcība tiek sagaidīta arī no biržām un finanšu institūcijām.
Ziemeļkorejas hakeru grupējums Lazarus
Ziemeļkoreja jau ilgstoši ir mēģinājusi izmantot bankas, dažādu nozaru uzņēmumus, kā arī kriptovalūtu biržas, lai atmazgātu līdzekļus. Binance līdzšinējā pieredze rāda, ka Ziemeļkorejas aģenti izmanto visai sarežģītas shēmas, lai izvairītos no sankcijām. Tostarp tiek izmantoti dažādi starpniecības un čaulas uzņēmumi, augstas kvalitātes viltoti dokumenti, trešo valstu IP adreses, VPN un citi noziedznieku identitāti un kriminālās aktivitātes slēpjoši instrumenti. Tomēr, pateicoties aktīvai sadarbībai ar tiesībaizsardzības iestādēm dažādās valstīs un aktīvai izlūkdatu apmaiņai, Binance ir izdevies identificēt un aizvērt daudzus kontus, kas saistīti ar Ziemeļkorejas aģentu tīklu.
iemēram, kad Lazarus grupējums uzlauza un apzaga Ronin/Axie Infinity4, daļa līdzekļu tika pārvesta uz citām biržām, kā arī pēdu slēpšanai tikai izmantoti Tornado Cash kriptovalūtu “miksēšanas” pakalpojumi. Neskatoties uz to, Binance, sadarbojoties ar tiesībaizsardzības iestādēm, izdevās iesaldēt izkrāpto kriptovalūtu aptuveni 5,8 miljonu ASV dolāru vērtībā.
Vēl viena skaļa lieta bija saistīta ar Slovākijā bāzēto biržu Eterbase, kuru uzlauza Lazarus grupējums. Sadarbībā ar Slovākijas policiju, Binance identificēja divus Ziemeļkorejas aģentu kontus, kā arī citus, darījumā iesaistītus kontus, vēl vairākās biržās.
Hydra tirdzniecības platformas slēgšana
Hydra bija visilgstošāk strādājošā tumšā tīmekļa tirdzniecības platforma, kas tika izveidota Krievijā aptuveni 2015. gadā. Tajā tika tirgotas narkotikas, kā arī dažādas citas nelikumīgas vielas, priekšmeti un pakalpojumi. Hydra platformas slēgšana ir spilgts piemērs, kā kripto nozare var palīdzēt noziedzības apkarošanā un mazināšanā. Lieta tika veiksmīgi atrisināta, pateicoties tam, ka izdevās izsekot līdzekļu plūsmu un konstatēt tirgus atrašanās vietu.
Lai arī Hydra uzturēšanai un tirgu aktivitāšu finansēšanai primāri tika izmantoti tradicionālo banku pakalpojumi, tomēr bez kripto iesaistes lietu visdrīzāk nebūtu izdevies atrisināt5. Ļoti svarīgs elements lietas atrisināšanā bija sadarbība starp tiesībaizsardzības institūcijām un kriptovalūtu biržām.
Ne velti vairāki vadošie tiesībaizsardzību iestāžu darbinieki, kas bija iesaistīti Hydra slēgšanā, šobrīd strādā Binance. Pēc tiesībaizsardzības institūciju pieprasījumu saņemšanas Hydra lietas izmeklēšanas laikā, Binance faktiski bija pirmā birža, kas atbildēja un piedāvāja palīdzību.
Naudas atmazgāšana lielākoties sākas un ir saistīta ar tradicionālajām finanšu institūcijām un skaidras naudas darījumiem. Savukārt kripto un blokķēdes tehnoloģijas piedāvā risinājumus, kas var samazināt naudas atmazgāšanu un noziedzīgu aktivitāšu finansēšanu. Tas arī ļoti labi raksturo to, kāpēc noziedzīgās aktivitātes visā pasaulē figurē tik niecīgs kriptovalūtu apjoms.
1. https://blog.chainalysis.com/reports/2022-crypto-crime-report-introduction/
2. https://www.unodc.org/unodc/en/money-laundering/overview.html
3. https://time.com/6146749/cryptocurrency-laundering-bitfinex-hack/
4. https://www.elliptic.co/blog/540-million-stolen-from-the-ronin-defi-bridge
5. https://www.justice.gov/opa/press-release/file/1490906/download