DB lūdza uzņēmējus paust savu viedokli par sestdien gaidāmo referendumu par krievu valodu kā otru valsts valodu Latvijā.
Andris Deniņš, a/s BDO direktors:
Katra latvieša pienākums ir iet uz šo referendumu. Taču paralēli tam aktuāls ir jautājums par atbildībām saistībā ar to, ka šāda nobalsošana vispār ir pieļauta. Veselus 20 gadus Latvijā nav darīts pilnīgi nekas, lai risiņātu šo problēmu. Izpildvara un drošības struktūras arī neizdarīja neko, lai nepieļautu, ka tiek savākti paraksti par referenduma rīkošanu. Latvijā strādā Satversmes aizsardzības birojs, kura nosaukumā jau ir pateikts, ka tam ir jāaizstāv valsts konstitūcijas pamatvērtības, bet tas netika izdarīts. Neveiksmīga referenduma iznākuma gadījumā jau var aktualizēties jautājums par pilsonības tēmu un daudz ko citu. Ne mazāks svarīgs jautājums ir par to, kas notiks ar Latvijas etnisko politiku pēc 18. februāra, jo ir skaidrs, ka mūsu izpildvarai joprojām par to nav nekādas skaidrības. Nesen piedalījos kādā televīzijas raidījumā, kur klāt esošajiem izpildvaras pārstāvjiem jautāju, vai viņiem ir plāns, kā rīkoties pēc referenduma. Diemžēl atbildes nebija
Viktors Savins, SIA Arco Development vadītājs:
Pildīšu savu pilsoņa pienākumu un referendumā piedalīšos, un, lai gan pārstāvu krievu diasporu, uzskatu, ka Latvijā nav vajadzīgas divas valsts valodas. Saistībā ar šo referendumu runa ir par noteiktām interesēm. Kremlim ir savas intereses, Vladimiram Lindermanam - savas, un droši vien tādas ir vēl kādam, un katrs no tā grib sev gūt kādu noteiktu labumu. Tas arī viss! Savukārt pārējie kā aitas tam visam vienkārši skrien līdzi.
Egons Mednis, ELKO Grupa prezidents:
Protams, es došos uz referendumu. Šeit gan runa ir par problēmu, ko ir radījusi šaura cilvēku grupa. Es tagad nesākšu spriest pr to, kā interesēs tas viss notiek, bet ir skaidrs, ka šādas intereses pastāv. Manis vadītajā uzņēmumā strādā gan latviski, gan krieviski runājoši cilvēki, un nekad nav aktualizējies jautājums par to, kādā valodā viņiem savā starpā vajadzētu sazināties. Runājam latviski, bet, ja kādam tā ir vieglāk kaut ko saprast - arī krieviski. Principā tāda pati situācija ir arī sabiedrībā kopumā
Inesis Feiferis, bijušais Hipotēku un zemes bankas valdes priekšsēdētājs:
Ir tikai saprotami, ka došos uz referendumu. Man nav pieņemama doma, ka šeit varētu būt vēl kāda valsts valoda, izņemot latviešu valodu. Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur cilvēki brīvi var sazināties latviešu valodā, un tas ir jāsaprot. Domāju, ka šis referendums ir politiski iniciēts, jo nevar teikt, ka šeit pastāvētu kāds etnisks konflikts un liegšana cilvēkiem runāt krievu valodā. Par to, vai šeit ir kāda tā saucamā spalvainā roka no Maskavas, nevaru spriest. Vienkārši Saskaņas centra politiķi, kā arī persona, vārdā Vladimirs Lindermans tādā veidā vēlas «uzvārīties», gūstot sev kādu popularitātes punktu.
Uldis Krievārs, z/s Pilslejas saimnieks:
Piedalīšos referendumā un balsošu pret krievu valodas statusa maiņu. Domāju, ka šeit runa ir par politiski uzkurinātu procesu, nevis problēmu, ko būtu aktualizējusi tauta. Ir bijuši gadījumi, kad tautas nobalsošana notiek, jo kaut kas ir sagādājis problēmas pietiekami lielai sabiedrības daļai. Šoreiz tas notiek kādās noteiktās interesēs. Ikdienā cilvēki gan profesionālajā darbībā, gan uz ielas sarunājas abās valodās, un tas nevienam nerada nekādas problēmas.
Māris Saukāns, būvkompānijas RBSSKALS vadītājs:
Protams, es iešu uz referendumu un, protams, balsošu pret krievu valodu kā otru valsts valodu. Uzskatu, ka ir jābūt baltkrieviskai Baltkrievijai, zviedriskai Zviedrijai, igauniskai Igaunijai un krieviskai Krievijai. Tādējādi ir tikai saprotami, ka esmu arī par latvisku Latviju. Nožēlojami vienīgi ir tas, ka mums ir jāiet uz referendumu, lai balsotu par pašsaprotamām lietām. Tas tikai parāda, cik trausla ir mūsu tauta un mūsu valsts sistēma.