Pēc mēnešiem ilgām spekulācijām Portugāle vakar lūdza ārēju palīdzību, kas, kā daudzi apgalvoja, bija neizbēgami kopš 2009.gada ceturtā ceturkšņa.
Galvenais jautājums, ar kuru tagad saskaras investori ir, vai Portugāles pagaidu valdība faktiski var risināt sarunas par glābšanu un vai tādējādi valsts spēs izvairīties no defolta, vēsta CNBC.
«Bankrotējušai un nelikvīdai valstij vajadzīga nauda un nav valdības, kura ir tiesīga prasīt aizdevumu. Mēs esam neizpētītā teritorijā, un mums jāgaida, lai politikas meistari noskaidrotu, kā ar to tikt galā, ja viņi var,» sacījis Karls Veinbergs (Carl Weinberg), High Frequency Economics galvenais ekonomists. Viņš jau pirms vairākiem mēnešiem prognozēja, ka Portugālei būs jāvēršas pēc palīdzības.
Pēc viņa domām, Eiropas Savienība un Eiropas Centrālā banka atbalstīs Portugāles saucienu pēc palīdzības, jo Eiropas politiskā elite jau mēnešiem mudinājusi Lisabonu pieņemt palīdzību, bet Veinbergs neesot pārliecināts par Vācijas reakciju.
Kā vēstīts, sīkāka informācija par palīdzību Portugālei sekos tuvākajās dienās, jo ES finanšu ministri piektdien tiksies Budapeštā, kur tiks apspriests šis jautājums.
«ES/SVF pieeja nav pārstrukturēt, bet gan apgrūtināt parādu nomāktās valdības ar vēl lielākiem aizdevumiem,» sacījis Veinbergs.
Kā vēstīts, Financial Times Deutschland informēja - dažas eirozonas valstu valdības ir nobažījušās, ka ar lieliem parādiem apkrautā Grieķija nevarēs refinansēties un tai var būt jāpārstrukturē parāds. Laikraksts norāda, ka pārstāvji no vairākām eirozonas valstu valdībām sacījuši - restrukturizāciju vairs nevar izslēgt. Neesot jābūt matemātikas ģēnijam, lai saprastu, ka Īrijai un Portugālei kādā brīdī būs jāseko Grieķijai.
Veinbergs uzskata, ka galu galā vājākās eiro valstis būs jāatbalsta Francijai un Vācijai. Viņš arī pauž satraukumu par situāciju ES banku sistēmā.
Grieķija, Īrija un tagad arī Portugāle ir lielā apjomā samazinājušas izdevumus, pieredzējušas izaugsmes un nodokļu ieņēmumu kritumu un beigu beigās bijušas spiestas prasīt palīdzību. Šis vēstījums skanēs ausīs Spānijas, Itālijas, Lielbritānijas un pat Amerikas līderiem, norāda CNBC.
Kā vēstīts, pateicoties trīs gadu, 110 miljardu eiro glābšanas finansējumam no eirozonas valstīm un SVF, Grieķija pērn spēja izvairīties no bankrota. Apmaiņā pret naudu sociālistu valdība samazināja pensijas un algas, vienlaikus palielinot nodokļus un pensionēšanās vecumu laikā, kad valda recesija un aug bezdarbs. Īrija kļuva par otro eirozonas dalībvalsti pēc Grieķijas, kam pērn bija nepieciešama starptautiska palīdzība. Īrijas valdība bija spiesta pieņemt 85 miljardu eiro glābšanas paketi, ko nodrošināja SVF un ES.
Portugāles premjerministrs Žozē Sokratišs nesen atkāpās no amata, jo parlaments noraidīja taupības budžetu.