Bolīvijas pilsēta Potosi 17. gadsimtā kļuva pasakaini bagāta, jo tajā tika atrasts «sudraba kalns» jeb vērienīgas sudraba atradnes. Sudrabs gan pēc kāda laika beidzās, un pilsēta ieslīgusi nabadzībā, taču patlaban Kanādas kompānija South American Silver lēš, ka netālu no Potosas varētu būt aptuveni 230 miljonu unču sudraba atradnes, vēsta worldcrunch.com.
17. gadsimta septiņdesmitajos gados Potosa Bolīvijā bija viena no pasaules lielākajām un bagātākajām pilsētām – tā bija divreiz lielāka par Madridi, kuras iedzīvotāju skaits tolaik bija 100 tūkst. Potosas veiksmes atslēga bija sudrabs jeb, pareizāk sakot, sudraba kalns. Leģendas vēsta, ka pēc ēdienreizēm sudraba trauki tika mesti laukā pa logu, lai lieki nepūlētos ar to mazgāšanu. Tomēr sudraba krājumi beigušies, un 19. gadsimta sākumā pilsētas izrakteņu ieguves rūpniecību piemeklēja lejupslīde.
Patlaban pastāv iespēja, ka Bolīvija varētu vēlreiz piedzīvot «sudraba veiksmi». Kanādiešu kompānija South American Silver lēš, ka Potosas ziemeļos Malku Kotā (Mallku Khota) varētu atrasties aptuveni 230 miljonu unču sudraba, kura vērtība ir aptuveni seši miljardi ASV dolāru. Papildus tam tiek lēsts, ka atradnēs ir arī 1481 tonna indija un 1082 tonnas gallija, kas tiek izmantoti elektronikas ražošanā un modernās aizsardzības sistēmās.
South America Silver lēš, ka Malku Kota varētu kļūt par vienu no pasaules lielākajām sudraba, indija un gallija atradnēm. Tiek lēsts, ka gada laikā varētu tikt iegūti vairāk nekā 13,2 miljoni unces sudraba.
Pirms tam būtu nepieciešams «sudraba kalnā» ieguldīt 50 miljonus ASV dolāru, lai noteiktu Malku Kotas izrakteņu dažādību un apjomus. Kompānijai ir arī citi izaicinājumi, piemēram, vietējo iedzīvotāji protesti. Neapmierinātībā ar South American Silver izpētes darbiem maijā vietējo iedzīvotāju grupas paņēma ķīlā divus policistus. Konfliktu pēc divām dienām atrisināja Bolīvijas izrakteņu ieguves ministrs, tomēr vēl aizvien liela daļa vietējo iebilst pret izrakteņu ieguvi, kā iemeslu minot vides aizsardzības apsvērumus.