Bijušais ASV specdienesta aģents Edvards Snoudens lūdzis politisko patvērumu 21 pasaules valstī. Starp tām ir gan valstis, kuras jau iepriekš nosauktas par ticamāko turpmāko E. Snoudena patvērumu, gan arī tādas, kuras pirmajā acu uzmetienā šķiet dīvaina izvēle.
Patvēruma lūgumus E. Snoudena pārstāve Sāra Harisone iesniegusi Krievijas konsulātā Šeremetjevo lidostā. Dokumentā izskaidrots risks, ar kādu E. Snoudens saskaras ASV. Patvēruma lūgumus Krievijas amatpersonas uzsākušas nogādāt attiecīgo valstu vēstniecībās Maskavā.
Bijušais ASV specdienestu aģents E. Snoudens uzsāka bēguļošanu pēc tam, kad britu laikrakstam The Guardian un ASV laikrakstam Washington Post atklāja informāciju par to, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra (NSA) vākusi informāciju tādu kompāniju kā Google, Facebook, Apple, Microsoft u. c. serveros.
Maskavas lidostā E. Snoudens pavadījis jau vairāk nekā vienu nedēļu. Iepriekš bijušais specdienesta darbinieks prasīja patvērumu Ekvadorā un Islandē. Tagad politisko patvērumu E. Snoudens pieprasījis arī Austrijā, Bolīvijā, Brazīlijā, Ķīnā, Kubā, Somijā, Francijā, Vācijā, Indijā, Itālijā, Īrijā, Nīderlandē, Nikaragvā, Norvēģijā, Polijā, Krievijā, Spānijā, Šveicē, Venecuēlā, Ekvadorā un Islandē.
#1/7
Francija. Lai gan Francija pirmajā acu uzmetienā nešķiet kā valsts, kurā ASV varasiestāžu meklēšanā esoša persona varētu meklēt patvērumu, tomēr vēsture liecina, ka franči laipni uzņem bēguļojošus amerikāņus. Neskatoties uz to, ka starp Franciju un ASV noslēgts noziedznieku izdošanas līgums, Parīze ilgu laiku atteikusies izdot izvarošanā apsūdzēto kinorežisoru Romānu Poļanski. Jāpiezīmē gan, ka R. Poļanskim ir Francijas pilsonība. Tāpat Francijā patvērumu atraduši arī atsevišķi ASV par finanšu noziegumiem meklēti cilvēki.
#2/7
Šveice. Lai gan arī Šveice izskatās pēc dīvainas izvēles, tomēr šo valsti par savu paslēptuvi izvēlējušies vairāki ASV nodokļu nemaksātāji. Pazīstamākais gadījums saistīts ar Marku Riču, kurš ASV tika apsūdzēts vērienīgos finanšu noziegumos. Kur pavadīja gandrīz divdesmit gadus, pirms saņēma ASV prezidenta Bila Klintona apžēlošanu.
#3/7
Lieliska paslēptuve varētu būt Indija, kuru apdzīvo vairāk nekā miljards cilvēku, kas ļauj veiksmīgi paslēpties no varasiestāžu pārmērīgās uzmanības. Problēmas varētu sagādāt vienīgi iejušanās svešajā kultūrā. Tāpat pietiekoši vietas ir arī Ķīnā, kurai, savukārt, ar ASV nav noslēgts izdošanas līgums (tāds gan ASV ir spēkā ar Honkongu)
#4/7
E. Snoudens patvērumu lūdzis arī tādās valstīs kā Ekvadorā un Venecuēlā. Lai gan šīm valstīm ir noziedznieku izdošanas līgumi ar ASV, tomēr ar WikiLeaks saistītai personai tie varētu būt izdevīgi galamērķi. Minētās valstis jau iepriekš izteikušas atbalstu gan E. Snoudenam, gan arī WikiLeaks kustībai. Ekvadora iepriekš piešķīrusi politisko patvērumu WikiLeaks dibinātājam Džuljienam Asanžam.
#5/7
Arī Islande var kļūt par lielisku galamērķi sensitīvas ASV valdības informācijas nopludinātājam. Islandes aktīvisti un parlamenta deputāti jau uzsākuši valdības lobēšanu par politiskā patvēruma piešķiršanu E. Snoudenam. 2005. gadā Islande piešķīra politisko patvērumu pasaulslavenajam amerikāņu šahistam Bobijam Fišeram, kurš, piedaloties 1992. gadā šaha čempionātā Dienvidslāvijā, pārkāpa ASV noteiktās sankcijas pret šo valsti.
#6/7
Kuba. Starp ASV un Kubu ir noslēgts izdošanas līgums, kas parakstīts jau 1900. gadā. Tomēr tas, visticamāk, nedarbojas, jo starp abām valstīm nav diplomātisko attiecību. Kuba aizvadītā gadsimta septiņdesmitajos gados kļuva par finanšu noziegumos apsūdzētā ASV pilsoņa Roberta Vesko patvērumu. Valsts viņu pieņēma ar vienu noteikumu – atteikšanos no finansiālām darbībām.