Valsts kanceleja (VK) izstrādājusi jaunu kārtību, kādā tiek nodrošināta kolektīvo pasākumu organizēšana un finansēšana valsts pārvaldes institūcijās.
Valsts kanceleja tagad izstrādājusi jaunus Ministru kabineta noteikumus, kā tiek nodrošināta kolektīvo pasākumu organizēšana un finansēšana, un tie pieteikti ceturtdien Valsts sekretāru sanāksmē.
Dokuments norāda, ka kolektīvie pasākumi ir pasākumi, kas tiek rīkoti darbinieku saliedēšanai un motivēšanai, svinīgi pasākumi darbiniekiem nozīmīgu iestādes gadadienu un valsts svētku atzīmēšanai, sporta pasākumi, izņemot tos, kas saistīti ar iestādes darbību atbilstoši normatīvajiem aktiem, iekšēji komunikācijas pasākumi, iestādes darbības plānošanas un pārskata sanāksmes, pasākumi, kas veltīti ar nozares darbību saistītām starptautiski atzīmējamām dienām, un struktūrvienību un profesionālo grupu mācības, kas saistītas ar komandas veidošanu un kolektīva saliedēšanu.
Paredzēts, ka šos pasākumus varēs finansēt no valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem, kā arī no iestāžu darbinieku vai citu fizisku personu brīvprātīgiem maksājumiem. Vienlaikus norādīts, ka kolektīvie pasākumi ir plānojami tikai gadījumā, ja tiek nodrošināta visu ar iestādes pamatdarbību saistīto izdevumu izpilde.
Iestādes kolektīvajiem pasākumiem paredzamos budžeta līdzekļus noteiks, ņemot vērā iestādes kopējo darbinieku skaitu atbilstoši apstiprinātajam iestādes amatu sarakstam, kuru reizina ar Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicēto valstī strādājošo iepriekšējā gada mēneša vidējo bruto darba samaksu par janvāri-septembri, kas noapaļota pilnos latos un kurai piemērots koeficients 0,4.
Plānots, ka valsts un pašvaldību budžeta līdzekļus atļauts izlietot šādām ar pasākuma nodrošināšanu saistītām aktivitātēm: pieaicināto speciālistu atlīdzība, izdevumi mākslinieciskās programmas un pasākuma vadītāja nodrošināšanai, inventāra, iekārtu un telpu īre, transporta izdevumi, izdevumi naktsmītņu apmaksai, izdevumi ēdināšanai un bezalkoholisko dzērienu iegādei, apbalvojumi, balvas un ziedi, kā arī citiem izdevumiem, kas nepārsniedz 50 latu vienam pasākumam.
Kolektīvā pasākuma organizēšanai varēs vienoties arī par brīvprātīgu līdzdalības maksu. Savukārt, ja iestādes pasākumā piedalīsies citas personas, kas nav iestādes darbinieki un iestādes vadītājs tās nav uzaicinājis kā goda viesus, tās pilnībā segs līdzdalības maksu, kas tiek noteikta atbilstoši pasākuma izmaksām.
Iestādes vadītājam arī būs jānoteic kārtība, kādā vāc un izlieto līdzdalības maksājuma līdzekļus.
Vairākas iestādes varēs rīkot kopīgus kolektīvos pasākumus. Šādos gadījumos iestādes vienojas par kolektīvā pasākuma apmaksas kārtību un maksājumu apmēru.
Plānots, ka iestādes vadītājs katru gadu līdz 1.februārim (2011.gadā - līdz 1.maijam), izvērtējot apstiprināto iestādes gadskārtējo budžetu, apstiprinās iestādes gada kolektīvo pasākumu plānu. Plāns un tā izmaiņas jāsaskaņo ar attiecīgo Ministru kabineta locekli vai tā pilnvarotu personu, bet pašvaldības iestādes vadītājs - ar pašvaldības izpilddirektoru.
Paredzēts - lai nodrošinātu informācijas pieejamību par valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu izlietošanu, par katru kolektīvo pasākumu, kas pilnībā vai daļēji tiek finansēts no valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem, tiek sagatavots pārskats par kolektīvā pasākuma finanšu līdzekļu izlietojumu. Pārskatu izstrādā par pasākuma organizēšanu atbildīgā iestāde un apstiprina iestādes vadītājs.
Pārskats pēc kolektīvā pasākuma organizēšanas tiek publicēts iestādes vai pašvaldības mājaslapā internetā.
Projektā arī noteikts, ka par valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu un līdzdalības maksājumu lietderīgu un taupīgu izmantošanu ir atbildīgs katras iestādes vadītājs.
Vēl dokumentā uzsvērts, ka šo noteikumu esamība nav pamats papildu finansējuma pieprasīšanai.
Lai nodrošinātu procesu caurskatāmību un sabiedrības informēšanu, ziņas par valsts un pašvaldības institūcijas plānotajiem un rīkotajiem pasākumiem būs jāievieto iestādes vai pašvaldības mājaslapā internetā.
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums noteic, ka no 2011.gada 1.marta valsts vai pašvaldības institūcija tai piešķirto finanšu līdzekļu ietvaros iekšējos normatīvajos aktos, pašvaldības saistošajos noteikumos, darba koplīgumos vai darba līgumos amatpersonām (darbiniekiem) var paredzēt papildu atlīdzību amatpersonu (darbinieku) kolektīvo pasākumu nodrošināšanai.