Nepietiekamas pārvades jaudas kavē elektroenerģijas cenas samazinājumu Latvijā, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Enerģētikas departamenta Elektroenerģijas nodaļas vadītājs Valters Kalme.
Analizējot elektroenerģijas vairumtirgus rādītājus šī gada janvārī, var izdarīt vairākus secinājumus, kas raksturo esošo situāciju elektroenerģijas jomā Latvijā, kā arī iezīmē zināmas tendences.
Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai un Elektroenerģijas tirgus likumam viens no Regulatora uzdevumiem ir elektroenerģijas vairumtirgus uzraudzība. Regulators analizē elektroenerģijas nākamās dienas biržas ik-stundas cenas un vidējās cenas. Latvijā 2016.gada janvāra mēnesī vidējā (aritmētiskā) cena bija 50,01 EUR/MWh, kas ir nedaudz zemāka kā Lietuvā – 50,32 EUR/MWh, bet ievērojami lielāka nekā Igaunijā – 37,63 EUR/MWh. Salīdzinot ar aizvadītā gada janvāri, elektroenerģijas cena Latvijā ir par 20,5% augstāka.
Cenu atšķirību starp Igauniju un Latviju Valters Kalme skaidro ar nepietiekamu pārvades jaudu (sastrēgumu) starp šīm divām valstīm virzienā uz Latviju. Sastrēgumu stundu skaits starp Igauniju un Latviju (virzienā uz Latviju) janvāra mēnesī veidoja 75% no kopējā laika (561 stundas no visām 744 stundām janvārī). Savukārt starp Latviju un Lietuvu virzienā uz Lietuvu sastrēgumu stundu skaits janvārī bija 15, kas arī atspoguļojās nelielā cenu starpībā starp abām valstīm. Jāpiebilst, ka starp Igauniju un Latviju pašreiz ir izbūvētas divas augstsprieguma (330kV) pārvades līnijas, bet starp Latviju un Lietuvu – četras. Lai mazinātu cenu starpības risku starp Latviju un Igauniju virzienā uz Latviju, šobrīd tiek īstenots trešā starpsavienojuma starp Latviju un Igauniju izbūves projekts, ko daļēji finansē arī Eiropas Savienība.
Izvērtējot elektroenerģijas biržas ik-stundas cenas 2016.gada janvāra mēnesī, 56 stundas elektroenerģijas biržas ik-stundas cena bija virs 100 EUR/MWh, tostarp 14 stundas virs 200 EUR/MWh.
Valters Kalme atzīmē, ka janvāra pirmajā pusē gaisa temperatūra Baltijā un Skandināvijā bija zema, kas arī noteica lielāku elektroenerģijas pieprasījumu un augstāku cenu visā reģionā.
Janvārī Latvijā tika saražoti 89% no patērētās elektroenerģijas, pārējie 11% tika iegādāti no citām valstīm (imports). Valters Klame norāda, ka šāda situācija janvāra mēnesī nav nekāds pārsteigums – vidēji gada griezumā Latvija importē apmēram 70% no nepieciešamās elektroenerģijas. Izņēmums ir palu laiks, kad Latvija spēj pati nodrošināt savu patēriņu.
Analizējot elektroenerģijas vairumtirgus darbību, noteikti jāpiemin 2015. gada beigās ekspluatācijā nodotais Lietuvas-Polijas starpsavienojums LitPolLink ar maksimālo pārvades jaudu 500MW abos virzienos, kas darbu uzsāka šī gada janvārī. LitPolLink starpsavienojums janvāra mēnesī tika noslogots par apmēram 20% no maksimālās pieejamās jaudas un jaudu plūsmas bija virzienā no Polijas uz Lietuvu (Baltiju), kas norāda, ka savienojuma izmantošanas laikā Polijā bija zemākas elektroenerģijas cenas nekā Lietuvā un Latvijā. Ja “LitPolLink” tiktu noslogots lielākā apjomā, tad tas viennozīmīgi vairāk ietekmētu esošās elektroenerģijas biržas cenas Lietuvā un Latvijā, secina Valters Kalme.