Ekonomikas ministrija (EM) nepiekrīt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) priekšlikumam par elektroenerģijas ražotāja dalību elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā, teikts ministrijas vēstulē regulatoram.
EM ir izvērtējusi regulatora aprīlī publicēto konsultāciju dokumentu par elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku. Ministrija atzinīgi vērtē SPRK izstrādāto mehānismu, kas nosaka, ka pārvades sistēmas operators turpmāk varēs izmantot pārslodzes ieņēmumus pārvades tarifu samazināšanai, ieguldot tos jaunu pamatlīdzekļu iegādē vai izveidē. Ministrijas vērtējumā, tas uzskatāms par veiksmīgu risinājumu, kas radīs ilgtermiņa kapitāla izmaksu samazinājumu.
Tāpat EM pozitīvi vērtē arī regulatora plānu mainīt elektroenerģijas pārvades tarifu noteikšanas pieeju, pārejot no izmaksu plus tarifu noteikšanas pieejas uz ieņēmumu griestu pieeju, kas jau tiek piemērota elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram un dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram, tādējādi savstarpēji pielīdzinot tarifu aprēķināšanas pieejas un nodrošinot tarifu stabilitāti divu līdz piecu periodā, kuram tiks noteikti atļautie ieņēmumi.
Vienlaikus EM pauž bažas par SPRK izstrādāto tarifikācijas modeli, kas paredz iedalīt pārvades sistēmas lietotājus trīs grupās atbilstoši elektroietaišu piederības robežai - 110 kilovoltu (kV) līniju lietotāju grupa, 110 kV kopņu lietotāju grupa un 110 kV transformatoru lietotāju grupa.
"Šāds lietotāju iedalījums neatbilst ne pārvades sistēmas kopējai būtībai, ne arī vēsturiski izveidotai Latvijas elektroenerģijas sistēmai," norāda ministrija. Tāpat attiecībā uz SPRK metodikas priekšlikumu, ka elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā turpmāk jāpiedalās arī elektroenerģijas ražotājiem, EM uzsver, ka tā šādu priekšlikumu nevar atbalstīt, jo ministrijas rīcībā nav informācijas par šī priekšlikuma pamatojumu. "Gan Eiropas Savienības, gan arī nacionālā līmeņa politikas plānošanas dokumenti paredz atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu. Arī vairāki no Nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2030.gadam uzdevumiem paredz novērst šķēršļus atjaunojamo energoresursu izmantojošo elektrostaciju ienākšanai elektroenerģijas tirgū. Tāpēc EM uzskata, ka, ieviešot konkrēto priekšlikumu, ir kritiski svarīgi izvērtēt šāda priekšlikuma radītās sekas, tajā skaitā to, kā konkrētais priekšlikums ietekmēs vietējo elektroenerģijas ražotāju konkurētspēju Baltijas reģionā," pauž EM.
Ministrijas ieskatā, šis faktors ir īpaši svarīgs, ņemot vērā Baltijas valstu elektroenerģijas tirgus ciešo integrāciju. "Pirms šāda priekšlikuma ieviešanas EM aicina regulatoru izvērtēt, vai šobrīd elektroenerģijas pārvades tarifa ieviešana elektroenerģijas ražotājiem ir pareizais risinājums, veicot detalizētu ietekmes izvērtējumu reģionālā griezumā, kā arī apsvērt iespēju šādu risinājumu ieviest vienoti visās Baltijas valstīs, tādējādi saglabājot vienlīdzīgu un godīgu konkurenci starp elektroenerģijas ražotājiem," pauž EM. Jau ziņots, ka AS "Augstsprieguma tīkls", ieviešot maksu par jaudas uzturēšanu elektroenerģijas ražotājiem, no nākamā gada plāno samazināt pārvades tarifus un celt maksu par pārvades jaudas uzturēšanu.
"Augstsprieguma tīkla" pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka tiešā veidā pārvades tarifa izmaiņas skar tikai tos elektrības patērētājus, kas ir pieslēgti pārvades tīklam, savukārt absolūto vairākumu patērētāju, tostarp mājsaimniecības izmaiņas varētu skart pēc tam, kad sadales tīklu uzņēmumi būs pārskatījuši savus tarifus. Pēc "Augstsprieguma tīkla" aprēķiniem, patērētājiem, kas nav tieši pieslēgti pārvades tīklam, izmaiņas rēķinā būs līdz 1%.
Savukārt "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons norādīja, ka plānotās izmaiņas "Augstsprieguma tīkla" elektrības pārvades tarifos varētu būt nelabvēlīgas "Sadales tīkla" klientiem, tostarp gan mājsaimniecībām, gan arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. Jansons norādīja, ka jaunajā pārvades tarifu projektā "Sadales tīklam" piemērotā maksa par elektrības pārvadi faktiski tiks sadārdzināta par 3,6%, kas veido vairāku miljonu eiro izmaksas gadā.
"Jau līdz šim 25% no "Sadales tīkla" tarifiem klientiem veidoja tieši maksa "Augstsprieguma tīklam". Ja jaunie pārvades tarifi tiks apstiprināti, maksa vēl pieaugs," viņš uzsvēra.
Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) norādīja, ka, mainot elektroenerģijas tarifu metodiku, SPRK nav novērtējusi šā brīža riskus un situāciju ekonomikā. Viņš pauda, ka drošu un kvalitatīvu elektroenerģijas pārvades pakalpojumu nodrošināšana pie iespējami zema tarifa ir kapitālsabiedrības centrālais uzdevums, taču regulators nav novērtējis visus riskus un šā brīža ekonomisko situāciju, un jaunā SPRK metodika nav pietiekami pamatota.