Par spīti augstam profesionālo sasniegumu līmenim, nākamo gadu Latvijas teātri prognozē finansiāli saspringtāku.
2013.gadā kopējais dotācijas apjoms valsts teātriem nesaruks, sola Kultūras ministrija, norādot, ka bāzes finansējums ir pat lielāks nekā pērn – no 3,7 milj.Ls tas pieaudzis līdz 3,8 milj.Ls. Tomēr pērn papildus tika piešķirti vēl 600 tūkstoši latu, tātad arī šogad atliek cerēt uz budžeta grozījumiem vai savilkt jostas. Izmaksas ir augušas, bet skatītāju pirktspēja – nē, norāda teātru administrācija. Nominācija teātra balvai ļauj cerēt uz zināmu finansiālu atbalstu nākamajā gadā, taču vērtēšana ir samērā subjektīva lieta, tāpēc teātru direktori uzskata – kvalitātes uzstādījumi un panākumi netiek motivēti.
Lai gan Spēlmaņu nakts nominācijas un balvas ir augstākā nacionālā mēroga atzinība profesionālajiem teātriem, uzvarētāji bagāti nekļūst. Sezonas noslēgumā, reizē ar nominantu paziņošanu, Spēlmaņu nakts žūrija iesniedz savu vērtējumu par jauniestudējumiem Kultūras ministrijā. Nomināciju un balvu skaits Spēlmaņu naktī un izrāžu novērtējums, tāpat kā apmeklētība, zāles piepildījums, jauniestudējumu skaits, veido kvalitātes koeficientu, kas dod valsts finansētajiem teātriem papildu finansējumu – maksimāli 20% no bāzes dotācijas. Izcilniekiem no projektu teātriem jāpietiek vien ar balvām, mecenātu dāvanām un Nominantu vakariņām muzikālā pavadījumā. Izņēmums ir Liepājas teātris, kurš, būdams pašvaldības pārziņā, šogad ticis pie pilsētas Kultūras balvas (3000 Ls) par spožu aizvadīto sezonu, prēmija tiek solīta arī Spēlmaņu nakts laureātam, aktierim Sandim Pēcim. Tomēr dotācijas pieaugumu nākamajam gadam no pašvaldības nav izdevies izcīnīt arī liepājniekiem.
Aktieru apvienība desmit nominētajiem aktieriem (Gada aktieris, aktrise un Gada aktieris, aktrise otrā plāna lomā) pasniedz 100 latu naudas balvu. Trešo gadu pēc kārtas pasniegta slepenā labvēļa balva Gada jūsma – 1000Ls un kāda jauna Latvijas mākslinieka glezna mecenāta izvēlētam nominantam. Līdz 2009. gadam visi laureāti saņēma naudas balvas no Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF). Sākoties krīzei, VKKF finansējums tika samazināts par 73% un šādu iespēju vairs nebija. Naudas balvas saņēma tikai par mūža ieguldījumu teātra mākslā, stāsta LTDS vadītāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa. Šogad, pateicoties Kultūras ministrijai, laureāti atkal tika pie naudas prēmijām, tiesa, nelielām – 450 Ls saņēma Gada izrāde, pārējās nominācijās – 300 Ls. Abi Mūža balvas ieguvēji šogad saņēma katrs 565 Ls. «Uzskatu, ka izcilu sasniegumu mākslā (ne tikai teātrī) novērtējumam valstij jāparedz atsevišķs, samērīgs finansējums, lai katrs laureāts saņemtu balvā vismaz 1000 Ls. Šobrīd tā nevienlīdzība, kas ir radīta starp mākslas sasniegumu un sporta sasniegumu novērtējumu finansiālā izteiksmē, ir kliedzoša!» uzskata D.Šiliņa-Gaismiņa.