No 2019. gada solidaritātes nodokļa likme būs 25,5% un to maksās tie, kuru ienākumi būs lielāki par 62 800 eiro gadā, taču šī nodokļa tālākais liktenis būs atkarīgs no nākamās valdības.
To paredz Saeimas akceptētie Solidaritātes nodokļa grozījumi. Vienlaikus parlamenta vairākums neatbalstīja vairāku Saeimas deputātu priekšlikumu noteikt solidaritātes nodokļa likmi 35,09%. Tāpat atbalstu neguva Saeimas deputāta Jura Pūces priekšlikums šo likmi noteikt 0% apmērā. Turpmāk solidaritātes nodokļa ieņēmumi tiks novirzīti trīs sadaļām – veselības aprūpei, valsts pensiju speciālajam budžetam un iedzīvotāju ienākuma nodoklim, bet netiks novirzīti uz valsts fondēto pensiju shēmām un privātajiem pensiju plāniem.
DB jau vēstīja, ka Solidaritātes nodokļa (SN) likums kā tāds tika iesniegts 2016. gada valsts budžeta paketē. Satversmes tiesa pagājušā gada oktobrī lēma, ka šādu nodokli parlaments drīkstēja ieviest, tomēr dažādas šī nodokļa likmes atkarībā no nodarbinātās personas statusa atzina par Satversmei neatbilstošām. Lai valdībai dotu laiku sakārtot neatbilstīgās likmes, Satversmes tiesa noteica, ka esošās likmes drīkst palikt spēkā vēl līdz šā gada beigām. Tomēr, kā izrādās, vairāk nekā gadu ilgais pārejas posms Ministru kabinetam bija par īsu, jo valdība grozījumu projektu parlamentam iesniedza vien šā gada 4. decembrī. Sākotnēji Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vairākums šo priekšlikumu tālāko virzību noraidīja, atstājot to nākamās valdības lemšanai. Bet, tiklīdz likumprojekts pa Budžeta komisijas durvīm bija izvadīts, tā deputātu grupa, kuras vidū bija arī finanšu ministre, to pa Saeimas plenārsēžu durvīm iedabūja atpakaļ.
«Valstij vismaz pret solīdiem nodokļu maksātājiem vajadzētu izturēties solīdi, citādi ir grūti sagaidīt, ka nodokļu maksātāji jebkad sāks solīdi izturēties pret valsti. Esošais ūnikums – Solidaritātes nodoklis – ir nesolīda valsts izturēšanās pret solīdiem nodokļu maksātājiem,» pēdējā mēnesī notiekošo ar šo nodokli Budžeta komisijas sēdē novērtēja LDDK sociālo un darba lietu eksperts Pēteris Leiškalns. Viņaprāt, labākais risinājums ir solidaritātes nodokļa atcelšana komplektā ar valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksu (VSAOI) griestu funkcijas maiņu – atcelt to kā iemaksu maksimālo apmēru un noteikt kā lielumu, no kura tiek atvasināti īstermiņa apdrošināšanas pabalstu apmēri.
Visu rakstu Solidaritātes nodoklim zemāka likme lasiet piektdienas, 21.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!