Šā gada pirmajos piecos mēnešos Valsts policijas licencēšanas komisija anulējusi jau 61 speciālo atļauju (licenci) apsardzes darbības veikšanai. Tas ir ievērojami vairāk nekā pagājušajā gadā, kad visa gada laikā tika anulētas tikai trīs licences. Kā liecina informācija Valsts policijas mājaslapā šobrīd Latvijā darbojas 492 licencēti apsardzes pakalpojumu sniedzēji.
Iemesli, kāpēc licences tiek anulētas ir dažādi, taču visbiežāk par šāda lēmuma pamatu kalpo vairāku pārkāpumu kopums. Biežākie pārkāpumi saistāmi ar licences darbības laikā noteikto prasību neievērošanu, piemēram, kad, neinformējot licencēšanas komisiju un nesaņemot atzinumu, ka uz personām neattiecas likumā noteiktie ierobežojumi, tiek izdarītas izmaiņas valdes sastāvā, netiek veikta obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, norāda policija.
Tāpat nereti uzņēmumi neesot sasniedzami savā juridiskajā adresē, tie nepilda nodokļu saistības vai, sniedzot apsardzes pakalpojumus, nodarbina personas bez apsardzes sertifikātiem, nodarbināto apliecībām, atsevišķos gadījumos arī bez darba līgumiem. Par licences esamību var pārliecināties Valsts policijas mājas lapā.
Iepriekš Grifs AG vadītājs Ainars Bundulis DB norādīja: «Arvien izteiktāka tendence apsardzes nozarē ir likumu neievērošana. Negodprātīgie apsardzes uzņēmumi neievēro darba tiesisko attiecību normatīvo aktu prasības, darba likuma vietā ar apsardzes darbinieku noslēdzot uzņēmuma (pakalpojumu) līgumu. Civillikuma izpratnē uzņēmuma līgums nozīmē to, ka pakalpojuma sniedzējs (apsardzes darbinieks) ar saviem darba rīkiem un ierīcēm uzņemas izpildīt noteiktu pakalpojumu Un saskaņā ar apsardzes likumu pakalpojuma sniedzējam (darbiniekam, kas noslēdzis uzņēmuma līgumu) ir jāiegūst Iekšlietu ministrijas izdota otrās kategorijas speciāla atļauja jeb licence apsardzes darbības veikšanai un civiltiesiskās apdrošināšanas polise. Bieži vien darbinieki paši nezina, ka ir nepieciešama licence un polise, un otra līguma slēdzēja puse par to neinformē.»
Viņš arī bilda, ka joprojām esot aktuāli jautājumi par nelegālo nodarbinātību nozarē, kā arī par iepirkumu procedūrām valsts pārvaldē un pašvaldībās, kas kopumā neienes būtiskus līdzekļus valsts kasē. Pēc Grifs AG aprēķiniem, tie ir 60 milj. Ls gadā.
Arī Lietuvas uzņēmuma Eurocash1 direktors Vītauts Labecks norādīja, ka Latvijas apsardzes tirgus būtiski atšķiras no Lietuvas tirgus, kur vairs gandrīz neesot necaurspīdīgu kompāniju, kuras varot atļauties apiet nodokļus un maksāt aplokšņu algas. Iespējams, Lietuvā to sekmējusi licencēšanasa mehānisma pārstrāde un arī mentalitāte.
Nozares pārstāvji atzina, lai gan iepriekšējais gads bijis bez lieliem satricinājumiem vēl arvien turpinās cīņa par nozares sakārtošanu.